bayrak

Dünya Bayrakları ve Bilinmeyenler

Kategori: Genel/Politika/Tarih Yazar:

Evrende üzerinde yaşam olduğunu bildiğimiz tek gezegen olan ve üzerinde ikamet ettiğimiz biricik Dünyamızda tam 206 ülke var. Bu 206 ülkenin çoğu diğer devletlerce tanınıyor. Ama bu ülkelerin dışında hiçbir ülke tarafından tanınmayan, özerk olan, buna rağmen toprak bütünlüğüne sahip birçok ülke daha var. Burada Dünya bayrakları hakkında bazı az bilinenlere ve yine bazı ülkelerin bayrakları hakkındaki ilginçliklere değineceğiz.


#1  Bazı bayrakları yan çevirince başka ülkenin bayrağı oluyor. Mesela Fransa ve Hollanda bayrakları. 🙂

Fransa
Fransa
Hollanda
Hollanda

(Almanya bayrağı da yan çevirince Belçika bayrağı sanılabilir ama aslında değil. Almanya bayrağı yukarıdan aşağıya siyah-kırmızı-sarı, Belçika bayrağı soldan sağa siyah-sarı-kırmızı. Yani olmuyor.)


#2  Suriye ve ÖSO (Özgür Suriye Ordusu Bayrağı) bayrakları uluslararası ortamda bazen ama halk arasında çokça karıştırılıyorlar. İnsanlar hangi tarafı destekleyeceğini karıştırabilir galiba. Suriye bayrağı 2 yıldızlı, ÖSO bayrağı ise 3 yıldızlı. Biraz da renk farklılığı var.

Suriye
Suriye
ÖSO bayrağı
ÖSO Bayrağı

#3  Malum gündemde Katar krizi var. Ama Bahreyn ile Katar bayrağını karıştırmamak lazım. Zira ikisinde de üçgen çıkıntılar var ve ikisi de çift renkli. Ama Bahreyn bayrağında bulunan beş çıkıntı İslam’ın beş şartını simgeliyormuş ve bu bayrak kırmızı-beyaz. Katar bayrağındaki sekiz çıkıntının neyi ifade ettiği ise belli değil ama bu bayrak da eskiden Bahreyn bayrağı gibi kırmızı-beyazmış. Zaman geçtikçe kırmızı güneşte solmuş ve kestane rengi olmuş. Bahreyn bayrağı ile karıştırılmaması için de kestane rengi kabul edilmiş. Unutmayalım bizim bayrağımız kırmızı değil “al” renkli.

Bahreyn
Bahreyn
Katar
Katar

#4  Pew Araştırma Merkezi*, dünyada dinlerle, uluslararası ilişkilerle ve politikalarla ilgili araştırmalar yapan ve bunları yayınlayan bir kuruluş. 196 ülkenin bayrağıyla ilgili yaptığı araştırmada, 64 ülkenin bayrağında dini semboller olduğunu tespit etmiş. İslamiyet, Hristiyanlık ve Budizm vs. Ama işin ilginç yanı Singapur’un bayrağında hilal olmasına rağmen bu hilal İslami bir sembol değil. Bu hilal yükselen genç bir ulusu, demokrasiyi ve barışı temsil ediyormuş.

Malta
Malta
Singapur
Singapur
Azerbaycan
Azerbaycan

#5  Nükleer silahlarıyla adından sıkça söz ettiren Kuzey Kore’nin bayrağına bakacak olursak: 1897 yılında Kore İmparatorluğunun kurulmasından sonra devam eden süreçte karışıklıklar içerisinde yüzen ülke, 2. Dünya Savaşı bittikten hemen sonra Kuzey Kore ve Güney Kore olmak üzere ikiye bölündü. Kuzey Kore, SSCB etkisindeydi. 1948 yılında tam bağımsızlığını kazanan Kuzey Kore, yine 1948 yılında bayrağını belirlemiştir. Üç renkten oluşan bayrakta bir adet beyaz çember içerisinde kırmızı yıldız vardır ve bu yıldız komünizmi simgeler. Bayraktaki kırmızı şerit devrimciliği, beyaz şeritler kültürel bütünlüğü, mavi şeritler bağımsızlığı simgelemektedir.

Kuzey Kore Bayrağı
1948 yılında kabul edilen Kuzey Kore Bayrağı

#6  Makedonya bayrağı eskiden farklıymış. Bu bayrağın üstünde Büyük İskender’in babası olan Makedonyalı Philip’in mezar taşındaki Vergina Yıldızı kullanılmış, 1992-1995 yılları arasında. Ama bu mezar Yunanistan’da olduğu için, Yunanlılar ortalığı yaygaraya vermişler ve Makedonya ile ticari ilişkilerini kesmişler. Olay Birleşmiş Milletler’e taşınmış ve Makedonya bayrağını değiştirmek zorunda kalmış. Şu anda bayrakta kırmızı zemin üzerinde güneş figürü var ve bu olay ülkede hala büyük tartışma konusu.

Makedonya Eski Bayrağı
Makedonya Eski Bayrağı
Makedonya
Makedonya

#7  Şerif Hüseyin zamanında İngilizlerin yardımıyla Osmanlı’ya isyan ettiğinde kırmızı, beyaz, siyah ve yeşilden oluşan bir bayrak kullanmış. Bu bayrağın versiyonlarını şu an Orta Doğu’da, Arap yarımadasında ve Kuzey Afrika’da birçok ülke kullanıyor. Tabi Şerif Hüseyin ile bayrakları çok geniş ve ayrı bir yazı konusu.

Şerif Hüseyin bayrağı
Şerif Hüseyin Bayrağı (Günümüzde Filistin bayrağı)

#8  Dünya tarihinin en büyük kolonyal ve emperyal devletlerinden olan Britanya’nın bayrağı da önemli. Normalde İngiltere’nin bayrağı beyaz bir arkaplan üzerinde bulunan kırmızı St. George haçıdır. İskoçya’nın bayrağı ise mavi bir arkaplan üzerinde bulunan St. Andrew haçıydı. 17. yüzyılın başında bu iki devletin birleşmesiyle, 1606 yılında bu ikisinin karışımı olan yeni bayrak kabul edildi. İki asır sonra yani 1800 yılında İrlanda ile yapılan birleşme akti ile 1801 yılında İrlanda Britanya’ya Katıldı. İrlanda’nın bayrağı, beyaz arkaplan üzerine St. Patrick haçıdır. Aynı şekilde bu bayrak ile Britanya’nın bayrağı 1801 yılında birleştirilerek, hala günümüzde kullanılan Britanya bayrağı kabul edilmiş oldu.

İngiltere-Aziz-George-Haçı-Bayrak
İngiltere’nin beyaz üzerine kırmızı Aziz George haçlı bayrağı.
İskoçya-Aziz-Andrew-Haçı-Bayrak
İskoçya’nın mavi üzerine beyaz Aziz Andrew haçlı bayrağı
Britanya Bayrağı 1606
Aziz George ile Aziz Andrew Haçlarının 1606 yılında birleşmesiyle oluşan Britanya Bayrağı
İrlanda-Aziz-Patrick-Haçı-Bayrak
İrlanda’nın beyaz üzerine kırmızı Aziz Patrick haçlı bayrağı
Britanya Bayrağı 1801
İrlanda’nın 1801 yılında eklenmesiyle oluşan ve günümüze kadar değişmeden kullanılan Britanya Bayrağı

Bu konuyla ilgili bir de Kuzey İrlanda’nın ve İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılma meseleleri var. Eğer İskoçya ayrılıp tam bağımsız olursa ya da Kuzey İrlanda ayrılıp İrlanda ile birleşirse yeni Birleşik Krallık bayrağı aşağıdakilerden biri olabilir.

İskoçya olmadan Birleşik Krallık bayrağı
Kuzey İrlanda olmadan Birleşik Krallık bayrağı

#9 ABD bayrağı 52 yıldız yoktur. 50 yıldız vardır. Amerika halkından bazı insanlar bu detayı bilmiyor. 48 yıldız birbirleriyle sınırı olan Kuzey Amerika’nın ortasındaki 48 eyaleti, 1 yıldız kuzeydeki Alaska’yı, 1 yıldız da Büyük Okyanus’un ortasındaki Hawai’yi temsil ediliyor. buna rağmen ABD kurulduğunda, bayrakta yalnızca 13 yıldız vardı. zaman içinde eyaletlerin birer birer ABD’ye katılmasıyla 50 yıldıza ulaştı. 47 yıl boyunca 48 yıldızlı olan bayrak, 1959 yılında Alaska’nın (Alaska, 30 Mart 1867’de Rusya’dan 7,2 milyon dolara satın alınmıştır ki bu da ayrı bir fiyasko.) ABD’ye dahil olmasıyla 49 yıldıza, 1960 yılında Hawai’nin dahil olmasıyla da 50 yıldıza ulaşmıştır. Ayrıca her eyaletin kendi bayrağı da var.

ABD bayrağının 13 yıldızlı hali. (Şu anki halini maalesef hepimiz biliyoruz.)

#10 Avrasya’da 13 Slav ükesi var. Bunlar; Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya (Belarus), Polonya, Çekya, Slovakya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan. Bu ülkelerin çoğuda panslavist bayraklar kullanıyor. Yani beyaz-mavi- kırmızı olarak 3 renkten oluşan bayraklar. Aşağıda onları görüyoruz.

Sırbistan
Hırvatistan
Çekya
Rusya
Slovakya
Slovenya

(Sanki Slovakya bayrağındaki simgeyi küçültüp sol üste kaydırmışlar ve Slovenya bayrağı olmuş, değil mi?)


#11 Son olarak bizim bayrağımızda hilalin sivri uçları sağa bakıyor. Sağa bakmasının nedeninin bizim gökyüzünde ayı ve hilali böyle görmemizden kaynaklandığı söyleniyor. O zaman bayrağında hilal olan ülkelerin, kendi gördükleri şekilde hilalleri olması lazım değil mi? Gerçekten de bazı ülkelerin bayraklarında hilallerin yönlerinde hafif farklar var. Ama bununla ilgili net bilgiler elde edebileceğimiz bir kaynak veya araştırma bulamadığımız için bu maddeyi güncellemek üzere sonraya bırakıyoruz.

Kaynakça:

1) * = www.pewresearch.org/fact-tank/2014/11/25/64-countries-have-religious-symbols-on-their-national-flags/
2) Wikipedia
3) Al Jazeera

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin haklı olduğuna inanan bir şahısım. Gereksiz bilgilerle beynimizin işgal edildiğine ve bu yüzden çağ deviren fikirler üretemediğimizi anlayan, eğitim sistemini baştan yazmak isteyen bir insanım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*