Asya'da Beş Türk Kitap Tanıtımı
Asya'da Beş Türk

Asya’da Beş Türk – Adil Hikmet Bey

Okuma Süresi 1 dakika
1

Aranızda hatıra kitaplarının sıkıcı olduğunu düşünenler olabilir. Ben de Asya'da Beş Türk kitabını okuyana kadar öyle düşünüyordum. Ama kitabın sahibi anılarını çok akıcı bir şekilde anlatmış. Peki kitabın bu kadar okunası yanı ne diye sorarsanız, Osmanlının son demlerinde Turancılık akımından etkilenen beş arkadaşın Asya’ya olan yolculukları. Amaçları Asya’da bulunan kardeş halkları uyandırmak, Çin ve Rus zulmü altındaki Türklere yardım etmek. Bu amacı öyle benimsemişler ki Kırgızların Ruslara karşı başlattığı ve tarihe geçen Yedisu isyanını yönetiyorlar. Tabi memleketlerinden Türkistan’a uzanan yolculuklarında ne badireler anlatıyorlar, hangi İngilizleri kandırıyorlar öğrenmek istiyorsanız kitabı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca Adil Hikmet Bey ve diğer dört arkadaşının yaşadığı bu anıları Yusuf Gedikli günümüz Türkçesine aktarmış ve Ötüken Neşriyat basmış. Ben de bu kitabı tarihçinin önerisi üzerine okudum. Size de iyi okumalar.

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin haklı olduğuna inanan bir şahısım. Gereksiz bilgilerle beynimizin işgal edildiğine ve bu yüzden çağ deviren fikirler üretemediğimizi anlayan, eğitim sistemini baştan yazmak isteyen bir insanım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

1 Yorum

  1. Asya’da beş Türk kitabının konusu gerçekten çok güzel. Ne kadar bit hatıra kitabı tarzında olsa da gerek dili gerek anlatılanlar ile hem bilgilendirici hem sürükleyici bir havası var. Herkese tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

İbn Haldun
Sonraki Yazı

İbn Haldun'un gözünden "Devlet"

Blog Kategorisinde Son Yazılar

Hediye(!)

“Bi gül alsanıza kızım” diye bir ses böldü muhabbetimizi. Israrla gül satmaya