blog nedir
blog nedir

Blog Nedir?

4

Artık çığ gibi büyüyen bloglar, internet aleminde kendinden sıkça söz ettiriyor. Bu aslında uzun sürelerden beri olan bir durum. Lakin bizim ülkemizde özellikle son yıllarda daha çok yaygınlaşmaya başladı. O yüzden blog nedir sorusuna bir cevap arayalım.  Sonuçta Parlak Jurnal de bir blog. Tamam biraz farklı görünebilir ama bir nevi şahsına münhasır yada kendine spesifik de diyebilirsiniz 🙂

Blog Nedir?

Blog; world wide web(www) dediğimiz web tabanlı bir yayındır. Genelde her yazı (gönderi) günlük olarak yayımlanır ve okuyucular bu yazılara yorumlar yaparlar. Zaten bir blog sitesi iki adet ana yapıdan oluşur. İlki, yayımlanan yazı ve ikincisi ise yazılara yapılan okur yorumlarıdır. Bu yorumlarla birlikte okuyucu ve yazar arasında iletişim sağlanır.

Blog siteleri; yazıların girilmesi, yorumların incelenmesi ve sitenin düzenlenmesi için özel yazılımlara sahiptir. Bunlara WordPress, Blogger, Joomla ve Drupal gibi yazılımları örnek verebiliriz.

Blog Kelimesinin Terminolojisi

  • Blog = “Web” ve “log” kelimelerinin birleşimiyle oluşan weblogdan köken alır. İnternet ortamına kayıt(log) girilmesi şeklinde en ilkel olarak tanımlayabiliriz.
  • Blogger = İnternet jurnaline yazı girişi yapan kişi.
  • Blogging = Blog yazma işi.

Ne yazık ki Türkçe karşılıkları tam olarak yok. Günce veya ağ günlüğü şeklinde kullanıyorlar lakin benimsenmemiş. Umarım güzel bir karşılığı bulunabilir.

Neden Blog?

Bu soru genelde akla gelir. Bir insan neden blog tutar ki? Aslında blog tutmak da okumak da çok faydalı ve güzel bir eylemdir. Sizin, aklınıza gelenleri özgürce başka kişilere iletebileceğiniz bir platformdur. Sadece birilerine bir şeyler iletmez, aynı zamanda geri dönüşler (trackback) de alırsınız. İşte bu şekilde okurlarınızla iletişim kurarsınız. Gazetelerden ziyade dergi gibidir, daha samimidir. Yani kişisel blog takip etmek aslında çok önemlidir. Bu konuyla ilgili Kişisel Blog Takip Etmenin Yararları yazımızı okuyabilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır?

Bir blog açmanız için ihtiyacınız olan şeyler bilgisayar, internet ve istektir. Kod bilginiz olmayabilir, para ödemek de istemiyor olabilirsiniz. İnternette ücretsiz bir şekilde blog açabileceğiniz yüzlerce site bulunuyor. Bunlardan birini kullanabilirsiniz. Emin olun para harcayarak açacağınız bir siteden farkı olmayacak. Örneğin Blogger’ı kullanabilirsiniz. Tamamen ücretsizdir. Parlak Jurnal ise gücünü WordPress’ten alıyor 🙂

Blog Türleri

    Kişisel Blog

Kişisel blog ; bireysel olarak hazırlanan, bir konu üzerine odaklanılmış veya belli bir konunun olmadığı sitelerdir. Bir nevi yazarın günlüğü gibidir ama kendi düşünceleriyle birlikte yorumlarını da okurlara aktarır.

    Topluluk

Bir çok kişinin üyelik sistemiyle kayıt olup yazılar gönderdikleri bloglardır.

    Kurumsal

Firmaların, kendi konularıyla uygun olarak yazılarını ve haberlerini paylaştıkları bloglardır. Bu blog türü, şirketler için artık çok önemlidir. Özellikle dünyaca tanınmış şirketlerin her daim kurumsal blog siteleri bulunur.

    Çok yazarlı blog

Çok yazarlı blog birden çok yazarın bir araya gelerek yazılar yayımladıkları blog türüdür. Kişisel blog türüne benzer lakin bir çok yazar vardır. Bir nevi e-dergi diyebiliriz.

Belirttiğim üzere blog türü günümüzde çok ünlendi ve bu ünlenme gitgide artarak devam edecek. Bu özet yazıda blog nedir sorusuna kısa bir cevap bulduğumuzu düşünüyorum. Çok kolay bir şekilde siz de ağ günlüğünüzü oluşturabilir ve internete katkıda bulunabilirsiniz. İsteğiniz var ise çekinmenize hiç gerek yok. 1-2 dakika içerisinde kendinize özel bir blog açmanız mümkün.

Konuk Yazar: Tebdil-i Kıyafet

4 Comments

  1. Hayır blog nedir diye google’a yazınca yüzlerce saçma şey çıkıyor. En azından burada yine bir bilgi verilmeye çalışılmış teşekkürler.

  2. Ben de bir blog sitesi açmak istiyorum. Ama nereden başlayacağım gerçekten meçhul. Bu konuda çok fazla yol gösteren site var fakat ben çoğundan fazlaca bir şey anlayamadım

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

İnternet Kategorisinde Son Yazılar