Film İzlemek Faydalı Mı?

2

Film izlemek faydalı mı? Bu soruyu duymak şaşırmanıza neden olabilir. Çünkü pek çok insan gerek televizyon karşısında; gerekse de internet üzerinde film izlerken onun faydalı olup olmadığını düşünmemekte; sadece günlük rutinini gerçekleştirmektedir. Ancak aslında filmler, izleyicilerine günlük ve insana dair duyguların aktarımını gerçekleştirirler.

Komedi, duygusal, aksiyon, dram gibi pek çok farklı kategori altında toplanabilen filmlerin her birinin, izleyicisine gülme, ağlama, heyecanlanma gibi duygular yansıttığı su götürmez bir gerçektir. Dolayısı ile film izlemek faydalı mı şeklinde bir soru ile karşılaşıldığında şaşırmamak gerekir. Nasıl ki kitap okumanın, müzik dinlemenin, yürüyüş yapmanın faydaları varsa, film izlemenin faydaları da bulunmaktadır. Pek çok psikolog da bu faydalardan hastalarının yararlanması adına film izleme terapileri düzenlemektedir.

Film izlemenin faydaları nelerdir?

■ Yaşam şartlarının zorluğu nedeniyle stressiz ve sorunsuz insan olmadığı gerçeği herkesçe malum. Film izleyerek bu sorunlardan bir süreliğine uzak kalmak da bir o kadar mümkün. Dolayısı ile hayatın bir nebze dışına çıkartıp, farklı bakış açıları ile bakmaya yardımcı olur.

■ İzlenen filmler sayesinde korkuları ile yüzleşen insanlar, bu sayede korkularının sebeplerini öğrenebilir, nasıl çözümleyeceklerini bilebilir; belki de korkularının yersiz olduğu düşüncesini algılayabilirler.

■ İzlenen filmlerde film karakterlerinin yaşadıklarına benzer şeyler yaşayan insanlar, yaşadıkları problemleri görebilir, karakterlerle kendilerini özdeşleştirdiklerinde empati kurarak çözüme daha kolay ulaşabilirler.

■ Bazı filmlerin, izleyiciyi içine çekebilme özelliği vardır. Bu filmler sayesinde tutkuyu sonuna kadar yaşayan izleyici, bunun herhangi bir yan etkisi ile de karşılaşmaz ve film bittiğinde tutku da bitmiş olur. Dolayısı ile hiç bilinmeyen duygulara film izlerken yelken açmak çok olasıdır.

■ Film izlemenin faydalarından bir diğeri de anksiyete problemine çözüm niteliği taşımasıdır. Çünkü film izleyen kişinin dikkatini bir yere toplaması durumu söz konusudur ve odaklanabilir.

■ Film izlemenin motive edici etkisi de bulunmaktadır. Karakterlerin enerji veren rolleri, izleyicinin gerçek hayatta enerjik olmasına yardımcı olabilir.

■ Film izlemek faydalı mı sorusunun yanıtı olarak, izlenen filmlerin kişilerin fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerindeki olumlu etkisinden de söz edebiliriz. Özellikle komedi filmlerinde eğlenen kişiler belki de uzun zamandır unuttukları şeyi yapabilir ve gülebilirler.

Durum o ki, sıradan bir gün, arama motorunda film izle yazarak rastgele izlediğiniz bir film size çok şey kazandırabilir.

2 Comments

  1. Çok güzel bilgiler, teşekkürler…
    Ama ben izleyemiyorum, sıkılıyorum. Nedeni ne olabilir?

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Sponsor Kategorisinde Son Yazılar