sevgi

Sen De Sevebilir Misin?

2

Bir kere yıkıldı mı hayallerin kalbin kırılmaz aslında, kırıklar birer ufak cam parçaları gibi küçük küçük batar kalbine. Ufak ufak kanatır, ince ince sızlatır.

Bir kere sarsıldı mı güvenin bir daha o çatlakları kapatmak o kadar zordur. Unutmak, baştan başlamak daha da zor…

Tüm mesele sevmekte aslında, sevdikçe güvenirsin, güvendikçe hayal edersin. Belki de em kötüsü sevdikçe de beklersin. Ne kadar beklemiyorum desen de en iyi ihtimalle onun da seni sevmesini beklersin. Güveni getiren sevgiyle sadakati beklersin. Sevgi arttıkça beklentiler de artar, peşinden gelen hayaller de, hayallerin ardından gelen çöküntüler de…

İlla kırılırsın sevdikçe… Kusursuz olmasını, hatasız davranmasını isterken sevdiğinin insan olduğunu unutmak çok kolaydır. Kırılmak da öyle… Çünkü kul yapımı her şey gibi kulun kendisinde de muhakkak hata olur. Hatalar ise karşıdakine batar durur.

Sevmek zordur. Sevdikçe artan taleplerle beraber tatmin olmayan bir kalbi, güvenen bir ruhu ve bunlarla beraber sorgulamadan, hata aramadan duramayan mantığı bir bünye içinde taşımayı gerektirir. Önce kendi sevgini sorgularsın sonrasında onun da seni sevmesini beklersin. O sana sevdiğini söylerse, ilk beklentin tamamlansa bile mantığın hep şüphe içinde emin olmaya çalışır karşındakinin sevgisinden. Emin olmak ise hiçbir zaman yetmez, sadakatini istersin, dürüstlüğünü istersin ancak asla hatalarıyla benimseyemezsin.

Sevmeden de yapamazsın ama. Sevmeyen bir kalbin ortasında daima bir boşluk, her zaman bir eksiklik… Durmayan bir sızı ve sevginin en büyük çelişkisi… Sevdiğin zaman da illaki sızlarsın, sevmediğin zamanda… Bir kere alıştı mı kalp zaten sevmeden de yapamaz.

Zordur sevmek… Her gönlün harcı değildir. Türk filmleri her zaman doğruyu söyler zaten, emektir sevgi, gerisi de pek mühim değildir.

Sonbaharın başında doğmuş ve Laz kızı olmamın getirisidir belki; aslında hafif bulutlu, yeri geldiğinde fırtınalar koparan atmosferim. Yazılarıma oranla içim umut dolu, daha mutluyum. Mavi ve tonlarını ne kadar özgürse o kadar severim. Kendi hikayesini yazmaya çalışan o herkesten biri de benim.

2 Comments

  1. Bence birisini sevdiğimiz zaman, genelde bizi sevmeme ihtimalini göz ardı ediyoruz. Birisini sevmek o kadar büyülü ki bazen de bu ihtimali bilerek göze alıyoruz. Üzerine konuştukça daha da konuşulacak bir konu. Elinize sağlık

  2. O kadar haklısın ki: Gönlün sevsin isten de mantığın yine yorulacaksın diyor ancak sen yine de kalbin bu mücadelede baskın çıksın istiyorsun. Her ne kadar kırık kalbin artık her pozitif yaklaşımı hayra yorma yine haksız çıkacaksın, boşuna kendini yıpratacaksın dese de insan en ufak bir ihtimalin, bir göz göze gelmenin bile tüm gününü pozitif geçirmene sebep olması insana bir umut,azim veriyor…

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Edebiyat Kategorisinde Son Yazılar

Gün Doğarken

Bir gece yarısı uyanmıştım, gözlerimi açmadan önce uzun bir soluk düşündüm, birazdan saatim çalacak ve saatimin

Bir Palamut Meselesi

Bak! Şişman bir tekiri andıran yaramaz beyaz bulut, küçük bir sincap bulutunun peşinden gidiyor. Hava, ne