Şerif Hüseyin ve Bayraklar

Şerif Hüseyin, Osmanlı’ya isyan ettiğinde kapak fotoğrafındaki bayrağı kullanmıştı. Bu bayrak Arap ayaklanmasındaki milliyetçiliği temsil eder. Ayrıca Şerif Hüseyin’in bu bayrağı, İngiliz diplomat Mark Sykes tarafından “Araplar arasında birliği ve beraberliği sağlamak” amacıyla tasarlanmıştır. Önceki yazımızda da oğullarından üçüne krallık nasip olduğunu söylemiştim. Bu sayede de bu bayrağın çeşitli versiyonları, Kuzey Afrika’da ve Ortadoğu’da kendine yer buldu.

Bayrakta, en üstteki yatay siyah şeridin Abbasileri, ortadaki beyaz şeridin Emevileri, alttaki yeşil şeridin de Fatımileri temsil ettiği söylenir. Kırmızı üçgen ise Arap ayaklanmalarını temsil ediyormuş. Bu renklerin kısaca Pan-Arabizmi temsil ettiği söyleyebiliriz.

Şimdi gelin bu ülkelerin ve bayrakların hangileri olduğuna bakalım.


Filistin

Filistin de bu bayrağın aynısını 1964’ten beri kullanmaktadır. 1964’te bu bayrak Filistin halkını temsil etmek için kullanıldı ve 15 Kasım 1988’den beri de Filistin Devleti’nin resmi bayrağı olarak kullanılmaktadır.

Filistin


Batı Sahra

Fas, 1956 yılında bağımsızlık kazanmıştır. Ama İspanyollar, Fas’ın güneyinde kalan Batı Sahra bölgesinde 1975 yılına kadar varlıklarını devam ettirmişler. İspanyollar çekildiklerinde ise Fas bu bölgede hak iddia etmiş ve bu bölgenin 3’te 2’sini de şu anda Fas yönetiyor. Geri kalanını ise İspanyollar çekildikten sonra kurulan ve Fas tarafında tanınmayan Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti Tarafından yönetilmektedir. Farklı olarak sadece beyaz şerit üzerinde kırmız ay-yıldız var.

Batı Sahra


Ürdün

Ürdün bayrağında, Filistin bayrağına ek olarak sadece kırmızı üçgenin içinde beyaz bir yıldız vardır. 7 köşeli bu yıldızın Ürdün’ün başkenti Amman’ın üzerine kurulduğu yedi tepeyi kastettiği söylenir.

rdün


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

BAE bayrağında değişiklik olarak kırmızı üçgenin dik bir kırmızı şerit halini aldığını görüyoruz. Bir de yeşil ve siyah şerit yer değiştirmiş.

Birleşik Arap Emirlikleri


Sudan

Sudan bayrağı da öncekiler gibi kırmızı, beyaz, siyah ve yeşil olarak 4 renkten oluşuyor. Ama bu bayrakta renklerin farklı anlama geldiği söylenmiş. Yeşil renk İslamiyet’i ve Fatımileri, beyaz renk barışı ve aynı zamanda 1924 devrimindeki beyaz bayrağı, siyah renk ülkenin Afrika’da olmasını, kırmızı renk de devrim sırasında akıtılan kanı simgeliyormuş.

Sudan


Güney Sudan

Bu bayrak da Sudan, Kenya ve Somali bayraklarının karışımı gibidir. 2005’ten itibaren özerk olarak kullanılmaya başlanmış, Güney Sudan’ın Sudan’dan 2011 yılında ayrılmasıyla da resmen kullanılmaya başlanmıştır. Mavi rengin de Nil Nehri’ni temsil ettiği söyleniyor.

Güney Sudan
Güney Sudan
Kenya
Kenya
Somali
Somali

Kuveyt

1961 yılında Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını ilan eden Kuveyt, bayrağını 24 Kasım 1961’de resmen göndere çekmiştir. Arap yarımadasında bulunan bu devletin bir şairi, bayrağın anlamını şöyle açıklamıştır: “Beyaz yaptıklarımız/ Siyah savaşlarımız/ Yeşil topraklarımız/ Kırmızı kılıçlarımız”

Kuveyt


Irak – Mısır – Suriye – Yemen

Bu dört ülkenin bayrakları arasında gerçekten çok küçük farklılıklar var. Kırmızı, beyaz ve siyah şeritler; 4 bayrağın hepsinde de aynı şekildedir.

Irak bayrağında, ortadaki beyaz şeridin üstünde Arapça harflerle “Allahu Ekber” yazmaktadır.

Mısır bayrağında, yine beyaz şeridin üstünde Mısır arması yer almaktadır.

Suriye bayrağında, ortadaki 2 yeşil yıldız Suriye halkını temsil ediyormuş.

Yemen bayrağı ise, sadece kırmızı, beyaz ve siyah şeritten oluşur.

Irak
Irak
Mısır
Mısır
Suriye
Suriye
Yemen
Yemen

 

Afganistan – Libya – Umman

Bu 3 ülkenin bayrağı da yukarıdaki bayraklarla benzerlik göstermektedir. Bunları da sona ekleyim dedim.

Afganistan
Afganistan
Libya
Libya
Umman
Umman

 

Dünya Bayrakları ve Bilinmeyenlar yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Dünya Bayrakları ve Bilinmeyenler – Ülke Bayrakları

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Tarih Kategorisinde Son Yazılar