yüzbaşının kızı

Yüzbaşının Kızı Kitap İncelemesi – Aleksandr Sergeyeviç Puşkin

2

Bazı kişiler tarafından Rus edebiyatının kurucusu kabul edilen Puşkin’in, realistliğiyle öne çıkan kitabı, Yüzbaşının Kızı’nı tanıtmaya çalışacağım bu sefer. Ben, İletişim Yayınları’ndan Engin Altay çevirisiyle okudum ve çeviriden gayet memnun kaldığımı söyleyebilirim. Sürekli olay akışının içinde tutmasıyla sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap. Tarihsel bir olayı anlatması, bu olayın içindeki aşk hikayesinden bahsetmesi ve bunu kesmeden, tamamen olay akışına bırakarak anlatmasıyla birçok kişinin beğenebileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Ana karakterimiz Pyotr Grinyov, emekli asker olan babası istediği için bir anda askerlik görevine başlıyor. Zorlu yolculuğunda iki kişiyle tanışıyor ve bu iki kişi de ilerde kaderini değiştiren kişiler oluyor. Karşı karşıya kaldığı isyanın adının Pugaçov Ayaklanması olduğunu düşünürsek, Pugaçov adında biriyle karşılaşması önemli olsa gerek. Sonunda kendisini doğru düzgün asker birliği bile olmayan kırsal bir alanda buluyor. Her ne kadar kendini sürgünde gibi hissetse de, orada ona ailesi gibi davranıyorlar. Daha sonra Pyotr’u dünyaya daha da bağlayan kendine getiren bir şey oluyor: yüzbaşının kızı Maşa’ya aşık oluyor. Maşa silah sesine bile dayanamayan biriyken, isyancıların oldukları bölgeye gelip, oranın komutanını, karısını -yani anne ve babasını- ve birçok rütbeliyi asmasına şahit oluyor. Tam Pyotr da asılacakken bir şey oluyor ve bağışlanıyor. Maşa için sadece Pyotr kalıyor. Pyotr içinse tek önemli şey Maşa’nın iyi olması oluyor.

Hikaye boyunca, isyancılarla arasında sürekli çatışma oluyor. Bu çatışmalardan Pyotr Maşa’yı kurtarırken, daha sonra olacak Rus Devletiyle sorunlarda ise Maşa Pyotr’u kurtarıyor. Tesadüflerle dolu, içinde gereksiz bölüm olmaması ve tam anlatımıyla ben beğendiğimi söylemeliyim. Sürükleyici kitap bulmakta çok zorlandığım son zamanlarda bu kitap, önyargımı kırdı diyebilirim. Ayrıca daha önce hiçbir kitabını okumamama rağmen bundan sonra bu yazardan devam etmek istiyorum.

Pugaçov her gittiği yerde rütbelileri asarken neden Pyotr’u bağışladı, devamında neden yardımcı oldu? Yüzbaşının kızı isyancılardan nasıl kaçtı? Pyotr, Maşa’ya nasıl sahip çıktı? Bu uzun süreçte Pyotr’un yanından ayrılmayan kimdi? İsyancılar tarafından bağışlandığı için devlet tarafından isyancı olarak görülen Pyotr nasıl kurtuldu? Bunlar gibi çok soru var, cevaplarını ise okumak isteyenlere bırakalım. İyi okumalar 🙂

Ankara'ya hapsolmuş bir İstanbul aşığıyım. Peki bundan şikayetçi miyim? Hayır. Çünkü ben mutluyum. Mutlu olmadan yapılan hiçbir şeyin doğru olmadığına inanan bir insanım. Mutlu insan umutludur, umudu olansa mutludur.

"İnsan; denizin olmadığı yerde, umut adına, martı olmalı." N.H.R

2 Comments

  1. Güzel bir inceleme yazısı olmuş. Ayrıca bu kitabı İlber Ortaylı’nın önerdiği kitaplar arasında görmek beni okumaya daha da heveslendirdi. Elinize sağlık.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Kitap İnceleme Kategorisinde Son Yazılar