Kişisel Blog Tadında Çok Yazarlı Blog

beklemek ve sabır

Beklemek Beklediği Olmaktır

Kategori: Edebiyat Yazar:

Anne babamızın uzun süren bekleyişi günün birinde bir doğumhaneden gelen ağlama sesiyle son bulmuştu. Aslında o zaman hiç bilmiyorduk doğumu bekleyerek başlayan yaşamın ölümü bekleyerek biteceğini.
"Beklemek cehennemdir." demiş Shakespeare. Bence de eğer kendinizi bulmayı bekliyorsanız ve bihaberseniz neyi beklediğinizden cehennem olur beklemek. O kadar zor ki beklediğiniz gelirse mi mutlu olacaksınız gelmezse mi ya da bulduğunuz değecek mi beklemeye ? Sizin anlayacağınız bizleri yoran beklemek değil bilmemek ve ayna tutamamak içimize.
Beklemek ise o kadar derin ve anlamlı ki. Hele de şu efsaneleşen  hikayelerdeki gibi olursa. Beklemeyi efsaneleştiren çekilen ahlar ve öze verilen emeğin hasreti olan özlemdir. Hatta mütemadiyen vuslattan daha anlamlıdır beklemek vuslata anlam katandır.
Nerde gördüğümü hatırlamıyorum ama bir yerde rastlamıştım şu dizelere;

Kimi yüzünü sevgiliye döner.
Kiminin yüzü sevgiliye dönmüştür.

Yüzümüzü sevgiliye döndüren bu efsaneleşen bekleyiş değil mi zaten? Hani böyle zamana kafa tutarcasına ve inanarak beklemek.
Âdemoğlu beklemeye muhtaçtır, beklemek nefes almakla eş kıymettedir insan için ama bu kolay olduğu anlamına gelmemeli elbette. Tahammül sınırlarını aşan yegane eylem beklemek değil mi ve aynı zamanda insana sabrı öğreten belki de en zor eğitim.
Ben biliyorum ki inanınca beklemek efsaneleşecek. Çünkü inanarak söylenen her off karşımıza saf diyarlar, duygular, şiirler, şairler çıkaracak.
Son olarak "Beklemek beklediği olmaktır." ve beklediği olabilenlere sonsuz selam olsun !

Düşler ülkesinden bir kaza sonucu sevgisiz insanlarla dolu dünyanıza düstüm. Kim oldugumu sorarsanız "Biraz rüzgarım biraz dalga" şairin dediği gibi. Aslında belki kendimi arıyorum ben de burda. Yaşım konusunda da farklı düşünceler var ama ben hepinizle akranım. Burdan çoğu zaman düşler ülkesine olan özlemini paylaşıyorum sizlerle. Herşeyin yeterince gerçek olduğu bu dünyada biraz da olsa hayallerimize sahip çıkalım ne dersiniz ? Unutmayın insan kardeşlerim: "İnsan Sevgi İle Yaşar "

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

Edebiyat Kategorisinde Son Yazılar

Her Şeye Rağmen

Eğer onu her görüşünde ritmini sebepsizce bozuyorsa kalbin… Mutsuz olduğun halde onu
yalnızlık: veda#5

Yalnızlık: Veda #5

Söylediğimiz tüm veda sözleri biraz buruktur. Her vedada biraz daha eksiliriz. Kıyısından,

Bu Ne Öfke

Hançer gibi saplandı yüreğime bugünün de eriyip gidişi. Zamanın çağıltısını izleyerek dolaşıyorum

Kağıttan Gemilerimiz

Günlerimiz battıkça ve batarken üstümüzden Yarınlara yelken açarız hiçbir şey eksilmez ümidimizden
Yukarı Çık