Yedi Kocalı Hürmüz Oyun İncelemesi – Ankara Devlet Tiyatrosu

Kategori: Sanat Yazar:

Yazan: Sadık Şendil

Yöneten: İsmet Numanoğlu

19 Ekim 2017’de prömiyerini yapan Yedi Kocalı Hürmüz; 2 perde ve 2 saat 35 dakika uzunluğunda.

Yedi Kocalı Hürmüz:

Yapıt, geçimin zor olduğu bir dönemde birbirinden haberi olmayan 6 kocasını idare eden güzel Hürmüz’ün günün birinde gönlünü Doktor Hüsrev’e kaptırınca diğer eşlerini başından atmak için yaşadığı komik macerayı anlatıyor.

Genel olarak:

Koreografi: Yedi Kocalı Hürmüz’ü ilk sahnelenmeye başladığı sıralarda izlemiştim. Koreografiyi beğenmiştim ama oturması için biraz daha zaman gerekli diye düşünmüştüm. Bir hayli zaman geçtiği için dans düzeninin şimdilerde oturmuş olduğunu düşünüyorum.

Dekor, ışık ve kostüm: Dekor ve ışık yerinde, kostümler ise hoştu diyebilirim.

*Benim ve izleyen birçok kişinin de ortak kanısı ise, müzikal açıdan böyle beklentinin yüksek olduğu bir oyun olan Yedi Kocalı Hürmüz oyununun pleybek olması herkesi üzdü. Gönül isterdi ki şöyle canlı orkestralı bir Yedi Kocalı Hürmüz izleyelim.

*Oyuncular açsından değerlendirmek gerekirse: Oyuncu seçimini genel anlamda başarılı buldum ancak bazı oyunculuklar abartılıydı. Yedi Kocalı Hürmüz gibi eğlenceli oyunlarda ve genel olarak tiyatro da abartıyı seven birisi olarak benim hoşuma gitti ama yorumuna başvurduğum kişiler arasında abartılı kısımları beğenmeyenler de vardı.

*Ezel Akay’ın yönettiği 2009 yapımı Yedi Kocalı Hürmüz filmiyle karşılaştırmak gerekirse: Bence tipleme olarak aşağı kalır yanı yoktu. Ancak filmde Hürmüz her kocasına farklı davranıyordu. Her kocasının karşısına farklı bir Hürmüz olarak çıkıyordu. Oyunumuzda ise Hürmüz yedi kocasının karşısına da aynı şekilde çıkıyor. Bunun yanı sıra tiyatro da filme göre beğendiğim yerler daha fazlaydı.

*Tiyatroda daha çok drama seven birisi olarak: Bana göre eğlenceli bir oyundu. Aslında böyle renkli bir oyuna giderken beklentim daha yüksekti. Peki gidilir mi derseniz? Bence gidilir.

*Son olarak: Shakespeare’in da dediği gibi: ‘’Tiyatro insanı insana insanla insanca anlatma sanatıdır.’’ Oyunda önemsemediğimiz küçük bir ayrıntının altında bile günlerce verilmiş emeğin olduğunu unutmamak lazım. O yüzden emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Emeklerine sağlık.

OYUN EKİBİ:

DEKOR – KOSTÜM TASARIMI

ÖZGE AKARSU

IŞIK TASARIMI

HAKAN ÖZDEMİR

MÜZİK

MURAT GEDİKLİ

KOREOGRAFİ

BURÇAK IŞIMER

ŞARKI SÖZLERİ

SEVGİ SANLI

YÖNETMEN YARDIMCISI

LEVENT ŞENBAY

ASİSTAN

FİRDEVS AYLİN TEZ

SAHNE AMİRİ

LEVENT ÜNAL

KONDÜVİT

BURAK ÇET

IŞIK KUMANDA

GÖKHAN DEMİRKAN

SUFLÖZ

FİLİZ YILMAZ

DEKOR SORUMLUSU

ALİ ŞENER

AKSESUAR SORUMLUSU

SATILMIŞ ÇAKIR

KADIN TERZİ

ELİF KOZAN

ERKEK TERZİ

HAŞİM UÇAY

PERUKA

DOĞAN ŞİMŞEK

OYUNCULAR

PELİN DİKMENOĞLU

DEMET BÖLÜKBAŞI

KAYHAN SARIGÖLLÜ

BAHADIR KARASU

LEVENT ŞENBAY

ŞEMSETTİN ZIRHLI

UMUT TOPRAK

BİLAL GÜRDERE

CEM BALCI

YAĞMUR EVİN

KIVANÇ BOZKIR

FİRDEVS AYLİN TEZ

DİLEK ERSOY

SİBEL TÜRKOĞLU

DAMLA PAKSOY

UĞUR BAKIR

KORO

SİBEL GÜNDAY

BORA GODRİ

ESRA DEMİRKAPI

ÜMİT BAYRAKTAR

ZİYA UTKU YILMAZ

OZAN FAKIOĞLU

Kaynakça:

http://www.devtiyatro.gov.tr/programlar-sehirler-ankara-detay-yedi-kocali-hurmuz7.html

Not: Umarım faydalı olmuştur. Ayrıca eksik gördüğünüz kısımları ya da oyun hakkında başka fikirlerinizi ve bakış açılarınızı yoruma yazarsanız çok memnun olurum.

Tiyatro kardeşliktir. 😀

 

Daha çok şey yaşayabilmek için sürekli koştururken, biz olmaya vakit bulamadığımız bu zamanlarda, burada benden de bir iz kalsın isterim. Karalamaya başlarken, size faydalı şeyler anlatmak istesem de sonunda hep bir yanım sizi yazar, bir yanım beni. Kısaca söylemek gerekirse:
Yarım yarım sevelim insanları/
Ne tam kadar sahte olsun,/
Ne de yok kadar acımasız

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*