Biz Kimiz ?

Bir kedinin patileri arasında başı dönen dünya, peşisıra gelen felaketlerle çekilmez bir yer olmuştu. Ve Parlak Jurnal, bu gidişata bir dur demek istedi. Cehaletle, imkansızlıkla, ötekileştirmek isteyen düşünceyle, velhasıl canını sıkan her şeyle mücadele etmeye karar verdi. Cürmü kadar yer yaksa da bu yolda karınca misali su taşıdı/taşıyor. Dilerseniz Parlak Jurnal’in hikayesini en başından dinleyelim.

2016 yılının sonbahar mevsimi… Bir grup arkadaş anlatmak, yazmak istedi. Bir nevi iç dökme macerası olarak başlayan Parlak Jurnal, yeni yazarların katılımıyla çığ misali büyüdü.

Parlak Jurnal ailesi olarak şimdi hayli kalabalığız. Gün aşırı yazılar yazıyoruz. Video içerikleri üretiyor ve daha birçok alanda çalışmalar yapıyoruz. Her birimizin ilgi alanı farklı. En önemli ortak özelliğimiz, gönüllü oluşumuz.

Parlak Jurnal, siyasi ve ekonomik amaçlar gütmeyen gönüllü bir oluşumdur.

Evet gönüllüyüz, bir şeylere katkı sağlayabilmek için çalışıyoruz. Ülkemizin geleceğinin; kitap okuma ve makale yazma oranlarıyla, gençlerin korkmadan düşüncelerini ifade etmesiyle, ilmi ve fenni aktivitelerin fazlalığı ve kalitesiyle, eğitimin 21. yüzyıla uygun dinamiklerinin anlaşılmasıyla doğru orantılı olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple tarihten bilime, edebiyattan politikaya ve sanattan eleştiriye kadar birçok içerik üretiyoruz.

Parlak Jurnal, fikir ve düşünce özgürlüğünü -ayrıştırıcı ve ötekileştirici olmayanı- savunmaktadır.

Geleceğe dair; günlük siyasetin, hamasetin ve insanları ayrıştırmanın bizi ileri götürmeyeceğine inanıyoruz. Sorunlarımızın dert yanarak değil, kendimizi ifade ederek çözüleceğine/çözebileceğimize dair inancımız tam.

Parlak Jurnal, sürekli kendini geliştirmeyi ve başkalarına faydalı olabilmeyi amaçlamaktadır.

Eğitimin, öğrenmenin hayat silsilesi içinde hiç bitmediğini biliyoruz. Öncelikle özgün içerikler üreterek yazım hayatımıza katkıda bulunmak istiyoruz. Bunu yaparken başkalarına da bir şeyler katabilmeyi amaçlıyoruz. Ülkemizin refahını okuyarak, yazarak, üreterek arttırabileceğimize inanıyor ve bunun için çabalıyoruz.

Parlak Jurnal ailesi fikir ve düşünce özgürlüğünü desteklemektedir.

Ülkemizdeki kitap okuma oranını arttırmayı, yazmaya teşvik etmeyi, birçok farklı insanın fikrini bir arada sunarak çok sesliliğin önemini anlatmayı, bireylerin kişisel gelişimine fayda sağlamayı amaçlamaktayız.

Eğer şimdi siz de buradaysanız, bu yazıyı okuyorsanız güzel şeylere vesile olduğunuzu bilmelisiniz. Zira Parlak Jurnal yaptığı onca sosyal sorumluluk projesine ek olarak düzenli bir şekilde her ay gelirinin yüzde otuzunu aşağıda ismi geçen vakıflara bağışlamakta; eğitimi, sağlığı ve huzuru desteklemektedir. Bununla gurur duymakta, bundan güç almaktadır…

  • TSK Mehmetçik Vakfı
  • LÖSEV
  • Darüşşafaka