Yazı Gönder

Yazı Gönder

Parlak Jurnal Davetsiz Yazı Gönderme Yönergesi

Parlak Jurnal her zaman; yeni, orijinal, katkı sağlayan ve yapıcı fikirleri içeren yazıları kabul ediyor. Bu amaç doğrultusunda tarih, politika, bilim, deneme, eleştiri, çeviri, kitap incelemesi ve edebiyat yazılarını sitemize kabul ediyoruz. Her fikrin özgürce yayımlanabildiği Parlak Jurnal’de ahlaki ve etik kurallara önem veriyoruz. Bu sebeple ayrıştırıcı, hakaret içerikli ve kötü niyetli içeriklere sahip yazıları kabul etmiyoruz. Yolladığınız yazıların içeriği hem sitemizin yayım politikaları hem de editöryal açıdan incelemeye tabi tutulacaktır. Bu sebeple yazı yönergemizi dikkatli okumanızı tavsiye ederiz.

Yayımlanacak yazılarda 5 özelliğe dikkat ediyoruz:

  • Bilgi: İyi bir yazar olmak zorunda değilsiniz. Fakat kurguladığınız konu hakkında bilgili olmanız gerekiyor.
  • Kanıtlanabilirlik: İşlediğiniz konunun türüne göre, vardığınız yargıları sebep-sonuç ilişkisi veya mantık kuralları gibi yöntemlerle desteklemelisiniz. Bir bilimsel-sosyolojik yazıda belirttiğiniz cümleleri atıflar ile desteklemeniz gerekebileceği gibi bir edebiyat yazısında hiçbir kanıtlanabilirlik kuralına uymanız gerekmeyebilir.
  • Yapıcılık ve Etik: Bir konuya dair savunma, eleştiri veya siyasetin sağlıklı bir zeminde olmasına önem veriyoruz. Örneğin, hakaret içerikli ve yapıcı olmayan bir eleştiri yazısını kabul etmememizin yanı sıra aynı eleştiri yazısı bilimsel, tarihsel veya sosyolojik temellere oturtulduğu takdirde yazıyı kabul edebiliriz.
  • Orijinallik: Çeviri yazılarını bir yana bırakırsak, yazdığınız yazının tamamıyla sizin ürününüz olması gerekiyor. Bir başkasından yapacağınız atıf veya alıntı dışında kopya içeriklere karşıyız.
  • İnternetin Kurallarına Uygunluk: Bir internet dergisi/blogu olduğumuz için internetin belirli kurallarına uymak zorundayız. Bu sebeple (şiir hariç) yazılarınızın en az 400 kelime olmasını istiyoruz.

Hangi tür yazıları yayımlamıyoruz:

Yazınızı nasıl gönderebilirsiniz:

Her şey hazır olduğu zaman parlakjurnal@gmail.com e-posta adresine .doc, .docx, .pdf, .txt formatlarında yazınızı gönderebilirsiniz.

Yazınızın yanında bir adet yüksek çözünürlüklü kapak fotoğrafı ve yazınızla birlikte gözükecek isminizi göndermenizi bekliyoruz. Yazı içerisine ek görseller de ekleyebilirsiniz. Ayrıca şahsınızı tanıtan kısa bir paragraf ve okurların size doğrudan ulaşabilmesi amacıyla e-posta adresinizi veya sosyal medya hesaplarınızı da gönderebilirsiniz.

Yolladığınız içerik en geç 1 hafta içerisinde Parlak Jurnal ekibi tarafından değerlendirilecektir. Bunun sonucunda yazınızın yayımlanmak üzere kabul edildiğini (I), reddedildiğini (II) veya düzeltilmesi gerektiğini (III) ve düzeltilecek yerleri ayrıntılarıyla birlikte e-posta adresinize yollayacağız.

Kaleminiz keskin olsun. Bol şanslar.

Not: Ayrıyeten Parlak Jurnal ekibinin bir parçası olmak istiyorsanız, sitemizde üç adet kabul edilmiş yazı yayımladıktan sonra bizimle e-posta üzerinden iletişime geçebilirsiniz.