Tolstoy Ve Anna Oyun İncelemesi – Ankara Devlet Tiyatrosu

Kategori: Sanat Yazar:

Tolstoy ve Anna:

Prömiyerini 18 Kasım 2016 da yaptı.

Oyunumuz 1 perde ve yaklaşık 1 saat 20 dakika uzunluğunda.

Tolstoy bizim bildiğimiz Tolstoy: Bir yanda hayatının kadını Sofya, bir yanda hayallerinin kadını Anna.

Bir yanda Tolstoy’ un gerçekleri ve mantığı, bir yanda hayalleri.

Bir yanda büyük günahlar işlemiş bir Tolstoy, bir yanda dünyadaki eşitsizlikten, adaletten, insana veril(mey)en değerden bahseden Tolstoy. İşte hepsini anlatır bize 1910 yılının sonbaharında, adını dahi bilmediği bir tren istasyonunda.

Tolstoy her şeyden kaçıp uzaklaşmak isterken, bir tren istasyonunda, romanına ilham olan Anna ile rastlaşır. Tolstoy’un o feri kaçmış gözleri Anna’yı görür görmez bir anda parlar. Anna’yı görünce tekrar gençleşmiş gibidir Tolstoy.

Bir yanda güçlü Sofya bir yanda güzeller güzeli Anna. Sofya ve Anna arasındaki bir seçim. Birbirinden farklı hikayeleri. Ama bu oyunu Anna ve Sofya arasındaki bir seçim olarak basitleştirmemek lazım. Anna ve Sofya iki farklı kadın. Tolstoy ve Anna işte bu farklı iki kadını anlatırken, bir yandan da Tolstoy’un hayatını, inandıklarını, fark ettiklerini, sorguladıklarını anlatıyor.

*Hatice Gülsün Kınal’ın yazdığı, Funda Mete’nin yönettiği Tolstoy Ve Anna; bu sezon ara ara Stüdyo Sahne’de temsiline devam etti. Önümüzdeki günlerde de temsiline devam edecek.

*’’Rusya sizsiniz köylüler.’’

*’’Bir insan bir insanın önünde eğilmemeli.’’

Genel olarak:

1.Işık ve kostümler bence gayet iyiydi. Özellikle dekor çok hoşuma gitti.

2.Oyunumuz genel olarak akıcıydı. Tek perde olduğu için de oyun hiç soğumuyor.

3.Oktay Dal’ ı köylü gömleği içinde Tolstoy olarak görmek gerçekten güzeldi. Jest ve mimikleri ile bizi(seyircileri), Tolstoy’un haklarını savunduğu, Rus köylülerinin yerine koydu diyebiliriz.

4.Anna rolüyle, Ebru Uysal; Sofya rolüyle, Mine Medya Haktanır bence temiz bir oyunculuk sergilediler. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

5.Siz de Tolstoy’un hayatını, Tolstoy’un cümleleriyle, Tolstoy’un kendisinden dinlemek isterseniz izlemenizi öneririm.

Funda Mete ise oyun hakkında şöyle diyor:

”Tolstoy ve Anna metnini elime almamla okumam bir oldu. Tolstoy’ un dünyasını merak ettim. Son istasyona giden trende, onun yanında olmak istedim. Neden böyle bir yolculuğa çıktığını anlamaya çalıştım. Romanlarını, günlüklerini, kitaplarını okudukça, onun hakkında yazılanları araştırdıkça edebi gücüne olan saygım bir kat daha arttı. Karşımda sadece edebiyat alanında değil; aile, toplumsal yaşayış, din, siyaset, sağlık, eğitim gibi hayatı kapsayan alanlarda da düşünceleriyle hem çağını hem bugünü etkileyen bir yazar vardı. Oyunda çalışan herkes gerek sahne üstünde olsun gerekse tasarımda olsun Tolstoy’ un ‘’sade olağanüstülüğü’’ nün peşinde oldu. Astapova İstasyonu’ nda zatürreden ölen dünyanın en büyük yazarının ironisini anlamaya ve yakalamaya çalıştık. Umarım başarılı olabilmişizdir.”


OYUN EKİBİ:

DEKOR TASARIMI

ANIL ATEŞ IŞIK

KOSTÜM TASARIMI

GÜNNUR ORHON

IŞIK TASARIMI

İBRAHİM KARAHAN

MÜZİK

CAN AKSEL

AKIN

DANS DÜZENİ

DENİZ ALP

DRAMATURG

SERVET AYBAR

ASİSTAN

PETEK OCAKÇI

SAHNE AMİRİ

EYÜP ŞEN

KONDÜVİT

BÜLENT KARAKUZU

SONER YÜCEL

IŞIK KUMANDA

GÖKHAN TAKIŞ

SUFLÖZ

MİHRAÇ ELLİGIRAM

DEKOR SORUMLUSU

CENGİZ TABAN

AKSESUAR SORUMLUSU

MEHMET ATAY

KADIN TERZİ

ZÜBEYDE ÖNCEL

ERKEK TERZİ

ABDULLAH TANIŞIK

PERUKACI

CUMHUR TEMİZ

OYUNCULAR

OKTAY DAL

EBRU UYSAL

MİNE MEDYA HAKTANIR

BATU ERGÜN

Kaynakça:

http://www.devtiyatro.gov.tr/programlar-sehirler-ankara-detay-tolstoy-ve-anna.html

*Tolstoy Ve Anna – oyun kitapçığı

Not: Umarım faydalı olmuştur. Ayrıca eksik gördüğünüz kısımları ya da oyun hakkında başka fikirlerinizi ve bakış açılarınızı yoruma yazarsanız çok memnun olurum.

Tiyatro kardeşliktir. 🙂

Daha çok şey yaşayabilmek için sürekli koştururken, biz olmaya vakit bulamadığımız bu zamanlarda, burada benden de bir iz kalsın isterim. Karalamaya başlarken, size faydalı şeyler anlatmak istesem de sonunda hep bir yanım sizi yazar, bir yanım beni. Kısaca söylemek gerekirse:
Yarım yarım sevelim insanları/
Ne tam kadar sahte olsun,/
Ne de yok kadar acımasız

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*