Doğru Pırlantaya Giden Yolda Adım Adım!

Yıllar önce pırlanta, yalnızca saraylıların kullandığı bir takıyken günümüzde elmas madenciliğinin yaygınlaşmasıyla beraber özellikle kadınların gözde mücevheri oldu. Pırlanta mücevherlerin ulaşılabilirliğinin artmasıyla birlikte pırlantanın kalitesine göre sınıflandırmalar yapıldı. Siz de pırlanta alışverişinizde 4C kuralına dikkat ederseniz en doğru pırlantayı bulabilirsiniz.

dogum gunu degil

Bilinçli bir pırlanta alıcısı, alışveriş yaparken seçici davranmalı. Alıcıların pırlanta alırken göz önünde bulundurması gereken bazı noktalar var. Bunlar kısaca 4C kuralı olarak adlandırılıyor. 4C olarak nitelendirilen color(renk), clarity(berraklık), carat(karat) ve cut(kesim) pırlanta alırken oldukça önemli. Bugün, 4C kuralı olarak bilinen metot, tüm dünyada pırlantanın kalitesini belirleyen nitelikler olarak biliniyor.

En kaliteli pırlantalar renksiz olanlardır. Pırlanta alırken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey, pırlantanızın su damlası kadar renksiz olmasına dikkat etmek olacaktır. Pırlantalarda renk sınıflandırması ‘diamond (pırlanta)’ kelimesinin baş harfi D’den başlar ve Z’ye kadar devam eder. Pırlantada renk, fiyatlarda gözle görülür bir farka neden oluyor.

coklu kampanya

Elmaslar, karbonun basınç ve ısıya maruz kalmasıyla oluşur. Bu süreçte taşın içinde ve yüzeyinde bazı izler meydana gelebilir. 4C kuralının ikincisi olan berraklık kontrolünü yapmak bu izlere yakından bakmayı gerektirir. Bu izleri taşımayan bir pırlanta bulmak oldukça zordur ancak ne kadar az iz olursa pırlantanızın kalitesi o kadar yükselecektir.

anneler gunu slayt

Pırlantanın karadı onun ağırlığının ne olduğuna işaret eder. Taşın ağırlığı ve fiyatı doğru oranda artar. Bir karat (1ct) pırlanta 0,20 grama denk gelir.

Son olarak dikkat etmeniz kuralsa, pırlantanın kesimidir. Pırlantanın işlenmiş ve son hali onun kesilmiş halidir. Bir pırlanta eğer doğru kesilmişse ışığı doğru bir şekilde kırar ve yayar. Kesim işlemi son derece orantılı ve simetrik olmalıdır. Aksi halde pırlantanız olması gerektiği gibi ışıldamayacaktır.

slayt baget kampanya

Pırlanta alırken bu dört önemli noktaya dikkat ederseniz sizin için en doğru pırlantayı bulabilir, onu bir ömür gururla taşıyabilirsiniz.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Sponsor Kategorisinde Son Yazılar

e-Defter Uygulaması Nedir?

Günümüzde iş ve organizasyon akışına dair tüm ezberleri bozmaya başlayan e-dönüşüm uygulamaları büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır.