bayrak dünya bayrakları

Dünya Bayrakları ve Bilinmeyenler – Ülke Bayrakları

//
48

Evrende üzerinde yaşam olduğunu bildiğimiz tek gezegen olan ve üzerinde ikamet ettiğimiz biricik Dünyamızda tam 206 ülke var. Bu 206 ülkenin çoğu diğer devletlerce tanınıyor. Yani kısaca dünyada 206 adet ülkenin bayrağı var da diyebiliriz. Ama bu ülkelerin dışında hiçbir ülke tarafından tanınmayan, özerk olan, buna rağmen toprak bütünlüğüne sahip birçok ülke daha var. Burada Dünya bayrakları hakkında bazı az bilinenlere ve yine bazı ülke bayrakları ve anlamları hakkındaki ilginçliklere değineceğiz.


#1  Ukrayna, son 5 yıldır oldukça konuşulan bir ülke olmanın yanı sıra Rusya’nın işgali ile birlikte tüm dünyanın gündemine oturdu. Ukrayna bayrağını tüm dünyanın yakından tanıdığı bu dönemde bayrağın anlamına odaklanmak da çok önemli. Mavi ve sarı olmak üzere iki renkten oluşan bu bayrağın renkleri 12. yüzyıldaki Galiçya ve Volinya Krallığı’nın flamasından geliyor. Ancak aynı zamanda bu bayrak tahıl açısından çok zengin ve geniş bir düzlük olan Ukrayna’nın bir sembolizmi olarak masmavi gökyüzü ve alabildiğine altın sarısı buğday tarlalarını simgelemektedir.

ukrayna bayrak
Ukrayna
masmavi gokyuzu ve altin sarisi bugday tarlalarini
Ukrayna bayrağının temsil ettiği mavi gökyüzü ve alabildiğine altın sarısı buğday tarlaları

 

 

 

 

 

 

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin bir parçası olduğunda bugünkü bayrağı da yasaklanmış ve Sovyet uyarlaması yeni bir bayrak resmi olarak kullanılmaya başlanmıştı. 1949 yılından itibaren orak ve çekiç içeren bu bayrak, 1991 yılındaki bağımsızlık sonrasında komünist ve millyetçi akımların mücadelesini milliyetçilerin kazanması sonucu yerini bugünkü mavi sarı bayrağa bırakmıştır.

Sovyet Ukrayna Bayrağı
1950-1991 yılları arasında kullanılan Sovyet Ukrayna’nın bayrağı. Bu bayrağın Ukrayna’da kullanımı 2015 yılından itibaren resmi olarak yasaklanmıştır.

#2  Hollanda bayrağı ile devam edelim. Bu bayrağın tarihi, Hollanda ve İspanya bağımsızlık mücadelesi olan Seksen Yıl Savaşları’na kadar uzanır. Aslında bu bayrağın orijinal renkleri turuncu-beyaz-mavi idi ve bu bayrağa Prens’in Bayrağı yani Prinsenvlag deniyordu. Hollandalı milliyetçilerin lideri olan Orange Hanedan Prensi I. William önderliğinde, Hollanda İspanya’dan bağımsızlığını kazandı ve böylece I. William, Hollanda’nın vekili oldu. İşte onun yönetiminde ortaya çıkan Prinsenvlag, turuncu-beyaz-mavi, üç renkli bayraktı.

Hollanda Orange Prinsenvlag
Hollanda Prens’in Bayrağı yani “Prinsenvlag”

Fakat zamanla bu bayrağın turuncu kısmı kırmızıya döndü. Tabii bu konuda çeşitli ihtilaflar var. Kimileri, turuncu rengin o dönemdeki pigmentlerinin zamanla kırmızıya döndüğü için değiştiğini söylerken kimileri de 17. Yüzyılın ortalarında Hollanda ve İngilizlerin yaptığı savunma antlaşması sonucu Orange hanedanının artık yönetimde bulunamayacağının kabul edilmesiyle, onlara ait olan turuncu renginin kaldırıldığı yönündedir. 18. Yüzyılın sonunda gerçekleşen ihtilalle birlikte Hollanda da Fransa tarafından fethedildi ve Prens’in Bayrağı tamamen yasaklandı. Fransızlar ise bu bayrağın kendi bayraklarına benzemesini istedikleri için  kırmızı-beyaz-mavi, üç renkli bayrağı Hollanda’nın resmi bayrağı olarak kabul ettiler. 1813’te Hollanda bağımsızlığını kazandığında tekrardan Prinsenvlag kullanılmaya başladıysa da bu iki bayrak birlikte kullanılmaya devam etti.

Hollanda bayrağı
Hollanda

1937 yılında resmi bayrağın kırmızı-beyaz-mavi olması kararlaştırıldı. Fakat hala resmi bayramlarda turuncu-beyaz-mavi, üç renkli Prinsenvlag kullanılıyor. Hatta 20. Yüzyılda bir kesim Hollandalı, ulusal bayrağın eski Prinsenvlag olmasını istediyse de ulusal bayrak değiştirilmedi.


#3  Pek ünlü bayraklardan bir tanesi de Fransa bayrağıdır.

Fransa bayrağı
Fransa

Kırmızı beyaz mavi bayrak olarak da isimlendirebileceğimiz Fransız bayrağı, tarihteki en köklü bayraklardan bir tanesi olmakla birlikte Fransız İhtilali gibi bir çok tarihi olaydan köken almaktadır. Bu üç rengin birlikteliği adaleti ve eşitliği simgelerken beyaz renk, ülkeyi uzun yıllarca yönetmiş olan Burbonları simgeliyor. Mavi ve kırmızı renk ise Fransa’nın başkenti olan Paris’in simgesel renklerini oluşturuyor. İşin ilginç yanı, dünya bayraklarında bu üç rengi kullanan ülke sayısı 20’nin üzerinde bulunuyor. Örnek vermek gerekir ise; Birleşik Devletler, Avusturalya, Birleşik Krallık… Lakin burada Fransa’nın daha tarihsel bir bayrağını ve onun ünlü Fleur-de-Lys’ini de göstermeden olmaz. Bu meşhur bayrak ise Fransız İhtilali’ne kadar kullanılmıştı.

fleur-de-lys bayrağı
Fransa’da uzun yıllar boyunca kullanılan ve ünlü fleur-de-lys figürleri taşıyan bayrak

Ufakça not: Bazı bayrakları yan çevirince başka ülkenin bayrağı oluyor. Mesela Fransa ve Hollanda bayrakları. (Fakat dikkat ederseniz, renk tonlarının farklı olduğunu anlayacaksınız. Zira Hollanda bayrağının kırmızısı parlak vermilyon iken mavi rengi ise kobalt mavisidir.)

(Dünya bayraklarının anlamları çok önemli olsa da anlamların dışında bazı ilginç noktaları da görmek gerekiyor. Mesela Almanya bayrağı da yan çevirince Belçika bayrağı sanılabilir ama aslında değil. Almanya bayrağı yukarıdan aşağıya siyah-kırmızı-sarı, Belçika bayrağı soldan sağa siyah-sarı-kırmızı. Yani olmuyor.)

Almanya bayrağı
Almanya
Bekçika bayrağı
Belçika

#4  Suriye ve ÖSO (Özgür Suriye Ordusu Bayrağı) bayrakları uluslararası ortamda bazen ama halk arasında çokça karıştırılıyorlar. İnsanlar hangi tarafı destekleyeceğini karıştırabilir galiba. Suriye bayrağı 2 yıldızlı, ÖSO bayrağı ise 3 yıldızlı. Biraz da renk farklılığı var. İşte Suriye ve ÖSO bayrağı arasındaki fark aşağıda gördüğümüz gibidir.

Suriye bayrağı
Suriye
ÖSO bayrağı
ÖSO Bayrağı

#5  Malum Katar krizi sürekli belirli aralıklarla gündeme düşüyor. Ama Bahreyn ile Katar bayrağını karıştırmamak lazım. Zira ikisinde de üçgen çıkıntılar var ve ikisi de çift renkli. Ama Bahreyn bayrağında bulunan beş çıkıntı İslam’ın beş şartını simgeliyormuş ve bu bayrak kırmızı-beyaz. Katar bayrağındaki sekiz çıkıntının neyi ifade ettiği ise belli değil ama bu bayrak da eskiden Bahreyn bayrağı gibi kırmızı-beyazmış. Zaman geçtikçe kırmızı güneşte solmuş ve kestane rengi olmuş. Bahreyn bayrağı ile karıştırılmaması için de kestane rengi kabul edilmiş. Unutmayalım bizim bayrağımız kırmızı değil “al” renkli. Ülke bayraklarını bilmek işte bu yüzden önemli.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Bulgar Adının Kökeni ve Bulgarca
Bahreyn bayrağı
Bahreyn
Katar bayrağı
Katar

#6  Pew Araştırma Merkezi, dünyada dinlerle, uluslararası ilişkilerle ve politikalarla ilgili araştırmalar yapan ve bunları yayınlayan bir kuruluş. 196 ülkenin bayrağıyla ilgili yaptığı araştırmada, 64 ülkenin bayrağında dini semboller olduğunu tespit etmiş. İslamiyet, Hristiyanlık ve Budizm vs. Ama işin ilginç yanı Singapur’un bayrağında hilal olmasına rağmen bu hilal İslami bir sembol değil. Bu hilal yükselen genç bir ulusu, demokrasiyi ve barışı temsil ediyormuş. Fakat sonuçta Singapur da bayrağında hilal olan ülkelerden bir tanesi.

Malta bayrağı
Malta
Singapur bayrağı
Singapur
Azerbaycan bayrağı
Azerbaycan

#7  Nükleer silahlarıyla adından sıkça söz ettiren Kuzey Kore’nin bayrağına bakacak olursak: 1897 yılında Kore İmparatorluğunun kurulmasından sonra devam eden süreçte karışıklıklar içerisinde yüzen ülke, 2. Dünya Savaşı bittikten hemen sonra Kuzey Kore ve Güney Kore olmak üzere ikiye bölündü. Kuzey Kore, SSCB etkisindeydi. 1948 yılında tam bağımsızlığını kazanan Kuzey Kore, yine 1948 yılında bayrağını belirlemiştir. Üç renkten oluşan bayrakta bir adet beyaz çember içerisinde kırmızı yıldız vardır ve bu yıldız komünizmi simgeler. Bayraktaki kırmızı şerit devrimciliği, beyaz şeritler kültürel bütünlüğü, mavi şeritler bağımsızlığı simgelemektedir.

Kuzey Kore Bayrağı
1948 yılında kabul edilen Kuzey Kore Bayrağı

#8  Makedonya bayrağı eskiden farklıymış. Bu bayrağın üstünde Büyük İskender’in babası olan Makedonyalı Philip’in mezar taşındaki Vergina Yıldızı kullanılmış, 1992-1995 yılları arasında. Ama bu mezar Yunanistan’da olduğu için, Yunanlılar ortalığı yaygaraya vermişler ve Makedonya ile ticari ilişkilerini kesmişler. Olay Birleşmiş Milletler’e taşınmış ve Makedonya bayrağını değiştirmek zorunda kalmış. Şu anda bayrakta kırmızı zemin üzerinde güneş figürü var ve bu olay ülkede hala büyük tartışma konusu.

Makedonya Eski Bayrağı
Makedonya Eski Bayrağı
Makedonya bayrağı
Makedonya

#9  Şerif Hüseyin zamanında İngilizlerin yardımıyla Osmanlı’ya isyan ettiğinde kırmızı, beyaz, siyah ve yeşilden oluşan bir bayrak kullanmış. Bu bayrağın versiyonlarını şu an Orta Doğu’da, Arap yarımadasında ve Kuzey Afrika’da birçok ülke kullanıyor. Tabi Şerif Hüseyin ile bayrakları çok geniş ve ayrı bir yazı konusu.

Şerif Hüseyin bayrağı
Şerif Hüseyin Bayrağı (Günümüzde Filistin bayrağı)

#10  Dünya tarihinin en büyük kolonyal ve emperyal devletlerinden olan Britanya’nın bayrağı da önemli. Normalde İngiltere’nin bayrağı beyaz bir arkaplan üzerinde bulunan kırmızı St. George haçıdır. İskoçya’nın bayrağı ise mavi bir arkaplan üzerinde bulunan St. Andrew haçıydı. 17. yüzyılın başında bu iki devletin birleşmesiyle, 1606 yılında bu ikisinin karışımı olan yeni bayrak kabul edildi. İki asır sonra yani 1800 yılında İrlanda ile yapılan birleşme akti ile 1801 yılında İrlanda Britanya’ya Katıldı. İrlanda’nın bayrağı, beyaz arkaplan üzerine St. Patrick haçıdır. Aynı şekilde bu bayrak ile Britanya’nın bayrağı 1801 yılında birleştirilerek, hala günümüzde kullanılan Britanya bayrağı kabul edilmiş oldu.

İngiltere-Aziz-George-Haçı-Bayrak
İngiltere’nin beyaz üzerine kırmızı Aziz George haçlı bayrağı.
İskoçya-Aziz-Andrew-Haçı-Bayrak
İskoçya’nın mavi üzerine beyaz Aziz Andrew haçlı bayrağı
Britanya Bayrağı 1606
Aziz George ile Aziz Andrew Haçlarının 1606 yılında birleşmesiyle oluşan Britanya Bayrağı
İrlanda-Aziz-Patrick-Haçı-Bayrak
İrlanda’nın beyaz üzerine kırmızı Aziz Patrick haçlı bayrağı
Britanya Bayrağı 1801
İrlanda’nın 1801 yılında eklenmesiyle oluşan ve günümüze kadar değişmeden kullanılan Britanya Bayrağı

Bu konuyla ilgili bir de Kuzey İrlanda’nın ve İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılma meseleleri var. Eğer İskoçya ayrılıp tam bağımsız olursa ya da Kuzey İrlanda ayrılıp İrlanda ile birleşirse yeni Birleşik Krallık bayrağı aşağıdakilerden biri olabilir. Bu kadar bayrak bilgisinden sonra sizi bir ülke bayrakları testine soksak herhalde çok başarılı olursunuz.

skoçya olmadan Birleşik Krallık
İskoçya olmadan Birleşik Krallık bayrağı
Kuzey İrlanda olmadan Birleşik Krallık
Kuzey İrlanda olmadan Birleşik Krallık bayrağı

#11 ABD bayrağı 52 yıldız yoktur. 50 yıldız vardır. Amerika halkından bazı insanlar dahi bu detayı bilmiyor. 48 yıldız birbirleriyle sınırı olan Kuzey Amerika’nın ortasındaki 48 eyaleti, 1 yıldız kuzeydeki Alaska’yı, 1 yıldız da Büyük Okyanus’un ortasındaki Hawai’yi temsil ediliyor. buna rağmen ABD kurulduğunda, bayrakta yalnızca 13 yıldız vardı. zaman içinde eyaletlerin birer birer ABD’ye katılmasıyla 50 yıldıza ulaştı. 47 yıl boyunca 48 yıldızlı olan bayrak, 1959 yılında Alaska’nın (Alaska, 30 Mart 1867’de Rusya’dan 7,2 milyon dolara satın alınmıştır ki bu da ayrı bir fiyasko.) ABD’ye dahil olmasıyla 49 yıldıza, 1960 yılında Hawai’nin dahil olmasıyla da 50 yıldıza ulaşmıştır. Ayrıca her eyaletin kendi bayrağı da var.

Amerika bayrağı
ABD bayrağının 13 yıldızlı hali. (Şu anki halini hepimiz biliyoruz.)

#12 Avrasya’da 13 Slav ükesi var. Bunlar; Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya (Belarus), Polonya, Çekya, Slovakya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan. Bu ülkelerin çoğuda panslavist bayraklar kullanıyor. Yani beyaz-mavi- kırmızı olarak 3 renkten oluşan bayraklar. Aşağıda onları görüyoruz.

Sırbistan bayrağı
Sırbistan
Hırvatistan bayrağı
Hırvatistan
Çekya Bayrağı
Çekya
Rusya bayrağı
Rusya
Slovakya bayrağı
Slovakya
Slovenya bayrağı
Slovenya

(Sanki Slovakya bayrağındaki simgeyi küçültüp sol üste kaydırmışlar ve Slovenya bayrağı olmuş, değil mi?)


#13 Bu şıkta sizlere birbirine gerçekten çok benzeyen 2 bayrak göstereceğim. Bunlar biri başkenti Niamey olan “Nijer, diğeri de başkenti Yeni Delhi olan Hindistan. Evet, aşağıda bu ülkelerin bayraklarını görüyorsunuz. Soldaki Nijer’in bayrağı, sağdaki de Hindistan’ın bayrağı. Birbirlerine ne kadar da benziyorlar değil mi? Dikkatinizi çekerim, Nijer bayrağında turuncu daha koyu iken Hindistan bayrağında yeşil daha koyu. Ülkeler ve başkentlerini bilmek yalnızca genel kültür açısından değil aynı zamanda tarihi anlayabilmek için de çok önemli

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Sherlock Sızdırıldı - Dedektif Holmes’e Büyük Hakaret
Nijer bayrağı 1
Nijer bayrağı
Hindistan bayrağı
Hindistan bayrağı

 

Maalesef aralarında pek bir bağlantı yok. Sadece renkleri ve bayraklarının ortasında bulunan yuvarlak şekil dolayısıyla birbirlerine benziyorlar. Nijer bayrağındaki üstteki turuncu şerit Sahra Çölü’nü, beyaz şerit ülkenin masumluğunu ve temizliğini, yeşil ise batısındaki ve güneyindeki yeşil vadileri simgeliyormuş. Ortadaki turuncu yuvarlak ise güneşi temsil ediyormuş. Hindistan bayrağında ise turuncu fedakarlığı ve cesareti (Hindu halkını), yeşil sadakati ve kahramanlığı (Müslüman halkını), beyaz ise dürüstlüğü ve barışı (bu iki halk arasındaki arzulanan doğruluğu ve barışı) temsil etmekteymiş. Ortadaki 24 telli tekerlik ise hukuk yasalarını temsil eden Ashoka Çakra imiş.


#13 Bilindiği gibi gündemdeki meselelerden biri de Venezuela – Türkiye ilişkileri. Gündemde denildiği üzere, iki ülke de yakın zamanda darbe atlattığı için bu sıralar sıcak ilişkiler kurmaya başladılar. ABD’nin yaptırımları ve iki ülkenin de ABD ile ilişkileri çalkantılı olduğu için Venezuela (Venezüela değil) devlet başkanı Maduro, Türkiye’nin kendilerini kurtaracağını ifade etmiş. Ama aradaki binlerce kilometreyi umarım unutmamıştır. Benim de dikkatimi Venezuela’nın bayrağı çekti. Güney Amerika’nın kuzeyinde bulunan 3 ülkenin bayrağı nedense birbirine acayip çok benziyor. Venezuela, Kolombiya ve Ekvador bayraklarının hepsinin ana renkleri sarı – lacivert – kırmızı. Büyük ihtimalle bu benzerlik üçünün de İspanyol kökenli olmasında ve aynı zaman diliminde İspanya’dan bağımsızlıklarını ilan etmelerinde yatıyor. Aşağıda barakları görüyoruz. Farklı olarak Venezuela bayrağının ortasında 8 yıldız, Ekvador bayrağının ortasında ise ülke arması bulunuyor. Kolombiya bayrağı ise sarı, lacivert ve kırmızı renklerinden ibaret.

Venezuela bayrağı
Venezuela
Ekvador bayrağı
Ekvador

 

Kolombiya bayrağı
Kolombiya

#14 Üç tane Afrika ülkesinin bayrağında birbirlerine çok benzer şekilde birer şerit var. Bu şeritler üç bayrakta da aynı şekilde sol alt köşeden sağ üst köşeye uzanıyor. Ama genel olarak bayrakların birbirleri ile küçük benzerlikler dışında anlam bakımından pek bir alakaları yok.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti bayrağındaki şerit geleceği, şeritteki kırmızı renk ülkesi için şehit olanların kanını, kırmızıyı çevreleyen sarı şeritler ise refahı temsil ediyormuş. Sarı yıldız ülkenin birliğini, mavi zemin ise barışı simgeliyormuş.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti bayrağı
Kongo Demokratik Cumhuriyeti bayrağı

Namibya bayrağındaki şeritte bulunan kırmızı ve beyaz renkler ise herkes için iyi bir geleceği, halkın kahramanlığını, birliği ve barış içinde yaşamayı temsil ediyormuş. Mavi renk okyanusu, su kaynaklarını ve yağan yağmuru; yeşil renk ise bitki örtüsü ile verimliliği temsil ediyormuş. Sarı yıldız yaşama sevincini belirtirken yıldızı çevreleyen ışınlar da ülkede yaşayan 12 farklı etnik grubu temsil ediyormuş.

Namibya bayrağı
Namibya bayrağı

Tanzanya bayrağında bulunan renkler, daha önce ayrı halde bulunup sonradan birleşen devletlerin bayraklarındaki renklermiş. Siyah şerit Afrika halkını, siyahı çevreleyen sarı şeritler yeraltı zenginliğini temsil ediyormuş. Yeşil renk ülkenin verimli topraklarını simgelerken mavi renk de ülkenin kıyısında bulunduğu Hint Okyanusunu temsil ediyormuş.

Tanzanya Cumhuriyeti bayrağı
Tanzanya Cumhuriyeti bayrağı

#15 İskandinav ülkeleri 3 tanedir. Bunlar; Danimarka, İsveç ve Norveç. Bu ülkelerle birlikte Finlandiya, İzlanda ve Faroe Adaları “Nordik ülkeleri”ni oluştururlar.

Faroe Adaları, Danimarka’ya bağlı özerk bir yönetime sahiptir. Keçileriyle meşhur olmasından dolayı “Keçi Ülkesi” diye de anılıyormuş. Hatta ülkenin armasında da keçi resmi var. Danimarka’ya bağlı olmasına rağmen de Avrupa Birliği’ dahil değilmiş.

Orkney Adaları ve Shetland, Birleşik Krallık’ın bir parçası olan İskoçya topraklarıdır. Bayrakları farklı ama özerk olduklarına dair bir bilgi bulamadım. Eskiden Zetland olarak bilinen Shetland’ın bayrağı İskoçya bayrağına da çok benziyor.

Åland Adaları ise Finlandiya’ya bağlı özerk bir bölge. Ama İsveççe konuşuluyormuş.

Nordic Cross
Kuzey Haçı – Nordic Cross
Peki bu ülkelerin bayrakları neden birbirine bu kadar çok benziyor? Çünkü 14. ve 15. yüzyıllarda Hristiyanlık İskandinav bölgesine yayılırken Nordic Cross (Kuzey Haçı) kavramı, bu yayılmayla beraber ülkelerin bayraklarına da işlemiş. Ülkeler de zamanla birbirlerinden ayrılmalarıyla farklı tipte bayraklar kullanmaya başlamışlar. Sonraları simetrik olan bayrak yerine asimetrik haç olan bayrak kullanılmaya başlanmıştır. Mesela İngiltere’nin bayrağı Nordik ülke bayrakları gibi asimetrik değil, simetrik bir haça sahiptir.

Nordik Ülkeleri 1

Yine zamanında, 1991 yılında SSCB’den bağımsızlığı kazanan Estonya’ya da bu tipte bir bayrak önermişler ama kabul edilmemiş.

Estonya bayrak
Estonya için teklif edilmiş ama kabul edilmemiş olan bayrak.
Estonya bayrağı
Şu anki Estonya bayrağı

 

 

 

 

 

 

 


#16 Son olarak bizim bayrağımızda hilalin sivri uçları sağa bakıyor. Ay yıldızlı bayrağımızın sağa bakmasının nedeninin bizim gökyüzünde ayı ve hilali böyle görmemizden kaynaklandığı söyleniyor. O zaman bayrağında hilal olan ülkelerin, kendi gördükleri şekilde hilalleri olması lazım değil mi? Gerçekten de bazı ülkelerin bayraklarında hilallerin yönlerinde hafif farklar var. Ama bununla ilgili net bilgiler elde edebileceğimiz bir kaynak veya araştırma bulamadığımız için bu maddeyi güncellemek üzere sonraya bırakıyoruz.

Türk Bayrağı
Türkiye

ülke bayrakları

Kaynakça:

1) Wikipedia
2) Al Jazeera
3) Encylopedia Britannica

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

48 Comments

 1. Gerçekten herkesin üzerine en az bir kere düşündüğü bir konudur. Gerçekten ilgi çekici bir paylaşım olmuş elinize sağlık. Ayrıca İskandinav ülkelerinin bayraklarının da farklarını ve benzerliklerini incelemenizi isterdim 🙂

  • Teşekkür ederim yorumunuz için. Gerçekten çok güzel bir istekte bulunmuşsunuz. En kısa zamanda bu incelemeyi yapıp yazımıza ekleyeceğiz. Hem siz hem de bu yazıyı okuyan diğer okurlarımız, eğer bayraklar hakkında bunun gibi başka bir inceleme yapmamızı isterseniz, çekinmeden yorum kısmına yazabilirsiniz.

 2. Bilgi verici bir yazı olmuş.Rica etsem arap ülke bayraklarının neden bu kadar benzer olduğu ile ilgili bir yazı yazabilir misiniz acaba ? (ÜRDÜN-BAE-KUVEYT-FİLİSTİN-SUDAN-SURİYE-MISIR-IRAK)

 3. Seni milletin sağlığını düzeltsin diye okutuyorduk, sen genel kültürümüzü düzelttin.
  Teşekkürler.

 4. Maşallah çok güzel yazmışsınız. Yengeye selamlar, çocukları da çok öpüyorum. Hadi iyi günler.

 5. Eline sağlık güzel bir yazı olmuş, ilerleyen yazılarında Orta Dünya bayrakları hakkında bilgi istiyorum, teşekkür ederim.

  • Orta Dünya bayrakları hakkında bir kaynak bilmiyorum maalesef. Kitaplarını okumama rağmen de böyle geniş bir bilgiye rastlamadım. O yüzden böyle bir yazı yazmak zor olabilir. Yorumunuz için teşekkürler.

 6. Gerçekten çok emek verilerek hazırlanmış tebrik ederim öncelikle. Her bayrak kendine göre özel ve anlamlıdır. Diğer ülke bayraklarının tarihçelerini bizlerle buluşturduğunuz için teşekkür ederim.

  • Gerçekten de her bayrağın ayrı bir anlamı ve güzelliği var. Bu yüzden sadece kendi bayrağımıza değil, diğer ülke bayraklarına da saygı duymalıyız dediğiniz gibi. Rica ederim.

 7. Bazı ülkelerin bayrakları birbirleriyle aynı neredeyse. Hollanda-Fransa gibi hatta bir ara 4-5 ülke vardı bayrakları resmen aynıydı şimdi hatırlayamadım Asya ülkeleriydi sanırım. Bayrak özgün olmalı bence

  • Ülke bayrakları arasında benzerlik olabilir; özellikle bu ülkeler aynı coğrafyada, birbirlerine komşu iseler ve benzer tarihi olaylar geçirmişlerse. Ama tabi her ülkenin kendine has özellikleri vardır bayrakları için. Aynı olan bayraklar ise çok nadir.

 8. Vay be Abd bayrağındaki 50 yıldızın anlamı buymuş demek. 48 yıldız eyaletleri, 1 yıldız Hawai, 1 yıldızda Alaska’yı temsil ediyormuş çok ilginç.

 9. Kolombiya, Ekvador ve Venezuela’nın bayraklarının benzemesinin bir sebebi de geçmişte bu üç ülkenin tek bir çatı altında bağımsızlık kazanmaları ve bir süre sanırım Kolombiya Birleşik Devletleri ismiyle var olmaları olabilir.

 10. Ekrem bey şahsen çok kırıldım. Yazıya tekrar tekrar baktım ama bulamadım. Benim ülkemin bayrağının bahsi bile geçmemiş. Teessüf ederim, düzeltiniz.

   • Ekrem bey Ekrem bey, ben bu yorumu okuduğumda çok gülmüştüm, değiştirmişsiniz beyefendinin ismini. Espri güzeldi, 2. Seviye bir caps idi. Lütfen uygun mecraya arz ediyorum, eski ismi getirin, diğer okurlar bu güzel espriden mahdum kalmasın.

    • Değiştirdiğimi iddia ettiğiniz isimle ilgili ne gibi bir yakınlığınız var acaba beyefendi? Akrabanız falan mı oluyor kendisi? Ayrıca nerelisiniz çok merak ettim.

     • Bir dakika sen şimdi benim adımı mı değiştirdin? Olmadı bu Ekrem, şöyle biraz elimi ayağımı çektim siteden hemen kurtlar sofrası!

 11. Harika bir çalışma olmuş. Hep merak ederdim; bu bayraklar, bu şekiller ne anlama gelir diye. Konudaki bayraklara bakıyorum da; objektif olmak gerekirse bizim bayrağımızın hepsinden güzel ve asil:) Sayenizde bir çok yeni bilgi sahibi olduk. Yazınız için teşekkür ederim.

 12. Ülkelerin bayraklarını bir araya toplayan birçok internet sitesi veya kitap var fakat bayrakların ve dolaylı olarak milletlerin sembollerini, dışa vurdukları ideallerini ve tarihlerini bu şekilde anlatan bir başka kaynak görmedim. Bu sebeple bu yazı oldukça değerlidir ve gün geçtikçe başka bayrakları kapsar hale gelmelidir. Elinize sağlık.

 13. Tüm dünya ülkelerinin bayraklarını açıklamalarıyla birlikte sunmanız çok faydalı olmuş. Küçüklüğümden beri ülke bayraklarını tanımaya çalışırım. Almanya Fransa İngiltere ABD bayraklarını biliyoruz ancak küçük ülkelerin ya da Afrika ülkelerinin bayraklarını bilmiyoruz. sayenizde öğrendik çok teşekkürler

 14. hilalin sağa bakması sevap defterinin sağdan verilecek olmasıdır. sağ vicdandır. sağ iyiliktir.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Genel Kategorisinde Son Yazılar