LNG
LNG - Sıvılaştırılmış Doğal Gaz - Liquified Natural Gas

LNG: Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (Liquefied Natural Gas)

1

Doğal gaz yerkabuğunda yer alan petrol türevi ve genelde petrolle birlikte yer alan fosil kaynaklı bir yakıttır. Hidrokarbonlardan( karbon ve hidrojenden oluşan organik bileşikler) oluşan doğal gaz, en çok metan içerir(%70-90).İçeriğinde eser miktarlarda kükürt, su, nitrojen, karbondioksit bulunabilir(LNG'de farklı olarak saf metan vardır.). Eskilerde petrolle bulunduğunda atık zannedilip yakılarak uzaklaştırılsa da doğal gazın günümüzde önemi tartışılamayacak kadar fazladır. En önemli özelliğiyse diğer fosil yakıtlardan(petrol, kömür…) daha çevreci oluşudur. 

LNG Nedir?

    Liquefied Natural Gas yani sıvılaştırılmış doğal gazdır. Anlayacağınız üzere doğal gaz için geçerli olan çoğu şey bunun içinde geçerlidir. Kokusuz, renksiz ve zehirleyici olmayan bir gazdır. Aslında doğal gaz zehirlenmesi denilen şey oksijensizliktir yani bir nevi boğulmadır.

LNG nasıl yapılır?

   Adı üstünde sıvılaştırılarak yapılır. Doğal gaz -162° C getirilerek sıvılaştırılır. Ancak bundan önce doğal gaz, içinde bulunan karbondioksit,  hidrojen sülfür, nitrojen ve su gibi yabancılardan farklı tekniklerle arındırılır. Bunların sonucunda geriye başta metan olmak üzere etan, propan ve bütan gibi hidrokarbonlar kalır. Bununla da yetinmeyip propan ve bütan da karışımdan ayrılır. Geriye metan ve çok çok az da etan kalır. Doğalgazın yanmasıyla belki zararlı ürünler de ortaya çıkabilecekken size garantisini verebilirim ki LNG yakıldığında sadece su ve karbondioksit oluşur. Çünkü içeriğinde sadece metan belki bir miktar da etan vardır. Şunu da belirteyim -162° C metanın kaynama noktasıdır. Aslında buradan da LNG’nin neredeyse %100 metandan oluştuğunu söyleyebiliriz. Doğal olarak bu onun ısıl verimliliğini de artıracaktır.

Neden LNG?

    Muhtemelen biz LNG’yi yeni duymamıza rağmen dünyada 1950’lerden beri kullanılmakta. Sadede gel kardeşim derseniz, doğal gaz sıvılaştırılırken haliyle hacmi küçülecektir. Hacimdeki bu azalma yaklaşık 600 kattır, yani 600 birimlik doğalgaz ancak 1 LNG eder. Bu olay LNG’nin depolanmasında ve taşınmasında çok büyük artıdır. Çok miktardaki doğal gaz belki bir tankerle başka bir yere taşınabilir. LNG’yi de cazip kılan şey budur. Taşınmadaki bu kolaylık sayesinde doğal gaz boru hattı döşenmeyen ya da döşenmesi ekonomik ve coğrafi olarak zor olan yerlere doğal gazın bu şekilde ulaştırılması sağlanır. LNG sıvı halde bulunur, sıvı halde taşınır ve kullanım alanlarına verilmeden önce belirli merkezlerde tekrar gaz haline dönüştürülüp arz edilir.

İnsan ve LNG

    Çok uzatmadan iki şeyden bahsedeyim. Eğer LNG size temas ederse anında kaynayarak soğuk yanığı yapar.( kaynama noktası -162° C) Ayrıca bir anda 600 kat hacmi artacağından çok büyük basınç meydana getirerek patlama yapar.

 

Kısaca toparlarsak LNG sıvılaştırılmış doğal gazdır. Neredeyse tamamen metan gazı içerir, ısıl verimi yüksektir. Sıvılaştırılırken hacminin 600 kat küçülmesi depolamada ve taşınmada muazzam bir avantaj sağlar. Bu sayede doğal gaz boru hattının olmadığı yerlere taşınması mümkündür.

1 Comment

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Bilim Kategorisinde Son Yazılar