bursa tanıtım kebapçı

Bursa Keşke Herkes Burada Dursa

    Tüm zamanların güzel şehri demiş göz attığım bir internet sitesi. Bunun lafta olmadığını eminim Bursa’ya yolu düşmüşler bilir. Tarihin derinliklerinden geldiğini hissedebiliyorsunuz. Tarihiyle, doğasıyla, insanıyla, caddeleriyle hep size gülümsüyor. İnsanını ayrı bir cümlede telaffuz etmesem rahat etmeyeceğim. Kibarlıkla ün salmışlardır hepimiz biliriz. Kibar Arapça kbr kökünden gelir, insanı aynı zamanda kebir yani büyüktür. Bu kibarlık, büyüklük şehrin çehresine can vermiş.

Çoğumuz biliyoruzdur Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’dır.

Ulu Cami

    Camide rehberden duyduğumu naklen anlatayım size. Yıldırım Bayezid Niğbolu Savaşını kazanmak için adak adamıştır. Adağıysa savaşı kazanırsa 20 cami yaptırmaktır. Yıldırım Bayezid Niğbolu’dan muzaffer ayrılmıştır.  Bayezid adağını yerine getirecektir ancak damadı Emir Sultan’ın önerisi üzerine 20 cami yerine 20 kubbeli bir cami yaptırmıştır. İşte o cami Ulu Cami’dir. Camide hilafetin Osmanlı’ya geçtiği savaştan sonra alınan Kâbe kapısının örtüsü yer alıyor. Minberi ise hiç yapıştırıcı ve çivi kullanılmadan parçalar içi içe geçirilerek yapılmış. Bir tarafında Galaksi sistemi tasvir edilmiş diğer tarafta ise Güneş Sistemindeki gezegenler yörüngeleriyle uygun şekilde tasarlanmış. Camide padişahın namaz kıldığı yer daha yukarıda ve karşısında insanlar arasında adaletli davranmayı öğütleyen bir ayet ve adalet denince hemen akla gelen Hz. Ömer’in adı yazmaktadır. Tabiri caizse tam bir adalet köşesi burası. İşte Osmanlı’yı 600 küsur sene ayakta tutan şeyde tam olarak buydu; ADALET

Tophane

    Buraya Tophane denmesinin nedeni Osmanlı’da topların döküldüğü yer olmasıdır. Tophane Parkında Osman Gazi ve onun oğlu Orhan Gazi’nin türbesi yer alıyor. Parkın ayrı bir özelliği hâkim bir tepede olması dolayısıyla tadına doyulmaz bir manzarayı ziyaretçilerine sunması.

İskender

    İskenderin adı Bursa’da yaşayan İskender Efendi’den geliyor. Hatta günümüzün vazgeçilmezi olan dönerin mucidi de o. Ulu Cami yakınında Kebapçı İskender, İskender Efendi’nin dükkânı. İskenderi gerçektende çok iyi, fiyatları ise normalin biraz üzerinde. Ancak yemek için emek etmeniz gerekecek biz yaklaşık İskender sırasının bize gelmesi için 15-20 dakika bekledik.

Soğanlı Botanik Parkı

    En başta söylemeliyim ki buraya gelip bisiklet turu yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Parkın içinde uygun fiyata bisiklet kiralayan yerler mevcut. Size tavsiyem birkaç yere sorup fiyat alarak kiralamanız. Bu sayede parkın tüm güzelliklerini görebileceksiniz. Dile kolay park 400 dönüm büyüklüğünde 150 türde 8 bin ağaç, 76 türde 100 bin çalı, 20 türde 50 bin yer örtücü, 27 türde 6 bin gül bulunuyormuş. Buraya gelmişken botanik parkın yanında hayvanat bahçesinin bulunduğunu söylemekte fayda var.

Uludağ

    Bursa’da kalmayı düşünüyorsanız Uludağ’da bungalovlarda kalabilirsiniz. Şu sıralar birkaç konakçı dışında kimse yok ve fiyatları kışa göre çok uygun. Rahatça söyleyebilirim ki normal bir otel fiyatından pahalı değiller. İnsanın kafasını dinlemesi için biçilmiş kaftan. Tekrar belirteyim kışın fiyatlar çok çok daha pahalı oluyor.

Cumalıkızık

    Kadim yapısı çok iyi korunmuş bir köyümüz Cumalıkızık. Eskiden birden çok kızık köyü olmasına rağmen tek sağ kalabilen köy diyelim. Cumalıkızık sizi yüzyıllarca geriye götürüp bir zaman yolculuğu yaptırıyor. Kınalıkar dizisi bu köyde çekilmiş. Bu sayede ünlendiği söylenebilir. Köyü gezmeye gelenlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Evler genellikle iç avluya sahip ve bu avlular genelde restoran olarak kullanılıyor. Biz burada yemek yiyemedik ama aldığımız tavsiyeler hep burada bir kahvaltı yapma yönündeydi. Ayrıca burada konaklanılabiliniyor lakin biraz pahalıca.

 

    Kısacası size diyebilirim ki tekrar imkânım olsa hiç düşünmeden yine Bursa’ya seyahate giderim Yeşilin her tonunu aynı karede görebileceğiniz nadir yerlerden biri olan Bursa’da sizin için Uludağ’dan aracımızla aşağı inerken çektiğimiz videoda yeşilin her rengiyle baş başa bırakalım.

1997’de güneyin doğusundaki Kilis’te doğdum. Doğmakla kalmadım büyüdüm de. Üniversite eğitimi için Ankara’da bulunuyorum. Ormantik biriyim, bir şeyler öğrenmekten ve öğretmekten çok haz aldığımı söyleyebilirim. Ayrıca uykunun fizyolojik önemini yeteri kadar kavradığımı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Blog Kategorisinde Son Yazılar

türk kahvesi

Türk Kahvesi Üzerine

Ağır meseleye şöyle bir giriş yapalım: Türk kahvesindeki ‘’Türk’’ kelimesi kahvenin menşeine

sevgi

Neredesin Sen ?

Şu garip halimden bilen işveli nazlı, Gönlüm hep seni ariyor neredesin sen?

Kırık

Ne kadar özleyebilir ki bir insan? İçi kanaya kanaya ne kadar hissedebilir

anatomi

Anatomi Ayini

Halk arasında "Ölü bedenler görüyor musunuz? Bakmaya nasıl dayanıyorsunuz?" sözleriyle bilinen kadavralar