tesla arabası uzay

Elon Musk’ın Uzaya Gönderdiği Tesla Arabası Hakkında

4

Gün geçmiyor ki dünyada nefesimizi kesen yeni bir olay olmasın. Son günlerin en popüler olayı ise 21.yüzyıl dahisi olarak anılan Elon Musk’ın uzaya kişisel aracı Tesla’yı göndermesi oldu.

Elon Musk spor arabayı uzaya nasıl yolladı?

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX şirketi insanoğlunun Mars hayali için dev bir adım attı. Dünyanın en güçlü roketini, Falcon Heavy isimli roketi,  Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlattı. ABD’nin 45 yıl önce gerçekleştirdiği Ay’a giden ilk insanlı uçuştan bu yana ilk kez bu büyüklükte ve güçte bir roket uzaya gönderildi. Ayrıca SpaceX şirketinin ürettiği Falcon Heavy isimli roket Musk’ın Tesla Roadster model aracını Mars’ın yörüngesine 6 ay gibi bir sürede ulaştırması planlanıyor. Falcon Heavy çok güçlü motorlara sahip olmasının yanında teorik olarak defalarca kullanılabilecek 3 roketle fırlatıldı ve ikisi yeryüzüne başarılı şekilde tekrar iniş yaptı. Fırlatma sırasında ateşlemenin biraz fazla olması sebebiyle roketin Mars’ın yörüngesini ıskalayacağı itiraf edildi. Buna rağmen sivil bir uzay kurumunun yaptığı roketin bu denli güçlü olması son derece takdir edilesi bir olaydır.

Normal şartlarda roketlerin yük kapasitelerinin testi için, ağırlık yapması amacıyla beton bloklar kullanılır. Bu blokların hedeflenen yere ulaşması, deneyin başarılı olduğunu gösterir. SpaceX’in Falcon Heavy roketi, tüm zamanların en hızlı ve en güçlü roketi olarak, yeryüzündeki testlerinden sonra ilk defa uzayda denenmek için hazırlandı. 7 yıldan beri devam eden çalışmanın maliyeti 90 milyon doları buldu. Elon Musk ise kendine has bir çılgınlıkla, beton bloklar yerine kendi kişisel aracını temsili bir yük olarak gönderdi. Projenin hedefi Tesla Roadster’i önce Mars yörüngesinden geçirip, ardından Mars’ın sonrasında bulunan astroid kuşağına oturtmak olacak. Bu da para ile yapabileceğinden çok daha fazla reklam yapmış olması demek. Dahi sıfatını hak eden bir isim.

tesla arabası

Elon Musk’a 21.yüzyıl dahisi denmesinin sebepleri

Elon Musk kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi ve 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli oyunu tasarladı. Daha sonra bu oyunu o zamanın parası ile 500 dolara satarak bilişim sektöründeki ilk parasını kazandı.

1995’te Stanford Üniversitesi’nde Nükleer Fizik doktorasını kazandı. Kayıt olduktan 2 gün sonra okulu Zip2 isimli firmayı kurmak için bıraktı. Kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrim içi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesini hayata geçiren Musk, 1999 yılında bu girişimi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında AltaVista’ya sattı.

Mart ayında, çevrim içi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı ve ilerleyen aylarda PayPal’i oluşturdu. 2002 yılında bu girişimini ise 1.5 milyar dolara online alışveriş devi eBay’e sattı.

SpaceX’i 2002 yılında kurdu. Musk uzay araştırmaları yapan şirketin CEO’su ve CTO’su olarak görevine devam ediyor. SpaceX ISS’ye bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihe geçti.

Iron Man 2’nin çekimlerinde SpaceX’in ofisi kullanıldı. Bazı sahnelerde Elon Musk da misafir oyuncu olarak yer aldı. Filmin yönetmeni Kon Favreau, kendi Iron Man karakterini Musk’tan ilham alarak çektiğini söylüyor.

Elon Musk, uzaya gönderilen Tesla Arabasında neler var?

teslanın içindekilerTesla Arabasının direksiyonundaki temsili astronot Spaceman, SpaceX’in yeni geliştirdiği ve muadillerine oranla çok daha hafif olan bir uzay kıyafeti. Bu kıyafet henüz gerçek astronotlar tarafından gerçek uzayda test edilmedi. Fakat yeryüzündeki testler başarılıydı. Astronot şoförün yanına bir de not iliştirilmiş “Made on Earth by humans” yani insanlar tarafından dünyada yapılmıştır, diye. Torpido gözünde “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” (Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi) kitabı yer alıyordu. Otomobilin ekranında “Don’t Panic” (Panik yapma) yazısına yer verildi. Uzaya gönderilen otomobilin radyosu ise David Bowie’nin ‘Space Oddity’ şarkısını çaldı.

Fırlatışın 90 milyon dolara mal olduğu düşünülürse, Musk’ı eleştirenler de yok değil. NASA da, insanları aya ve daha sonra da Mars’a göndermek için Space Launch System (SLS) adını verdiği kendi ağır fırlatma roketini geliştiriyor. SLS de uçuş başına 1 milyar dolara mal olacak. Bu nedenle birçok kişi Musk’ın neden bu kadar pahalı bir gösteri uçuşu yapmaya karar verdiğini merak ediyor. Çağımızda dünyanın en güçlü roketi olan Falcon, daha işe yarar yükleri uzaya taşıyamaz mıydı? Çünkü Falcon Heavy’nin başarılı bir şekilde uzaya gönderilmesi Ay’ın üstünde yeni bir uzay istasyonu kurmak, uzaya yeni bir telekom ya da casus uydu taşımak ve uzayın derinliklerinde farklı noktalara insanları getirip götürmek gibi hayallerin de gerçek olabileceğine işaret ediyor.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Bakteriyel Selülozdan Giysi

Ne olursa olsun, SpaceX’in planı gerçekleşti ve şirket kendini uzay ticareti yarışında önemli bir yere koydu. NASA uzaya gönderilen Tesla’yı uzay aracı olarak tanımladı.

Bu olay SpaceX için de insanlık için de büyük bir adım.

4 Comments

  1. Beğenerek okudum elinize sağlık. Gerçekten reklamlarda dendiği gibi gelecek heyecan verici. Ülke olarak böyle gelişmelere daha yakın olsak ne kadar da güzel olurdu. Tabii sanırım bunun için önce şahinlerle yan çizmeyi bırakmamız lazım.

    • Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sanırım bu olayda hepimizin canını sıkan şey güzel ülkemizin bu olaylardan oldukça uzakta kalması

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Teknoloji, İnternet & Oyun Kategorisinde Son Yazılar

Steam 2024 Yaz İndirimleri

Bilenler bilir meşhur Steam indirimlerini. Yine bir yaz indirimi döneminde beraberiz ve sizlere benim gözüme çarpan