Hırsız Mı?

    Hırsızın ve hırsızlığın birçok çeşidi var. Kimi hırsızlar para çalar, kimi hırsızlar herhangi değerli bir eşya. Bazıları herkes uyuduğunda çalar, bazıları da gündüz gözüne, herkesin gözü önünde. Kimilerinin karnı açtır, kimilerinin gözü.

    Bunların içinde bazıları var ki bizi biz yapan şeyleri çalarlar. İnandıklarımızı, kutsallarımızı, değerlerimizi kullanarak birbirimize olan inancımızı, güvenimizi, kısaca yarınımıza olan umudunuzu çalarlar.

    Önce tatlı dille yanınıza yaklaşırlar sonra da kendilerini acındırarak sizden bir şeyler isterler. İstediği şeyi alamayacağını anlayınca da küfür ederek uzaklaşırlar sizden. Karnım aç diye sizden para isteyen bir insan ona yiyecek uzattığınızda reddeder mi? İşte anlatmak istediğim bu tip umut hırsızları. Aslında böyle insanların dolandırdıkları insanlara verdikleri zarar önemsenmeyecek kadar azdır. Belki 1 liralarla bir hırsız zengin olur ama hiç kimse verdiği bir lirayla fakir olmaz. Böyle kişiler en büyük kötülüğü gerçekten ihtiyacı olanlara yaparlar.

    Bir zamanlar sadaka taşları vardı yurdun dört bir tarafında. İhtiyacı olan, kimsenin görmeyeceği bir şekilde (ihtiyacı kadar) alırdı. Yardım etmek isteyense herkesten gizli yapardı. Yardım yapanla, yardım alan birbirini görmezdi. Ksacası sağ elin verdiğini sol el bilmezdi. Öyle ki bir zaman sonra sadaka taşları dolup taşmış. Bazı yerlerde insanlar yardım etmek için ihtiyaç sahibi arar olmuş. Şimdiyle kıyaslandığında ne kadar da çok şey değişmiş. Sadaka taşlarının dolup taştığı bir zamandan, insanların duygularını, inançlarını sömüren bir zamana.

    Yaklaşık üç dakikalık bir video bu. Anlatmak istediklerimin doğru anlaşılması ve yazdıklarımın havada kalmaması için kesinlikle dikkatle izlemeniz gerekiyor.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=y7eAtifkSXs]                                                                                   

    Videoda ki şahsı hedef göstermek gibi bir amacım yok. Zaten o da yüzlerce örnekten sadece birisi. Amacım inançlarımızı kullanan insanlara karşı bilinçli olmamız. Gözümüzün içine bakarak yalan söyleyenlere karşı, duyarlı bir vatandaş olarak taviz vermememiz.

    Peki bunlara göz yumanlar kadar bizde suçlu değil miyiz? Onlara destek olarak. Başımızdan savmak için istediklerini vererek. Bize yalan söylediğini bildiğimiz halde, bizi kandırdığını anladığımız halde sırf uğraşmamak için istediklerini yaparak.

    NOT: Lösev asla kapı kapı dolaşıp bağış toplamaz.

Gezmeye, okumaya, güzel bir tiyatro izlemeye aşığım. Gecenin bir yarısı eve giderken, sessizce yanınızdan geçebilirim. Sizinle aynı oyunda, yan yana aynı repliğe gülebiliriz. Evet, o gün bunun farkına varamayabiliriz. Ama belki bir gün, bir anıda, bir yazıda rastlaşırız sizinle. Kim bilir?

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Genel Kategorisinde Son Yazılar

Görünür Işık Nedir?

Görünür ışık, elektromanyetik tayfın insan gözü tarafından görülebilen kısmını ifade eder. Yaklaşık olarak bir insanın 380