kan silen general black hawk down

Kan Temizleyen General

2001 yapımı Black Hawk Down (Kara Şahin Düştü) diye bir film izledim. Filmin olayına göre Somali’de General Aidid diye biri var ve bu adam diktatör. Bunun adamları da ülkeye gelen yardımlara Aidid adına el koyuyor ve yollarına çıkan sivil Somalilileri acımadan katlediyorlar. NATO ülkeleri de sivil katliamı önlemek için ülkeye giriyorlar. Anladığım kadarıyla ülkede bir kabile çatışması var, o yüzden iç savaş olmuş. Afrika’da buna benzer çok olay, çok kabile çatışması görülmüş maalesef. Daha önce de bir filmi azınlık olan kabileyi öldürerek tamamen yok etmeyi amaçlayan kabilelerin olduğu bir film izlemiştim.

Her neyse, bu yazı bir film incelemesi değil. Filmi izlemenizi de tavsiye ederim. Filmde Aidid gizleniyor ve Amerikalılar onu bulmak için önce adamlarını yakalamaya çalışıyorlar. Bunun için de bir şehre operasyon düzenliyorlar. Operasyon sırasında bir Black Hawk marka helikopter düşüyor. Askerler kimseyi arkada bırakmamak adına onlara yardım etmeye çalışırken daha da fazla kayıp veriyorlarBlack Hawk Down afiş

Filmde de beni özellikle etkileyen bir sahne oldu. O sahnede yaralılar üsse döndüğünde ameliyat sırasında yere çok fazla kan aktığını gören general, bez alarak yeri silmeye başladı. Yeri tam olarak silmeyi beceremedi ama bu sahne beni etkiledi nedense. O kadar adam varken kalkıp da generalin silmesinden olabilir. Bu general askerlerini geride bırakmamak için çok çaba sarf etti. Sonra filmin ana temasını düşününce bu mantıklı geldi. Ana tema “kimseyi geride bırakmamak” tabi ki

Birçok filmde hem geride bırakılanlar görüyoruz hem de bırakılmayanlar.
Önce geride bırakılanlardan ve bunun sonuçlarından bahsedelim biraz. Öncelikle bu bırakılanlar ölmüşse genelde kahraman ilan edilir. Ölmemişse genelde neden beni geride bıraktınız diye intikam alır. Bırakanlar da genelde pişmanlık duyar ama bazen de kendi çıkarı için yaptığından pişmanlık duymaz.
Birileri bırakılmadığında ise genelde bu filmde de olduğu için bırakılanı kurtarmaya dönüldüğünde genelde daha fazla kişi ölür. Geride kalanların düşünülmesi genelde daha fazla cana mal olur ama sonuçları da inanılmaz derece güzel olur filmlerde.

Bu filmin ana teması da “kimseyi geride bırakmamak” dedim ya, filmde bir yerde de değil, çok yerde var. Hem öleni hem ölmeyeni.

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Deneme Kategorisinde Son Yazılar

Oyurgalayış

Yazı atölyesi on üç kişilikti. O, sonuncu katılımcıydı. Ünlü, seçkin ve kalbur üstü bir yazar olmak