Atatürk’ün Heykelinin Olduğu Ülkeler

Atatürk’ün heykelinin olduğu ülkeler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve modern dönemin en önemli figürlerinden olan Mustafa Kemal Atatürk’e olan saygının en benzersiz örnekleridir. Günümüzde birçok farklı ülkenin önemli şehirlerinde Mustafa Kemal Atatürk anısına inşa edilmiş heykeller bulunuyor. Bu ülkelerin bir bölümü Türki cumhuriyetlerden oluşsa da ABD’den Küba’ya, Şili’den Macaristan’a ve hatta Avustralya’ya kadar birçok farklı ülkede Atatürk heykeli ile karşılaşmak mümkündür. İşte Atatürk’ün heykelinin olduğu ülkeler!

Bakü – Azerbaycan

Modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk’e en çok saygı gösterilen toplumların başında hiç şüphesiz Azeriler vardır. Azerbaycan’da bulunan Atatürk heykeli bu saygının ve sevginin benzersiz bir örneğidir. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türk Büyükelçiliğinin hemen önünde bulunan Atatürk heykelinin açılışı 17 Ekim 2010 tarihinde yapılmıştır. Oldukça görkemli ve yüksek katılımlı bir törenle açılışı yapılan heykel, Azerbaycan Sanat Akademisi Rektörü Ömer Eldarov tarafından yapıldı.

ABD – Washington

Atatürk’ün heykelinin olduğu ülkeler arasında pek çokları tarafından bilinmiyor olsa da Amerika Birleşik Devletleri de bulunuyor. ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Atatürk heykeli, Atatürk’ün 75. ölüm yılını anmak amacıyla yapılmıştır. Heykelin yapacağı sanatçı bir yarışma ile belirlenmiştir. Bu yarışmayı kazanan Jeffery Hall, heykeli yapan kişi sanatçı oldu. Hall, heykelin yapımı esnasında Atatürk’ü ve yaşamını yakından incelemiştir. Heykel, Atatürk’ün 40’lı yaşlarındaki fotoğraflarından esinlenerek yapılmıştır. Yaklaşık 2 metre uzunluğunda olan heykelde Mustafa Kemal Atatürk, kendi kaleminden çıkan “Nutuk” kitabını okur.

Meksika – Mexico City

Birçoklarının duyduğunun kulaklarına inanamadığı Atatürk’ün heykelinin olduğu ülkeler arasında Meksika da bulunuyor. Meksika’nın başkenti Mexico City’de bulunan Atatürk Heykeli, cumhuriyetin 80. yılı törenleri kapsamında Meksika’ya getirilmiştir. Bir iş insanının yüksek düzeyde katkıları sonucunda Meksika’da sergilenen heykel, Heykeltıraş Sait Rüstem tarafından yapılmıştır. Heykel sadece Atatürk büstünden ibaret değildir. Türkiye Cumhuriyeti bayrağını ifade eden hilal ve yıldız heykellerinin tam ortasına Atatürk’ün ayakta ve sağ elinde şapka tutarken heykeli konumlandırılmıştır. Atatürk’ün çevresinde konumlandırılan hilal ve yıldız ikonları, beyaz renkte mermerden yapılmıştır.

Küba – Havana

Küba’nın başkenti Havana’daki Atatürk heykeli, tüm dünyadaki Atatürk heykelleri arasında en ünlü olanıdır. Bu heykel Türkiye’nin ya da bölgede faaliyet gösteren iş insanlarının katkılarından bağımsız olarak Küba devletinin isteğiyle inşa edilmiştir. Metin Yurdanur tarafından yapılan heykel, Küba’nın ünlü caddelerinden biri olan Puerto Caddesinde yer almaktadır. Heykel Atatürk silüetinin yanı sıra “Yurtta Barış, Dünyada Barış” şeklinde Atatürk’ün önemli bir sözünü de içeriyor.

Romanya – Bükreş

Atatürk’ün heykeli olduğu ülkeler arasında Romanya’da bulunuyor. Romanya’nın başkenti Bükreş’te, Calea Victorie Caddesinde yer alan heykel, bir adet Atatürk büstüne ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda heykelin alt kısmında bir görsel üzerine Romence “Yurtta Barış Dünyada Barış” yazısı yazılıdır. Teatrul Odeon tiyatro binasının önünde bulunan Romanya’daki Atatürk heykelinin çevresinde ise daima Atatürk anısına çiçekler bulmak mümkündür.

Kırgızistan – Bişkek

Kırgızistan’da Mustafa Kemal Atatürk anısına inşa edilen heykelin açılışı 2015 yılında yapılmıştır. Adını yine Atatürk’ten alan ve Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’in şehir merkezine 4 km uzaklıkta bulunan heykel, bölgenin en popüler noktalarından biridir. Atatürk’ün adına yapılan ve heykele ev sahipliği yapan park, yeşilliklerle dolu son derece huzur verici bir dinlenme alanıdır. Her ne kadar heykel 10 Kasım 2015 tarihinde Atatürk’ü anmak amacıyla açılmış olsa da içerisinde yer aldığı park, 1995 yılından beri Atatürk Parkı olarak anılıyor.

Hollanda – Amsterdam

Atatürk’ün heykelinin olduğu ülkeler arasında az biliniyor olmakla birlikte Hollanda’da bulunuyor. Hollanda’nın başkenti Amsterdam ‘da bulunan heykel, birlik ve beraberliğe atıfta bulunan özel bir sözle sergilenmektedir. Aynı zamanda Hollandaca ve Türkçe “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” yazısına ev sahipliği yapan heykel, aynı zamanda bir çeşit anıt niteliğindedir.

Avustralya – Canberra

Atatürk heykellerinin en çok bulunduğu ülkelerden biri de Avustralya’dır. Avustralya; Sidney, Canberra ve Albany gibi önemli merkezlerinde Atatürk heykellerine ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında en özellerinden biri başkent Canberra’dakidir. Keza burada heykelin yanı sıra bir de anıt bulunuyor. Anzak Bulvarı üzerinde yer alan beş köşeli yapıdaki anıtın hemen yakınında Atatürk heykeli yer almaktadır. Duvar biçiminde tasarlanan Türk bayrağındaki hilale atıfta bulunan yapını tam ortasında ise Gelibolu’dan getirilmiş bir toprak bulunuyor. Anıttaki heykel ise Türk Heykeltıraş Hüseyin Gezer tarafından yapılmıştır.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Ülkemizdeki Kitap Okuma Oranları Nasıl Arttırılabilir?

Çekya – Karlsbad

Bugün Çekya toprakları içerisinde yer alan Karlsbald’daki Atatürk büstü ve heykeli ise oldukça özel bir anlama sahiptir. Keza Mustafa Kemal Atatürk, I. Dünya Harbi esnasında bir böbrek rahatsızlığı geçirmiş ve tedavi olmak maksadıyla o dönem Avusturya-Macaristan İmparatorluğu toprakları içerisinde yer alan bu bölgeye gelmiştir. Atatürk’ün tedavi gördüğü hastane Karlsbad’tadır. Bugünkü adıyla Karlovy Vary olan şehirde Atatürk’ün o dönem kaldığı pansiyon bir otel haline dönüştürülmüştür. Otelin giriş bölümüne ise Atatürk’ün bu otelde kaldığına dair detaylı bir levha yerleştirilmiştir.

Macaristan – Budapeşte

Atatürk’ün heykelinin olduğu ülkeler arasında en değerlilerinden biri de Macaristan’dır. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan heykel, ülkede Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan saygıyı kanıtlar niteliktedir. Ülkenin eğitim sisteminde Atatürk son derece özel bir yere sahip olmakla birlikte başkentteki Atatürk heykeli de söz konusu duruma atıfta bulunacak şekilde bir çocuk parkına yerleştirilmiştir. Daha çok çocuklara hitap eden Naphegy Park’ta yer alan heykel, tamamen Macaristan tarafından yaptırılmıştır.

Şili – Santiago

Atatürk’ün heykelinin olduğu ülkelerden biri de Şili’dir. Son derece az biliniyor olmakla birlikte bu heykel, rölyef şeklindedir. Başkent Santiago’da yer alan rölyefte Atatürk’e ithafen bir de yazı bulunuyor. Doğrudan Şili’deki Santiago belediyesinin katkılarıyla inşa edilen rölyef, bölgedeki insanların Atatürk’ü örnek alması amacıyla yapılmıştır.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Tek Yazı Çok Fikir Kategorisinde Son Yazılar