Salda Gölü ve Kamp Tavsiyeleri

/
3

Salda Gölü, Burdur il sınırları içinde bulunuyor ve Burdur merkeze 75 km uzaklıkta bulunuyor. Yakınındaki Yeşilova ilçesine de yaklaşık 5 km uzaklıkta. Türkiye’nin Maldivleri diye geçen Salda Gölü 2018’e kadar çok bilinmemesine rağmen belediye tarafından yapılan tanıtımlar sayesinde bu yıl bilmeyen kalmadı gibi. İnsanımız buraya genelde günübirlik gidiyor. Hafta sonu biraz kalabalık oluyormuş çünkü insanlar 2 günlük kısa tatillerini bu muhteşem güzelliği görmek için değerlendiriyorlar.

Salda Gölü gerçekten temiz ve olağanüstü güzellikte bir göl. Eskiden tehlikeli olduğundan yüzülmüyormuş ama belediyenin çevresini temizlemesi ve düzenlemesi ile yüzülebilir hale gelmiş. Yüzülebilir kısmında derinlik 1 metreyi geçmiyor ve gölün suyu ılık civarında. Ben burada bu yöreye günübirlik ve kamp yapmak için gideceklere tavsiyeler vereceğim.

salda gölü yüzülebilen kısım
Salda Gölü sahili, yüzülebilen kısım

Öncelikle eğer mümkünse hafta içi gitmenizi tavsiye ederim çünkü dediğim gibi hafta sonu kalabalık oluyormuş. Ben geçen hafta içi gittim ve çok az kişi vardı. Gün içinde yakın yerlerden günübirlik gelenler oluyordu. Bunun dışında çok kalabalık değildi. Ama bayram günleri de kalabalık oluyor/oluyormuş. Kurban Bayramı’nda baya bir kalabalık olduğunu söylediler. Ben de kamp yapmak için gitmiştim ve sadece Zafer Bayramı’na denk geldiği için sadece o gün içinde biraz kalabalık oldu.

Ulaşım

Kendi araçlarıyla gelenler için zaten kolay. Başka şehre giderken yol üstündeyken uğranabilecek bir yer. Otobüsle buraya yolculuk edecekler için Burdur otogara geldikten sonra ilçelere ve yakıdaki şehirlere giden minibüsler var. Otogarda bulunan ve Yeşilova’dan geçen minibüslere binerek 15 tl karşılığında Salda Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Bu minibüsler zaten Salda Gölü’nün bitişiğindeki yoldan geçiyor. Otogardan göle yolculuk 1 saatten biraz fazla sürüyor.

Göl ve Çevresi

Göl zaten muhteşem güzellikte. Maviliğiyle, çevresindeki yeşiliyle, havasıyla harika bir yer. Gölün yüzülebilir bölgesinin yakınında kafeler ve lokantalar var. Çok pahalı değil satılanlar. Buraya özgü kıymalı tostu yemenizi tavsiye ederim. Sahili de güzel, beyaz kumdan oluşuyor. Yüzme bölgesinde kumu çok temiz. Sodalı ve karstik bir göl olduğu için suyun içindeki kuma bastığınızda baloncuklar çıkıyor. Yukarı taraflarda orman var ama dik olduğu için gezilmesi zor. Ama gezen gezer yine. Tuvalet ve duş yerleri de var.

ormandan salda gölü
Ormandan Salda Gölü manzarası

Kamp ve Kalacak Yer Meselesi

Kamp yapılacak alanda çadır yeri bulabilirsiniz ama “misafir umduğunu değil, bulduğunu yer” diye bir atasözümüz var. Bazı insanlar sağolsunlar kamp alanlarında çadırlarını kuruyormuş ve bırakıp gidiyorlarmış. Bu yüzden istediğiniz tarzda kamp alanı bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bunun dışında oradan çadır ve bungalov da kiralayabiliyorsunuz. Çadır kurma yeri olarak biraz ilerlerde paralı bir alan var. Burası daha sakin. Ateş yakma yerleri var. Göle de uzak değil. Biz burayı tercih ettik. Manzarası güzeldi. Direk göle bakabiliyorduk. Ama belediyenin ücretsiz kısmı dediğim gibi biraz kalabalık. Göl manzaralı çadır yeri bulamayabilirsiniz. Bazıları kilit bile takmışlar. Ama elbet güzel yerler var.

kurulup gidilmiş çadırlar
Gördüğünüz gibi kurmuşlar ve bırakıp gitmişler.

Burdur

Burdur’u çok gezemedim ama güzel bir şehre benziyor. Sadece içinden minibüsle gezerken biraz gördüm. Ama en önemlisi Burdur’a özgü bir yemek varmış; Burdur şiş. Otogarın altındaki yolun üstünde A101’in karşısında, caminin yanında bir mekan var. Orası çok güzel yapıyordu.

Aklıma gelenler bu kadar. Burası hakkında sorunuz olursa yorum kısmına çekinmeden yazabilirsiniz. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağım.

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

3 Comments

  1. Uzun süredir tek başıma kamp yapabilmenin hayalini ve planını kuruyorum. Pek imkan olmasa da ilk duraklarımdan birisi olarak umduğum Salda Gölü idi. O kadar bahtsızım ki birkaç gün önce bunca gitmek istediğim yerin birkaç kilometre ötesinden geçip gitmek zorunda kaldım 🙂 Fonda Kazım Koyuncu’dan İşte Gidiyorum eşliğinde…

    Bu arada blog temanızı çok severim. Bir zamanlar blogumda kullanıyordum ^^ Kıymetini bilin, size daha çok yakışmış 🙂

  2. Umarım bir gün uğrarsınız. Fırsatınız olacağına inanıyorum. Teşekkürler yorumunuz için de. Bakalım bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Genel Kategorisinde Son Yazılar

Görünür Işık Nedir?

Görünür ışık, elektromanyetik tayfın insan gözü tarafından görülebilen kısmını ifade eder. Yaklaşık olarak bir insanın 380