Seddülbahir Mahmut Sabri Bey
Seddülbahir Mahmut Sabri Bey

Mahmut Sabri Bey Kimdir?

/

Çanakkale’de görev yapmış bir komutandır. Sınırlı olan kaynaklara göre kendisi 9. Tümen 26. Alay 3. Tabur komutanıydı. Ertuğrul ve Tekke Koyu’nu savunmakla görevlendirilmişti. Rütbesi binbaşı, memleketi Konya'ydı. Çanakkale’deki muharebe bittikten sonra birkaç yerde daha görevlendirilmiş, daha sonra emekli olmuş. İşte emekli olduktan sonra kendisinin ne yaptığı bilinmiyor. Mezarı ve ailesi de bilinmiyor. Adının geçtiği sınırlı yerlerden birisi, Ertuğrul Koyu’nda yaklaşık 65 memleketsiyle birlikte destan yazan Ezineli Yahya Çavuşun komutanı olması. Yahya Çavuş gönüllü olan memleketlileriyle birlikte cephede en önde savaşmak için izin istemiş, komutanı Binbaşı Mahmut Sabri Bey de onu tümen komutanı Albay Halil Sami Bey ile görüştürmüştür. İzin alarak Ertuğrul Koyu’na gitmişler ve en ön cephede İngilizlere karşı durmuşlardır. Tabiki Yahya Çavuşun hayatı bir destan… Bunlar dışında Mahmut Sabri Beyin kayıtlara göre harp madalyası ve birkaç madalya daha aldığı bilinmektedir.

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin haklı olduğuna inanan bir şahısım. Gereksiz bilgilerle beynimizin işgal edildiğine ve bu yüzden çağ deviren fikirler üretemediğimizi anlayan, eğitim sistemini baştan yazmak isteyen bir insanım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Portre Kategorisinde Son Yazılar

Aşık Veysel ŞATIROĞLU

“Uzun ince bir yoldayım Gidiyorum gündüz gece Bilmiyorum ne haldayım Gidiyorum gündüz gece…”     Uzun ince

Mihri Müşfik Hanım Kimdir?

Bu yazımda sizlere çok değerli bir hanımefendiyi anlatmaya çalışacağım. Mihri Müşfik Hanım kimdir, neler yapmıştır, tarihin

Türk Aynştaynı

Gönül insanı Sinanoğlu. 1935’te İtalya’da doğdu. Daha sonra ailesi ile Türkiye’ye döndü. Ted Yenişehir Koleji’ni 1.likle bitirdi.