Schande von Gijón (Gijón Rezaleti)

2018 Dünya Kupası’nda bazı maçlar çok sıkıcı değil mi? Emin olun daha sıkıcı olanları da vardı. 1982’de öyle bir maç oynandı ki, kesinlikle tarihin en sıkıcı maçıydı. Bu maç, tarihe Schande von Gijón (Gijón Rezaleti) olarak geçen Batı Almanya – Avusturya mücadelesi…

Fifa’nın takım sayısını 16’dan 24’e çıkardığı ilk turnuva olan 1982’de İspanya’da düzenlenmiş Dünya Kupası, İtalya’nın şampiyonluğu ile bitti fakat bu şampiyonluktan çok Batı Almanya – Avusturya maçı ile hafızalarda yer edindi; 2. Grup’ta Cezayir, ilk maçta Batı Almanya’yı 2-1 yenerek kupada bir Avrupa takımını yenen ilk Afrikalı takım olmuştu. Cezayir, Şili maçını bir gün önce oynayıp kazanmıştı. Ve gruptaki son maç Batı Almanya ile Avusturya arasında oynanacaktı. Batı Almanya’nın Avusturya’yı 1-0 ya da 2-0 yenmesi halinde, Batı Almanya ve Avusturya averajla Cezayir’in üzerinde yer alacak ve Cezayir elenecekti. Batı Almanya’nın 3-0 ya da daha farklı kazanması halinde Avusturya, maçın berabere ya da Avusturya galibiyetiyle bitmesi halinde Batı Almanya elenecekti.
Tüm senaryolar böyleyken, maçtan önce “Aynı dili konuşan iki takımın futbolcları birbirlerini destekleyecek” dedikoduları başlamıştı bile! Tabii ki, maç 1-0 bitti… Maçta Batı Almanya 10. dakikada Horst Hrubesch’in golüyle 1-0 öne geçti ve maçın devamında her iki takım maçın bu skorla bitmesi için elinden geleni yaptı.

Avusturyalı spiker Robert Seeger, izleyicilerden televizyonlarını kapatmalarını istedi ve tek bir şey söyledi; Utanıyorum…

Maç esnasında tribünde olan İspanyollar, “fuera, fuera” (dışarı, dışarı) tezahüratlarında bulundu. Cezayirli taraftarlar, oyunculara kağıt para attı. Maç, neredeyse dura dura oynandı ve 90 dakika sonunda Avusturya ile Batı Almanya el ele gruptan çıktı. Avusturya, bir sonraki turda elenirken yoluna devam eden Batı Almanya finalde İtalya’ya 3-1 kaybetti ve tartışmalı maçın faturasını Rossi, Tardelli ve Altobelli kesti.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Spor Kategorisinde Son Yazılar

Come to Beşiktaş

Come to Beşiktaş yani Beşiktaşa gel… Olay aslında çok basit ve sıradan. Bu olayı bu kadar