Dünya’daki En Eski 10 İnsan İskeleti

Milyonlarca yıl öncesine ait birçok insansı veya insan iskeleti keşfedilse de, en eski modern insan (Homo sapiens) iskeletleri daha yenidir. Araştırmalar Homo sapiens’in sadece 200.000 ila 300.000 yıl önce ortaya çıktığını gösteriyor. En eski insan kalıntılarından bazıları bu zamana kadar uzanırken, en eski iskeletler sadece yaklaşık 100.000 yıllıktır. Bu listedeki hemen hemen her iskelet, birkaç kemik eksiği dışında neredeyse tam haldeler.

 

10.  Anzick Boy

Anzick

Yaş: 12,000 ila 13,000 yaşında

Yeri: Anzick bölgesi, Wilsall, Montana, ABD

Cinsiyet: erkek bebek

Keşfedilen yıl: 1968

1968’de keşfedilen Anzick Boy’un iskeleti, belki de şimdiye dek keşfedilen en önemli insan kalıntılarından biridir. İki yaşlarında olan çocuk, Kuzey Amerika’daki en eski mezarlık alanı olan Montana’daki Wilsall yakınlarındaki mağarada bulundu. Anzick Boy Clovis kültürüne aitti ve bu kültürden keşfedilen bilinen tek insan. Clovis kültürü, Kuzey Amerika’da ortaya çıkarılan çok sayıda alet ve diğer eserler ile bilinir.

Anzick Boy kalıntılarını bölgedeki yerli kabilelere iade etmeden önce DNA’sı çizildi. Clovis kültürü, tamamen çizilen ilk ve en eski Amerikan genomudur. Anzick Boy’un DNA’sı, eski Sibirya halkına ve Doğu Asyalıların atalarına benzeyen genomlara sahip olduğunu gösterdi. Ek olarak, Anzick Boy, Güney Amerika ve Kanada’da yaşayan yaklaşık 52 Amerikan Yerlisi nüfusu ile ortak bir atayı paylaşıyor.

Bu listedeki iskeletlerin çoğu gibi, Anzick Boy törenle gömülmüş gibi görünüyor. Vücudunda mızrak delikleri ve geyik boynuzları da dahil olmak üzere 125 delik bulundu ve bedenine kırmızı hardal serpildi.

 

9. Naia

Naia

Yaş: 12,000 ila 13,000 yaşında

Yer: Sac Atun mağara sistemi, Yucatán, Meksika

Cinsiyet: genç kadın

Keşfedilen Yıl: 2007

2007’de James Chatters liderliğindeki bir arkeolog ekibi, şu anda Meksika, Yucatán’da 12.000 ila 13.000 yıl arasında yaşayan genç bir kızın iskeletini keşfetti. Naia adı verilen iskelet, Amerika’da yakın zamanda açığa çıkarılan en eksiksiz Buz Devri iskeleti.

Naia’nın iskeleti, Amerika’nın ilk halkları hakkında biraz fikir verdi. Modern Amerikan yerlilerinden farklı görünen diğer Amerikalıların özelliklerine sahiptir ancak aynı zamanda bazı modern yerli DNA’larına da sahiptir. Naia’nın şu anda Amerika’da bulunan yerli halkın genetik olarak büyük teyzesi olabileceğine inanılıyor.

Naia hakkındaki araştırmalar, kalıntılarının bulunduğu ve öldüğü mağaraya girmeden önce muhtemelen yeni doğum yapmış olan genç bir anne olduğunu gösteriyor.

 

8. Bichon Man

Bichon Man

Yaş: 14,000 yaşında

Yer: Grotte du Bichon, İsviçre Jura Dağları

Cinsiyet: yetişkin erkek

Keşfedilen yıl: 1956

Bichon Man adlı iskelet, 1956’da İsviçre Jura Dağları’ndaki Grotte du Bichon’da keşfedildi. Bichon Man iskeleti, dişi bir boz ayı kemikleri ile birlikte keşfedildi. Ek olarak, Bichon Man ve ayı ile birlikte dokuz adet çakmak taşından yapılmış ok başı ve odun kömürü izlerine rastlandı.

Bichon Man 20’li yaşların başındaydı ve yaralı bir hayvan tarafından öldürülmeden önce ayı avlıyordu. Arkeologlar, ayının omurgasına gömülmüş çakmak taşı parçaları bulmuşlardı; bu, ayının mağaraya geldiğini ve Bichon Man’in hayvanı takip edip ateş yakmaya çalıştığını gösteriyordu.

Araştırmacılar, Bichon Man’ın iskeletinde hala görülebilen kas bağlarına dayanarak, Bichon Man’in sağ elini kullandığına inanıyor.

 

7. Chancelade Man

Chancelade Man

Yaş: 17.100 yaşında

Yer: Raymonden Chancelade, Dordogne, Fransa

Cinsiyet: yetişkin erkek

Keşfedilen yıl: 1888

Chancelade Man 1888’de Fransa’da bir mağarada keşfedildi. İskelet, mağara girişindeki yüzeyin hemen altına gömülüydü ve neredeyse tam bir iskeletti. Chancelade Man’in yaklaşık 17.000 yıl önce yaşadığı ve öldüğü zaman 55-65 yaşları arasında olduğu düşünülmektedir.

Chancelade Man’ın iskeleti kıvrılmış bir konumda bulundu ve ceset büyük olasılıkla kasıtlı olarak bu şekilde gömüldü. Ayrıca Chancelade Man’ın cesedinin kemikleri kırmızıya boyandığı için kırmızı hardal serpildiğine dair kanıtlar var. Bugün, Chancelade Man’ın iskeleti, Fransa’nın Perigueux kentindeki Musée d’Archéologie du Périgord’da bulunmaktadır.

Chancelade Man’a ek olarak, bizon avcılarının bıçaklarını, mızraklarını, zıpkınlarını ve bir kolye de dahil olmak üzere Raymonden mağarasında çok sayıda taş eser ve kemik bulunmuştur.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Bu Savaş Benim (This War of Mine)

 

6. Minatogawa Man

Minatogawa Man Fosili
Minatogawa Man Fosili

Yaş: 20.000 ila 22.000 arası

Yer: Okinava, Japonya

Cinsiyet: yetişkin erkek

Keşfedilen Yıl: 1970

1960’ların sonunda ve 1970’lerin başında, Japonya’nın Okinawa kentindeki Minatogawa kalker ocağında dört iskelet (iki erkek ve iki dişi) bulundu. İskeletler tamamlanmak üzeredir ve Doğu Asya’da bulunan en eski insan iskeletlerinden bazılarıdır. Bulundukları yer nedeniyle, Minatogawa Man olarak adlandırıldı.

Modern Japon insanlarına kıyasla, Minatogawa Man daha düşük ve daha geniş bir kafatasına sahipti ve ayrıca boyu daha kısaydı. Erkekler 1.55 metre ve kadınlar 1.4 metre. Dört kısmi iskeletin yanı sıra, diğer birkaç kişiye ait kemik parçaları, geyik ve yaban domuzu kemikleri de bölgeden çıkarıldı.

Aslen Minatogawa Man kemiklerini bulan arkeolog olan Hisashi Suzuki’ye göre bu insanlar, kemiklerini iskeletlerin çıkarıldığı çatlaklara atan yamyamlar tarafından öldürülmüş olabilir.

 

5. Grimaldi Man

Grimaldi Man

Yaş: 22.000 ila 26.000 arası

Yer: Grotte dei Balzi Rossi, Ventimiglia, İtalya

Cinsiyet: Yetişkin kadın ve ergen erkek

Keşfedilen Yıl: 1901

Bu listedeki bütün iskeletler arasında, hiçbiri Grimaldi Man iskeletlerinden daha fazla tartışmaya açık değildir. Grimaldi Man olarak adlandırılmış olsa da, kalıntılar iki kişiye, 50’li yaşlarında yetişkin bir kadın ve geç ergenlik dönemindeki bir erkeğe aittir.

İskeletler tartışmalı çünkü başlangıçta Afrika mirası olarak tanımlandılar. Bununla birlikte, daha yeni yapılan çalışmalar, siyah olmadıklarını ancak aynı zamanda Batı Avrupa’nın ilk insanları olan Cro-Magnon da olmadıklarını göstermektedir. Grimaldi Man iskeletleri doğru bir şekilde sınıflandırılamasa da, Afrocentrism hareketi tarafından siyah oldukları iddia edildi. Ek olarak, iskeletler teşhir için hazırlandıkları zaman, orjinal şekilleri değiştirildi ve şimdi bilinçli bir şekilde yan yana gömülmüş gibi sergileniyorlar.

Grimaldi Man iskeletleri, bölgede keşfedilmiş en eşsiz iskeletlerden bazılarıdır. Neandertallerden daha incedirler ve önceki Cro-Magnon örnekleri kadar uzun boylu değildirler.

 

4. Paviland’ın Kırmızı Kadını

Paviland’ın Kırmızı Kadını

Yaş: 33.000 yaşında

Yeri: Paviland Mağarası, Gower Yarım Adası, Güney Galler

Cinsiyet: yetişkin erkek

Keşfedilen yıl: 1823

Adının verilmesinin üzerinden bir asırdan fazla geçmiş olmasına rağmen, Paviland’ın Kırmızı Kadını’nın kısmi iskeleti aslında genç bir erkeğe aittir. Kalıntılar 1823 yılında, kemikler kırmızıya boyanmış oldukları için bir kadına ait olduğunu düşünen Rahip William Buckland tarafından keşfedildi. Ek olarak Buckland, iskeletin bir Roma cadısına veya fahişesine ait olduğuna inanmasına neden olan deniz kabuğu kolyesi gibi dekoratif ürünler de buldu.

Bununla birlikte, kemikler nihayet modern teknolojiyle düzgün bir şekilde analiz edildiğinde, Paviland’ın Kırmızı Kadını’nın aslında genç bir adam olduğu tespit edildi. Ayrıca, kemikler yaklaşık 33.000 yıl öncesinden çok daha eskilere dayanıyordu. Paviland’ın Kırmızı Kadını, İngiltere’de bulunan en eski iskelettir.

Bu listedeki iskeletlerin çoğu gibi, Paviland’ın Kırmızı Kadını bir tören düzenlenerek çok dikkatli bir şekilde gömüldü. Bu Paviland’ı Batı Avrupa’daki en eski mezarlık alanı yapıyor.

 

3. Balangoda Man

Balangoda Man

Yaş: 37.000 yaşında

Yeri: Fa Hien Mağarası, Kalutara, Sri Lanka

Cinsiyet: yetişkin erkek

Keşfedilen Yıl: 2012

Her ne kadar Sri Lanka’daki modern insan kabilesine ait olan Balangoda Man 1930’larda ortaya çıkarılsa da, 2012’de Fa Hien Mağarası’nda daha yeni bir kazıda tam bir iskelet bulundu. İlk raporlar, Balangoda Man iskeletinin yaklaşık 37.000 yaşında olduğunu ve muhtemelen Asya’da bulunan en eski iskelet olabileceğini belirtiyor.

İskelete ek olarak, arkeologlar Balangoda Man’in hemen yakınında gıda maddeleri, ritüeller ve taş aletler hakkında kanıtlar buldular. Modern Sri Lankalı erkeklerin boyu sadece 163 cm iken, Balangoda Man 174 cm boyundaydı. Balangoda Man aynı zamanda güçlü kemiklere, kalın bir kafatasına, ağır çenelere ve büyük dişlere sahipti.

Araştırmacılar, Balangoda Man’in nasıl ateş yakılacağını bilmesine rağmen, etlerini çiğ yemeyi tercih ettiğini ve ayrıca zaman zaman yamyamlık da yaptığına dair bazı ipuçları olduğunu düşünüyorlar.

 

2. Mungo Man

Mungo Man

Yaş: 42.000 yaşında

Yeri: Mungo Gölü, Yeni Güney Galler, Avustralya

Cinsiyet: yetişkin erkek

Keşfedilen yıl: 1974

Mungo Gölü kalıntıları olarak da bilinen Mungo Man, Avustralya’da bulunan en eski insan iskeletidir. 1974 yılında keşfedilen Mungo Man, en önemli bilimsel keşiflerden biriydi ve birkaç yıl boyunca Canberra Üniversitesi’nde ders olarak okutuldu. 2017’de, iskelet nihayet Mungo Man’ın bulunduğu yerde yaşayan Aborjinlere geri verildi.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  USMLE Step 2 CK Sınavına Yönelik Tavsiyeler

Araştırma, Mungo Man’in karmaşık bir cenaze töreni ile gömüldüğünü gösterdi. Mungo Man Aborjinlere iade edildikten sonra Mungo Ulusal Parkı’ndaki gizli bir yere gömüldü.

Mungo Man, nispeten uzun bir yaşam sürdü ve öldüğünde yaklaşık 50 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

 

1. Qafzeh 9 ve 10

Qafzeh 9 ve 10

Yaş: 100.000 yaşında

Yeri: Qafzeh Mağarası, Nasıra yakınında, İsrail

Cinsiyet: yetişkin kadın ve genç çocuk

Keşfedilen yıl: 1969

Qafzeh 9 ve 10 iskeletleri 1969’da İsrail’deki Qafzeh Mağarası’nda keşfedildi ve yaklaşık 100.000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Mağarada başka birkaç insan kalıntısı daha keşfedilmiştir. Qafzeh 9 ve 10, bölgede keşfedilen diğer tüm kalıntılarla birlikte, kasten gömülmüş gibi görünüyorlar. Bu, modern insan davranışının en eski kanıtlarından bazılarıdır.

İskeletler birbirine yakın yerleştirildiği için Qafzeh 9 (genç bir yetişkin kadın) ve 10 (cinsiyeti belirlenmemiş küçük bir çocuk) sık sık birlikte belirtilmiştir.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Genel Kategorisinde Son Yazılar

Görünür Işık Nedir?

Görünür ışık, elektromanyetik tayfın insan gözü tarafından görülebilen kısmını ifade eder. Yaklaşık olarak bir insanın 380