Şofben Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli ve Bakımı Nasıl Olmalı?

Şofben, su ısıtma görevini termosifonlara göre daha ufak birimler kullanarak yapar. Kullanıcının belirlediği sıcaklığı su kullanım sırasında hızlı ve pratik biçimde ulaşarak istenilen sonucu sunar. Elektrikli şofbenler deposuz ve enerji kullanımı az olan ürünler olduğu için termosifonlara göre daha uygun fiyatlıdır. Elektrik faturalarında sağladığı tasarruf ve sıcak suyu hızlı ulaştırması tercih sebeplerinin başında geliyor.

Her elektrikli alette olduğu gibi şofben de düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Bakım yapılmadığı durumlarda su ısıtma performansında düşüşe uğrar. İçerisinde biriken kireç suyun da kalitesini düşürdüğü için bakım yapılmazsa uzun ve sağlıklı kullanım sunmaz.

Uygun fiyatlı şofben modellerini novabazar.com sitesinden inceleyebilirsiniz.

Şofben Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kurulumu servis tarafından güvenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.
  • Kaçak akım rölesi kullanılıyor olmalıdır.
  • Topraklama hattı dikkatli ve doğru yapılmalıdır.
  • Kullanılan sigortaların akım aralığı şofbene uygun olmalıdır.
  • Kabloların uygun kalınlıkta olduğuna dikkat edilmelidir.

Elektrikli Şofben Bakımı ve Önemi

Şofben bakımını servis çağırıp yaptırabileceğiniz gibi kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Şofbenlerin uzun süreli kullanım sonucunda eşanjör bölümünde kireç birikimi olmaktadır. Bu kirecin temizlenmesi gerekir ve temizlerken de fazlasıyla dikkatli hareket edilmelidir. İlk önce şofbenin tamamen kapalı olduğuna ve elektrik almadığına emin olmalısınız. Güvenlik sağlandıktan sonra içi açılır ve eşanjör bölümüne kireç çözücü ya da çamaşır suyu dökülür. Bu işlem suyun giriş ve çıkış noktalarına dikkatli bir şekilde uygulanırsa istenilen sonuca ulaşılacak ilk adım doğru atılmış olur. Dökülen çamaşır suyu ya da kireç çözücü 15 – 20 dakika bekledikten sonra güzelce durulanır. Bu ürünler insan vücuduna da zararlı olduğu için durulama işlemi olabildiğince uzun sürmelidir. Eşanjör tam olarak kuruduktan sonra kapağı eskisi gibi yerine oturtulur. Kapak kapatıldıktan sonra on dakika beklenir ve musluk açılır. İlk kullanılacak su bir süre akıtılır ve içerisinde kalan zararlı maddelerin akması sağlanır.

Ev ve işyeri gibi mekanlarda hızlı şekilde sıcak su sağlayan kullanışlı şofben modelleri novabazar.com’da. Tasarruflu enerji kullanımı ve farklı boyutlardaki çeşitleri ile siz de novabazar.com ısıtma ve soğutma kategorisinden farklı şofben marka ve modellerine ulaşabilir, karşılaştırmalı olarak inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Blog Kategorisinde Son Yazılar

chemex

Dalga Dalga Kahvecilik

 Denizlerin dalgasıyım, Ben halkımın kavgasıyım. Yarınların sevdasıyım, Yenilmedim ki! Dizeleri okurken üstad

Yeni Sınav Sistemi(!)  

Ülkelerin gelecekleri yetiştirdikleri genç nesillere emanettir. Bunun da yegane koşulu eğitim sisteminin

Berceste’i Payidar

Enginliklerde arıyorum, Derinliklerde arıyorum, Darlıklarda arıyorum, Genişlikte arıyorum, Aydınlıkta arıyorum, Karanlıkta arıyorum,