Sporda centilmenlik
Sporda centilmenlik

Sporda Centilmenlik ve Dürüstlük

Okuma Süresi 1 dakika

Spor, belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel gelişmeye yararlı, eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan beden hareketlerinin tümünün ortak adı. Google’a sorduğumda aldığım ilk cevap bu oldu. Buna zihinsel gelişmeye de yararlı diye de eklersek sanırım kabaca tanımlamış oluruz.

Spor gerçektende çok büyük kitlelere hitap ediyor. Özellikle futbol, basketbol, dövüş sanatları dünyada popülaritesi en yüksek olan spor dalları. Bu alanlarda boy gösteren sporcuları milyonlarca kişi izliyor. Yaptıkları iş basit değil bana göre. Sergiledikleri bir hareket çoğu insanı etkiliyor. İnsanlara örnek teşkil ediyor ama iyi ama kötü. Bu davranışlar ister istemez  insanların bilinçaltına işliyor. Yani sporcunun sahadaki hareketleri sahada kalmayıp bizlerin -taraftarlarında- duygu durumunu etkileyip saha dışına aksediyor. Sporda centilmenlik bu denli önemli bir olgudur. Biz de burada iyiden bahsedelim ki hem okuyanlara iyi örnek olsun hem de iyiyi çağırmış olalım. Kazanma hırsını kontrol altına almış, rakibine saygısı sonsuz, bizlere iyi örnek olan, centilmen olanlar gerçek birer sporcudurlar.

zekicevikahlakliSporda kazananın hep dostluk olması dileğiyle,hoşçakalın.

1997’de güneyin doğusundaki Kilis’te doğdum. Doğmakla kalmadım büyüdüm de. Üniversite eğitimi için Ankara’da bulunuyorum. Ormantik biriyim, bir şeyler öğrenmekten ve öğretmekten çok haz aldığımı söyleyebilirim. Ayrıca uykunun fizyolojik önemini yeteri kadar kavradığımı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

futbol ekonomisi
Sonraki Yazı

Finansal Futbol ve Futbol Ekonomisi

Blog Kategorisinde Son Yazılar