sıvı sabun

Ben Hijyeniğimdir!

/
4

Ben ellerimi hep yıkarım, hijyeniğimdir!

Aslında daha dikkatli düşündüğümüzde büyük resimdeki küçük detayları unutuyoruz. Bugün size -ben dahil- hijyenik olduğumuz halde atlanılan küçücük, mini minnacık bir detaydan bahsedeyim :

Yaklaşık nüfusu 80 milyon olan bir ülkede yaşıyoruz. Malumunuz kalabalık bir toplumuz ve bu kalabalıklığın getirdiği bir hijyensizlik, bir kirlilik de zaten aldı götürüyor bizi. Bu duruma yönelik önlemlerden en önemlisi de: dikkatli olmak.

En küçük çerçeveden bakacak olursak evimiz dahil en geniş yerlerde, lokantalarda, tesis gibi yerlerde yemek yemeden önce, yedikten sonra, lavobaya girip çıktıktan sonra veya aklımıza gelebilecek daha farklı şeylerden önce ve sonra ellerimizi sabunlarla, sıvı jellerle yıkarız. Ha yıkamayanlar da olur tabi de bizim konumuz “Hijyen” olduğu için konu dağılmasın.

Ellerimizi niçin yıkarız? Mikroplardan, başka insanlardan geçebilecek virüslerden korunabilmek için…

-Peki ellerinizi yıkarken bana neler yaptığınızı anlatır mısınız ?

-Musluğu açarım, elimi sabun-olsun-la yıkar sonra musluğu kapatırım.

Musluğu kapatırım.* Musluğu kapatırım.* Burada duralım bir saniye.

-Musluğu ne ile kapatırsınız ?

-Elimle, der ve güler tabii.

İşte bu aşama arkadaşlar! Biz elimizi hijyenik bir hale getirdikten sonra yine aynı musluğa kirli ellerle, ellerini yıkamadan evvel dokunmuş olduğumuz-ki sen dahil- bir musluğu kapıyoruz !

Dikkatinizi çekerim. Elde var “SIFIR”.

Bunu neden söylüyorum? Çünkü aynı hatayı ben dahi bunu farkettiğim halde yapabiliyorum. Tamam, o halde sizden isteğim ne?

-Ellerimizi yıkarken yeni bir aşama çizmek.

Ben kendimce bir yol buldum ki bu yazının asıl amacına gelmiş olduk. Yolum şudur ki :

-Önce musluğu açın, elinizi ıslattıktan sonra sabunlayın. Sonra ellerinizle musluğu ovalayın ve sabunla kaplı hale gelen musluğu durulayın. Bundan sonrası aynı zaten: Ellerinizi 2. kez sabunlayıp yıkayın ve musluğu kapatın.

Bu sefer kapatın 🙂

Sağlıcakla kalın.

4 Comments

  1. Çok güzel olmuş iyi de olmuş. El hijyeni dikkarren kaçan bir husustu. Bir kat daha aydınlandım. Saolun Hocam

  2. Ben her zaman musluğu sabunlarım 🙂 Yada musluğu kağıt havlu ile kapatırım. En son ise kağıt havlu ile kapı açarım. Bazen insanların tuhaf bakışlarına maruz kalıyorum ama olsun. Diğer türlü bana hiç hijyenik gelmiyor 🙂

    • Kesinlikle ben de benzeri bir durum içerisinde olduğum için aslında biraz da içimizi dökmeye yönelik bir yazı olsun istedim,olmuş gibi de.Teşekkürler 🙂

  3. Hayatımızda her alanda olduğu gibi hijyen konusu da kesinlikle en küçük ayrıntılara dikkat edilmesi gerekenler listesinin en başında yer alıyor. Özgün ve güzel bir paylaşım olmuş 🙂

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Bilim Kategorisinde Son Yazılar