Ertuğrul Gazi ve Diriliş Ertuğrul

/
1

    Bu sitede ilk yazım ve ayrıca ilk yazarlık deneyimim, bu sebeple bazı hatalar yapabilirim. En baştan siz değerli okuyucularımızın affına sığınıyorum. Bu yazımda tarihimizin önemli karakterlerinden olan Ertuğrul Gazi hakkında bilgi vereceğim ve Diriliş Ertuğrul dizisi hakkında fikirlerimi yazıya dökeceğim. Umarım beğenirsiniz.

    Öncelikle Ertuğrul Gazi kimdir?  

    13. yüzyılın ortalarında Oğuzların Kayı boyunun lideridir. Süleyman Şah’ın (bazı kaynaklarda Gündüz Alp’in) oğludur. Eşinin ismi Halime Hatun’dur. Annesi Hayme Ana, bir dönem obaya liderlik etmiştir. Kabri ve türbesi Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündedir. Saru-Yatı Gündüz ve Osman adlarında 3 oğlu olmuştur. Osman, Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olacaktır.

    Ertuğrul Gazi Anadolu’ya Nasıl Gelmiştir?

    Ruhî Tarihi ‘ne göre, Anadolu Selçuklu Devleti’nin Bizans İmparatorluğu sınırında bulunan uç emirliklerindeki Türk sayısı, 1243 yılında gerçekleşen Kösedağ Muharebesi sonrasında Anadolu’da başlayan Moğol baskısı sebebiyle artış göstermişti. Sultan Öyüğü (günümüzde Eskişehir) bölgesinde, ucun en ileri hattı olan Söğüt’te yerleşen Türk boyunun başında Ertuğrul Gazi bulunmaktaydı. Ertuğrul Gazi’ye bağlı boyun bu bölgeye ne zaman ve nasıl geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, konu hakkında farklı görüşler mevcut.

    Anadolu’da neler yapmıştır?

    Ertuğrul Gazi’nin siyasi ve askeri dehası, cesareti, yiğitliği, zekâsı ve aksiyonunun bir sonucu olarak, 13. asrın ortalarında Karacahisar ve Söğüt fethedildi. Selçuklu Sultanı I.Alâeddin Keykubat, bu fetihlerin sonucunda mükâfat olarak Domaniç, Söğüt ve çevresini kendisine yurt olarak verdi. Yazları Domaniç yaylalarında, kışları Söğüt’te geçiren Ertuğrul Gazi, Selçuklu Devleti’nin kuzey-batı uç sınırlarını en iyi şekilde koruyup, asayişi temin etti. Domaniç-Söğüt ve çevresine hâkim olduktan sonra, Bizans sınır boylarında bulunan diğer uç beyleriyle birlikte cihat ve gaza ile meşgul olmaya devam etti. Ertuğrul Gazi, komşu Bizans tekfurlarına (valilerine) karşı kazandığı parlak başarılarından dolayı “gazi” unvanı aldı. Ertuğrul Gazi, yöneticiliği döneminde aşiretinin nüfusunun az olmasından dolayı barış merkezli, tedbirli ve ihtiyatlı bir siyaset izledi. Çevresinde bulunan Türkmen beylikleri ve Bizans tekfurlarıyla daima iyi geçinip onların durumlarını ve siyasi şartları gayet iyi değerlendirerek başında bulunduğu aşiretini ve idaresi altında yaşayanları sulh ve sükûn içinde yaşattı. Ertuğrul Gazi, emri altındaki topraklarda yaşayan halk tarafından çok sevilen ve sayılan bir kişiydi. Söğüt’teki Hıristiyan tebaası da Ertuğrul Gazi’yi yürekten seviyor ve sayıyordu. Yurt tuttuğu bölgede huzur ve güveni sağladı.

    Ertuğrul Gazi, oğlu Osman Gazi’ye küçük bir beylik, tecrübeli kumandanlar, iyi bir nam ve fethe müsait bir zemin bırakmıştır. Ertuğrul Gazi, 1281 senesinde 93 yaşlarında iken Söğüt’te vefat etti. Ertuğrul Gazi’nin Söğüt’te, oğlu Osman Gazi tarafından yaptırılan bir türbesi bulunmaktadır. Her yıl eylül ayının 2.haftası pazar günü anma törenleri yapılmaktadır.

    Diriliş Ertuğrul Dizisi Hakkında

    Diriliş Ertuğrul dizisi yayınlanmaya başladığı günden itibaren izlenme listelerinin başında yer almıştır. Dizi, şanlı tarihimizdeki önemli kahramanlardan birisi olan Ertuğrul Gazi’yi konu almaktadır. 2014’ten beri yayınlanan dizide Ertuğrul karakterini başarılı oyuncu Engin Altan Düzyatan canlandırmaktadır. Bence dizideki kıyafetler ve eşyalar oldukça başarılı seçilmiş. Buna karşın dizinin bazı eleştirilen yönleri de yok değil. Örneğin dizide çok sık güncel siyasete yönelik verilen mesajlar dizinin kalitesini düşürmekte. Bunun yanında bazı ufak hatalar da var lakin bunların diziyi çok olumsuz yönde etkileyecek hatalar olmadığını düşünüyorum. Ayrıca dizideki asıl amacın da tamamen gerçek tarihi anlatmaktan çok Osmanlı Beyliği kurulana kadarki zorlu mücadeleyi anlatmak olduğunu düşünüyorum. Dizi işlediği konu gereği milli duygularımıza hitap etmekte ve bu da birçok izleyiciyi etkiliyor. Diziye karşı ön yargısı bulunanlara tavsiyem en azından bir bölümünü izledikten sonra karar vermeleridir. Umarım dizinin kalan bölümleri de kaliteli şekilde devam eder.

   Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Yorum yapmayı unutmayın ve mutlaka diğer yazılarımıza da göz gezdirin.

 

1 Comment

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar