Geleneksel Tıp ve Tamamlayıcı Tıp Hakkında Bir Takım Düşünceler

Geleneksel ve alternatif tıp denince uzmanların bu konuda iki farklı düşünce üzerine gruplaştıklarını görüyoruz. Geleneksel tıp modern tıpta yer bulmalı mı yoksa bilimsel bir dayanağı olmayan tedavilerin kullanılması doğru değil mi?

Geleneksel tıp ve tamamlayıcı tıp nedir diye bir soru sorduğumuzda karşınızda şu cevabı göreceksiniz: “Fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür.”

Tanımlamada da belirtildiği üzere geleneksel ve tamamlayıcı tıp daha çok tecrübe ve inançlara dayandırılan eskiden günümüze süregelmiş , kümülatif bilgilerden oluşmaktadır. Bunun yanında izahı yapılabilen ve yapılamayan uygulamalar mevcut. İşte hekimleri de gruplaştıran temel sebep bu olsa gerek bazı uygulamalar işe yarıyor ancak bunun bilimsel açıklaması henüz yapılabilmiş değil. Bu durumun hasta üzerine ne gibi olumsuz etkiler oluşturabileceği bilinmemektedir. Ayrıca tıpta çokça kullanılan bir tabir vardır. “Hastalık yoktur, hasta vardır.”  bu sözden yola çıkarsak bir alternatif tıp ürünün bir hasta üzerine olumlu etkisi olurken bir başka hasta ani bir alerjik reaksiyona gidebilecek kadar çeşitli komplikasyonları olabileceği de aşikardır.

Son zamanlarda artık alternatif tıp ürünlerinin tıp doktorları tarafından reçete edilebileceği haberlerine rastlamaktayım. Bu durum benim düşünceme göre oldukça güzel bir durum. Neden diye soracak olursanız ben alternatif tıbbın öylece bir kenara itilemeyecek kadar değerli uygulamalarının olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki, bilmiyorum siz rastladınız mı? Benim gibi kırsalda büyüyen bir insan iseniz çocukluğunuzu da biraz yaramaz şekilde geçirmiş iseniz birçok farklı hastalığa yakalanıp, ufak tefek kazalarda yaralanmış olma ihtimaliniz yüksektir diyorum. Ben çocukken anneannem hala hayatta iken yaz aylarında yaylaya çıkardık ve her sene başıma en az bir yaralanma olayı gelirdi. Bu yaralarım beni hiç korkutmazdı çünkü anneannemin birçok bitki hakkında birikmiş bilgisi mevcuttu ve bunları kaynatarak, ezerek çeşitli uygulamalarla yaramı kısa sürede iyileştirmeyi bilirdi.

Belki hangi otun ya da bitkinin vücut üzerine ne gibi etkileri olduğunu bilmezdi ancak doğru olanı bilirdi çünkü ona da daha önceki atalarından birikmiş bilgiler sağlardı bunu. Tıpta öğrendiğim en önemli kural ise teorik bilgilerinizin sizi bir yere kadar getirebildiği gerçeğidir. Kimin daha çok tecrübesi var ise kim daha çok vaka görmüş ise o kişinin bilgilerinin daha üstün olduğunu gördüm ve bu durumda en önemli olay tecrübe oluyor. Bu alternatif tıp ürünleri da yıllarca biriken, deneme yanılma da olsa doğrusu bulunmuş uygulamalar içeriyor.

Ancak şöyle bir durumda yok değil tabi ki halk arasında islamiyetten daha hızlı yayılan şu ot şu hastalığa çok iyi geliyor diyalogları.  Birisi bir yerden doğruluğu kesinlik içermeyen bir bilgi duyuyor ve bu o kadar hızlı yayılıyor ki bir süre sonra sen bile buna inanır hale gelebiliyorsun. Bu ve benzeri durumların da önüne geçilebilmesi adına bu işin uzman ellerce kontrol altına alınması şiddetle gerekmektedir.

Gerekiyorsa bu alanda uzman kişiler toplanarak bir topluluk da oluşturularak data toplanıp analiz edilmeli bence. Tıbbın çaresiz kaldığı anlarda, maalesef ki yok değil, eğer bilimsel doğruluğu kanıtlanırsa bu uygulamaların da kullanıma girmesi gerektiği taraftarıyım ben. Hem bu sayede bu işin sahtekarlığını yaparak insan sağlığıyla oynayanlara da dur denmiş olabilir. İnsanlığa bir faidemizin dokunabilmesi dileğiyle… Yorum yapıp katkı ve değerli eleştirilerinizi bizlerle paylaşır iseniz çok memnun kalırım.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Bilim Kategorisinde Son Yazılar