peekay film

Peekay Film Tanıtımı

Peekay, Bollywood sinemamasında oluşturulmuş naçizane bir Aamir Khan eseri olarak 2014 yılında vizyona girdi. Ve Bollywood’ da kalmayıp tüm dünyada konuşulan filmlerden biri haline geldi.

Yine bilirsiniz ki Aamir Khan’ın ‘3 Aptal, Her Çocuk Özeldir, Lagaan, Ghajini’ gibi diğer filmleri de oldukça çok konuşulmuş ve izlenmişti.

Gelelim konuya.

Aamir Khan, Anushka Sharma, Sushant Singh Rajput gibi dünyaca ünlü Bollywood yıldızlarının rol aldığı bir komedi filmi olan Peekay, uzayda yaşayan bir uzaylı halkının dünyaya keşif için kendilerinden birini yollamalarıyla başlar.

Fakat geri dönüş bileti olan, evine gitmek için sahip olduğu anahtarı kaybetmesiyle dünya macerası karmaşık bir hal alan uzaylı kendisine bir yol bulabilmek için insanlara bir sürü sorular sorar.Ki bu sorular hem evine varmak hem de dünyayı anlamakla ilgili sorulardır. Fakat durum beklediğimizden farklıdır. Sorduğu soruların oldukça çocuksu olması ve insanların bunca yoğunluğu arasında komik durması ona ‘P.K.’ lakabını taktırır.

Ancak bu sorular zamanla felsefi bir boyut alır ve önceleri yalnızca P.K’ın zihnini meşgul ederken sonraları Hindistan’da ünlü bir kanalda muhabir olan dostu Jagat Janani’nin dikkatini çeker ve bir zaman sonra tüm Hindistan’ı sorduğu basit sorular çalkalar.

Budizm’den Müslümanlığa birçok dinin yaşandığı Hindistan topraklarında saf ve temiz fikirlere sahip P.K. evinin yolunu gösteren anahtarı bulmak için her dine dahil olur ve inançları gereğince her duayı eder fakat bir türlü anahtarı bulamaz.

Son çare din ile Allah arasında bir aracı olduğunu iddia eden bir peygamber karşısına çıkana kadar…

İnsanları sahtekarlığı ile batıl yollarla yıllarca kandıran bu peygamberin P.K.’in sorduğu basit sorular karşısında nasıl şaşırıp kaldığını, o sorulardan nasıl kaçtığını ya da kaçamadığını görmeliydiniz…

Görmek ister misiniz?

P.K. sordukça insanların sorduğu , insanlar sordukça ise gerçeklerin açığa kavuştuğu bir film.

Komedi ile manevi havanın harmanlandığı enfes bir film olan Peekay’in bize keyifli anlar yaşatacağından şüphemiz yok da P.K.’ e neler yaşatacak?

Peki, var olan tüm dinler P.K.’ i eve götüremeyecekse yalancı bir peygamber mi eve gidebilmesini sağlayacak?

İzleyin ve görün 😊

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar