PISA Testi
/

PISA Testi ve Türkiye

Okuma Süresi 7 Dakika

    PISA(Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) denilen değerlendirme testi, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından; öğrencilerin fen bilimleri, matematik ve okuma yeteneği alanlarındaki becerilerini değerlendiren bir sınav araştırmasıdır. Hedef kitlesi 15 yaş grubu öğrencilerdir. Bu tam anlamıyla bir sınav veya yarışma değildir. Öğrencilerin becerilerini uluslararası olarak değerlendirme çalışmasıdır. PISA testi, öğrencilerin ne kadar bilgi “ezberlediğini” değil, bu bilgileri gerçek hayatta uygulayabildiğini veya bu bilgiler üzerinden yorum yapabildiğini test eder.

PISA uygulamasına OECD üyesi ülkeler dışında ülkeler de katılmaktadır. Türkiye bir OECD üyesi ülkedir. Örneğin 2012 PISA uygulamasına Türkiye’den 4848 öğrenci katılmış olup öğrencilerin yaklaşık %65’i 10. Sınıf (Lise 2) öğrencisidir.

    Türkiye; 2012 PISA sıralamasında matematik dalında 44, okuma becerileri dalında 42, Fen bilimlerinde ise 43. olmuştur. Burada yanlış anlaşılabilecek bir nokta var. Okuma becerileri her ülkenin kendi dilinde yapılmaktadır. Yani bir Türk öğrencisi PISA testinde okuma becerileri değerlendirmesine tabii tutulurken Türkçe okumaktadır. Bir İngiliz İngilizce, Fransız ise Fransızca okumaktadır.

    En başta şunu söylemeliyim ki İzlanda, Letonya, Litvanya, Macaristan, Hırvatistan, Yunanistan, gibi ülkeler bizim önümüzdedir. Bizim hemen gerimizde olan pisaturkiyeülkelerden bazıları ise : Güney Kıbrıs, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan, Şili, Kosta Rika, Malezya, Romanya gibi ülkelerdir.

    Her ne kadar Milli Eğitim Bakanlığı PISA değerlendirmeleri yaparken Türk eğitim sistemi ile okuyan bir öğrencinin başarısının PISA testlerinde senelere göre artış gösterdiğini söylese de aslında tam anlamıyla doğru bir değerlendirme değildir. Başarı gerçekten artmaktadır fakat tüm ülkelerin başarısı değişik oranlarda değişmektedir. Sizce böyle bir durumda sıralamaya bakmak gerekmez mi ? O zaman bakalım. 2003 PISA testinde fen bilimleri dalında 33. olan Türkiye 2012’de 43. olmaktadır. Bu bir başarı göstergesi midir ? Ayrıca 2012’de katılan ülke sayısı 24 daha fazladır.

    Bu arada PISA testi, kesinlikle bireysel olarak öğrencinin değil, öğrencinin eğitim gördüğü ülkenin eğitim sisteminin durumunu ortaya koyar. Bizim ülkenin öğrencilerinin başka hiçbir ülke öğrencileriyle bir farkı olabilir mi ? Olsa olsa sistem onları yanlış eğitip, yönlendirmektedir. Belki de hiç yönlendirmemektedir.

Sonuç olarak Türkiye 2003 PISA’da Matematik: 35, Fen Bilimleri: 33, Okuma Becerileri: 35 sıralamalarına sahip iken 2012’de Matematik: 43, Fen Bilimleri: 43, Okuma Becerileri: 41 sıralamalarına sahip olmuştur.

pisa-turkiye-siralama

    2012 PISA göstermektedir ki Türkiye’de öğrencilerin %8’i en az bir değerlendirme grubunda üst performans grubunda iken OECD ülkelerinde ortalama %16’dır. (Milli Eğitim Bakanlığı) Bu oran da bir çok şeyi özetlemektedir.

    Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı “Bölgelere göre PISA değerlendirmesi” verilerinde görülüyor ki Ortadoğu Anadolu’dan Batı Marmara’ya doğru gidildikçe başarı düzeyi artmaktadır. Bu da PISA testinin bizim anlayabileceğimiz bir açıdan ne kadar tutarlı bir değerlendirme testi olduğunu göstermektedir.

Ayrıca yine MEB’in açıklamalarına göre okul türleri değiştikçe matematik başarısındaki farklılığın oranı %62 iken OECD ülkelerinde bu oran %37’dir. İşte yine buradan çıkarılabilecek sonuçlar çok fazladır.

    6 Aralık 2016 tarihinde ise yeni PISA sonuçları açıklanacak ve Türkiye’nin sıralamasını göreceğiz. Sizi üzmek istemem ama senelere göre sıralamamıza bakasak eğer bu sene de yine aynı sayacağız veya sıralamamız düşecek gibi görünüyor…

Not: Bu arada yeni PISA sonuçlarının açıklandığı ile ilgili Türk haber siteleri Şubat 2016’da haber yapmış. Hiçbir yabancı kaynakta ve resmi OECD sitesinde bile bulunamayan verileri açıklamışlar. OECD sitesi ise yeni sonuçların Aralık 2016’da açıklanacağını söylüyor. Yine bir Türk haberciliği vakası mı ?


Güncelleme 06.12.2016: Evet yeni PISA Testi sonuçları dediğim gibi açıklandı. Ne yazık ki yeni sonuçlar daha da vahim. Yazımda da belirttiğim üzere yine bu hatalardan ders çıkarıp önlem alması gereken kurumlar ne yazık ki sonuçların tabir caiz ise “kabak gibi” ortada olmasına rağmen “biz başarılıyız” demeye getiriyor. Hatta bu konuyla alakalı en üst yetkililer “Sadece Fen Liseli öğrencilerimiz girse birinci ülkenin ortalamasına yakın oluyorduk” gibi açıklamalar yapıyor. Hemen açıklayayım: Bizim Fen Liseli öğrencilerimizin başarı ortalaması bir Japonya, bir Singapur’un ortalamasına yaklaşıyor. Bu doğrudur fakat düşünün, bizim en başarılı öğrencilerimiz Singapur ve Japonya’nın herhangi bir ortalama öğrencisini bile geçemeyecek düzeyde. Bu bir başarı mıdır ? Bizim ortalama öğrencimizin durumu ise içler acısıdır.

Kaynakça:

1) Programme for International Student Assessment

2) PİSA 2012 Ulusal Nihai Raporu (Milli Eğitim Bakanlığı)

3) OECD-PISA Resmi Sitesi

Uzayzaman boşluğunda incir çekirdeğinin hacmi kadar bilgi ve düşünce kaplıyorum.
Ve ayrıca gece vakitleri güneş ışınlarını görebiliyorum...
Verba volant, scripta manent.
Çeviri yazılarım tamamıyla benim fikrimi yansıtmayabilir. Genellikle, dünyanın Türkiye'ye olan bakış açısını gösterebilmek amacıyla çeviri yapıyorum.
Parlak Jurnal internet sitesi yayım politikası gereği, her yazdığım yazıdan kendim sorumluyumdur. Eleştirilerinizi ve fikirlerinizi yazıların altındaki yorum kısmına yapabilir veya iletişim sayfasından mail atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Dan Brown Dante'nin Cehennemi
Önceki Yazı

Dante’nin Cehennemi (Dan Brown-Cehennem Eleştirisi)

Savaş ve Katliam ve Çocuklar
Sonraki Yazı

Savaşlar ve Sivil Katliamlar

Blog Kategorisinde Son Yazılar

anatomi

Anatomi Ayini

Halk arasında "Ölü bedenler görüyor musunuz? Bakmaya nasıl dayanıyorsunuz?" sözleriyle bilinen kadavralar

Yorgunuz

Yorgunuz … Gençler olarak yorgunuz… Henüz geleceğin ne olduğunu kavrayamadığımız zamanlardan itibaren

Oysa Mutluluk

Bi mevsim Yaprak dala tutunmaya çalışıyor Dal yaprağını dökmeye, Yenilenmeye Peki suç

Bazı Şeyler Yazılmaz

Hepimiz yazıyoruz; farklı şekillerle, farklı sebeplerle. Bilmiyorum kaç kişi kendini yeterli görüyor.