Mutluluk ve mutsuzluk

Söyleyin Bayım İyi Bir İnsan Olmak Yeterli Midir?

1

Evet bayım, dediğiniz gibi, insanlar için iyi biri olmak yeterli oluyor artık. Aslında bunu kimse böyle söyleyemiyor.

Herhangi birine, “Bir insan sizce nasıl olmalı?” diye sorulduğunda; iyi biri olmalı, güvenilir olmalı… cümlelerini duyarsınız. Ancak asıl mesele kimsenin kendi hayatında bu şekilde davranmıyor oluşudur. İyi bir insan olmak yeterli olmuyor. İyi bir insan çok basit bir cümle mi oldu bayım? İnsan zaten iyi değil midir? Siz ne düşünüyorsunuz?

Evet, elbette, kötü insanalar da var bu dünyada. Kötü insan derken hırsızlık yapan, insan öldüren, yani suçlu insanlardan mı bahsediyorsunuz? Aklımıza ilk, suçlu insanlar geliyor evet. Fakat benim aklıma kötü olan iyi insanlar geliyor. Nasıl mı? Yani iyi ve kötü insanın aynı kişi olabileceğini söylemeye çalışıyorum. Biraz karmaşık oldu biliyorum. O zaman şöyle ele alalım iyi ve kötü insanı: İyi insan iyilik yapan kişi ise yani insanlara yardım eden, kötülük yapmayan… Yine mi karmaşık geldi size? Daha temelden alalım o zaman.

İyilik nedir sizce? Güzel şeyler yapmak. Bayım siz de çok açık konuşmuyorsunuz ama. Evet benim de bahsettiğim gibi bir insanın bir insana yardım etmesi güzel bir şey. Bu maddi bir şeyler olabilir ya da birinin yanında bulunarak ona destek olmak olabilir. Başka aklımıza gelen birçok şey var haklısınız. Bir dostumun bir sözünü aktarayım sizlere o zaman: “İyilik bir kimseyi mutlu edebilmektir.” Ve şöyle eklemişti: “İnsan bir kimseye ihtiyacı olduğu için arkadaş olmaz. Yanında mutlu olabildiği için arkadaş olur.” Siz her zaman mutsuz değilsiniz bayım, sadece sizin mutluluktan çıkardığınız anlam ile diğer insanlarınki farklı. Bakınız ne güzel söylediniz. Aslında sizin de mutlu olduğunuz birçok şey var hayatta.

Eğer sonbaharda solmuş bir yaprağın düşüşünden mutlu olabiliyorsanız asla mutsuzluk hissetmemeniz gerek. Çünkü milyonlarca ağaç ve onların milyarlarca yaprağı var.

Haklısınız, tüm bunlar beraberinde hüznü de hissettiriyor fakat bu insan olmanın güzelliği değil mi bayım? Hüznü ve mutluluğu bir arada yaşayabilmek. İnsan olmak güzel şey bayım.

Sadece mutlu olmayı seçin siz yeter ki…

1 Comment


 1. 66. sone
  Vazgeçtim bu dünyadan tek ölüm paklar beni,
  Değmez bu yangın yeri, avuç açmaya değmez.
  Değil mi ki çiğnenmiş inancın en seçkini,
  Değil mi ki yoksullar mutluluktan habersiz,
  Değil mi ki ayaklar altında insan onuru,
  O kızoğlan kız erdem dağlara kaldırılmış,
  Ezilmiş, horgörülmüş el emeği, göz nuru,
  Ödlekler geçmiş başa, derken mertlik bozulmuş,
  Değil mi ki korkudan dili bağlı sanatın,
  Değil mi ki çılgınlık sahip çıkmış düzene,
  Doğruya doğru derken eğriye çıkmış adın,
  Değil mi ki kötüler kadı olmuş Yemen’ e
  Vazgeçtim bu dünyadan, dünyamdan geçtim ama,
  Seni yalnız komak var, o koyuyor adama. ”
  -Shakespeare-

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Edebiyat Kategorisinde Son Yazılar

Çubuk Köprüsü

Öykü/  Sarı Ahmet’im geldin mi nazara Onsekizinde koydular mezara Çıbık Köprüsü gözlerin kör ola Nasıl kıydın

Şişedeki Yasa

Öykü/  Esasında başlangıcın ne ilham verici bir kadın güzelliğinden, her anı birbirinden farklı bir doğa olayından

Yolu Görmek

Çok da huzurlu sayılmayan uykusundan uyanmıştı. Bir müddet tavanı seyrettikten sonra saate baktı. Yavaşça yattığı yerden