Mutluluk ve mutsuzluk

Söyleyin Bayım

Evet bayım, dediğiniz gibi, insanlar için iyi biri olmak yeterli oluyor artık. Aslında bunu kimse böyle söyleyemiyor.

Herhangi birine, “Bir insan sizce nasıl olmalı?” diye sorulduğunda; iyi olmalı, güvenilir olmalı… cümlelerini duyarsınız. Ancak asıl mesele kimsenin kendi hayatında bu şekilde davranmıyor oluşudur. İyi bir insan olmak yeterli olmuyor. İyi bir insan çok basit bir cümle mi oldu bayım? İnsan zaten iyi değil midir? Siz ne düşünüyorsunuz? Evet, elbette, kötü insanalar da var bu dünyada. Kötü insan derken hırsızlık yapan, insan öldüren, yani suçlu insanlardan mı bahsediyorsunuz? Aklımıza ilk, suçlu insanlar geliyor evet. Fakat benim aklıma kötü olan iyi insanlar geliyor. Nasıl mı? Yani iyi ve kötü insanın aynı kişi olabileceğini söylemeye çalışıyorum. Biraz karmaşık oldu biliyorum. O zaman şöyle ele alalım iyi ve kötü insanı: İyi insan iyilik yapan kişi ise yani insanlara yardım eden, kötülük yapmayan… Yine mi karmaşık geldi size? Daha temelden alalım o zaman. İyilik nedir sizce? Güzel şeyler yapmak. Bayım siz de çok açık konuşmuyorsunuz ama. Evet benim de bahsettiğim gibi bir insanın bir insana yardım etmesi güzel bir şey. Bu maddi bir şeyler olabilir ya da birinin yanında bulunarak ona destek olmak olabilir. Başka aklımıza gelen birçok şey var haklısınız. Bir dostumun bir sözünü aktarayım sizlere o zaman: “İyilik bir kimseyi mutlu edebilmektir.” Ve şöyle eklemişti: “İnsan bir kimseye ihtiyacı olduğu için arkadaş olmaz. Yanında mutlu olabildiği için arkadaş olur.” Siz her zaman mutsuz değilsiniz bayım, sadece sizin mutluluktan çıkardığınız anlam ile diğer insanlarınki farklı. Bakınız ne güzel söylediniz. Aslında sizin de mutlu olduğunuz birçok şey var hayatta.

Eğer sonbaharda solmuş bir yaprağın düşüşünden mutlu olabiliyorsanız asla mutsuzluk hissetmemeniz gerek. Çünkü milyonlarca ağaç ve onların milyarlarca yaprağı var.

Haklısınız, tüm bunlar beraberinde hüznü de hissettiriyor fakat bu insan olmanın güzelliği değil mi bayım? Hüznü ve mutluluğu bir arada yaşayabilmek. İnsan olmak güzel şey bayım.

Sadece mutlu olmayı seçin siz yeter ki…

Her kitap ayrı bir dünya, keşfedilmeyi bekleyen ayrı bir kıtadır. İnsan kitaplarda kayıp olmalı... İnsan ömrünün sonuna kadar bir şeyler öğrenmeye devam edecektir. Ben de yeni şeyler yapmayı ve yeni şeyler keşfetmeyi seven birisi olarak bu sitede bir şeyler karalıyorum.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Edebiyat Kategorisinde Son Yazılar

Tırtılın Rüyası

Küçük tırtılın bir hayali vardı. Kelebek olma hayali vardı. Bu hayal geldiğinde, bir gün sürecek olsa

Sakurayna

Yorgun güneşin soluk kızıllığıyla bezenen hırçın deniz; kısa bir kıyı kordonuyla karaya bağlanmış yarım adayı dalgalarıyla

Kırık

Ne kadar özleyebilir ki bir insan? İçi kanaya kanaya ne kadar hissedebilir ne kadar pençelerini geçirebilir

Bir Gün Ama Mutlaka

    Hadi kalk gel yanıma her zamankinden daha soğuk buralar. Beraber ısıtalım yeri göğü tüm yüreği