“Teksas’tan Hakikate Yolculuk” Kitap İncelemesi – Najla Tammy Kepler

2

Kim Allah’a ulaşmaya muhabbet duyarsa, Allah da onu kendisine ulaştırmaya muhabbet duyar.”

Teksas’tan Hakikate Yolculuk kitabını okuyup bitirdiğim gecenin ertesi sabahında meğer aylardır masamda duran yukarıda okuduğunuz Hadis-i Şerifi görmem Allah’ın ne güzel bir lütfuydu, ne kadar hoş bir tevafuktu gözlerimin yaşarmasına neden olacak kadar.

Bu Hadis-i Şerif’in gerçekliğine bu kitapta şahit oldum. (Elhamdülillah) Aramış, araştırmış, daha İslam ile tanışmadan Allah’a Müslümanca muhabbet duymuş, Najla Hanımefendi’ye elhamdülillah Rabbimiz hidayet kapılarını aralamış ve kendileri hakikate İslam ile erişmiştir.

Ben kimdim? Ne olmalıydım? Nereye gidiyordum? Bu yolculukta en çok ihtiyaç duyduğum o yoldaş kimdi?” Bunlar ve benzeri sorular kimi zaman belki de çoğu zaman zihinlerimizi kurcalayan cevabını merak ettiğimiz türden. Hepsinin ve daha fazlasının cevabını bu eserde Allah’ın izniyle bulacağınıza tüm kalbimle inanıyorum.

Teksas’ta dindar Hristiyan bir ailenin çocuğudur Tammy. Ailesi de onu dindar olarak yetiştirmeye başlar. Büyüdükçe, sorguladıkça kendini, yüreğinde bir boşluk belirir. Ne babasının kilisesi ne de annesinin kilisesi o boşluğa bir zerre olabilecektir. İçindeki boşlukla yapayalnız kalmıştır. Aslında değil. Çünkü “Daima yanımda olan yalnızca Tanrı’ydı. Çok şükür, O’nun beni asla terk etmeyeceğini biliyordum.” diyen -bizlerin şu an okurken gözlerimizi dört açıp, kulak vererek bizlere şah damarımızdan daha yakın olan Rabbimizin bizi yalnız bırakmadığını hatırlamamız gerekiyor- Tammy ne kadar da güzel ifade ediyor. Üstelik daha Müslüman dahi olmamışken!

“İlahi vahyin yönlendiriciliği ve vahyi birlikte anlamlandıracağın bir topluluk olmadan manevi derinliklere girmem mümkün mü? diye sordum kendime. Hayır, böyle bir şeyin mümkün olmadığı gayet açıktı”Tanrım, bana yol göster, Tanrım bu acı ve hüzünden beni kurtar” Tammy’nin Allah’a ulaşmak için duyduğu bu muhabbete karşılık, Rabbimiz Türkiye’den gönderdiği bir yardım eliyle muhabbetini Tammy’e ulaştırır. Yardım elinden Tammy’e hediye gelen 40 Hadis Allah’ın izniyle Tammy’i hakikate ulaştıran ilk hikmet olur, elhamdülillah. Nice rahipler, rahibeler, nice ayinler, nice gelmiş geçmiş fakat batıla saplanmış dinler boşluğuna tek damla olamazken; 40 Hadis Tammy’nin yüreğindeki boşluğa eksiksiz, kusursuz, mükemmel, tek bir şüphe dahi bırakmadan muhabbetle ve huzurla bir rahmet sağanağı olarak yağar. Ne buyuruyordu Âlemlerin Rabbi olan Allah “…Bilesiniz ki gönüller ancak Allah’ı zikrederek huzura kavuşur (Rad Suresi 28. Ayet)”

Elhamdülillah Tammy Müslüman olur. Müslüman olmasıyla beraber imtihanlar da başlar. Ailesinden ne gibi tepkiler gördüğünü kitaba bırakarak Tammy’nin bu durum karşısındaki yanıtını kitapta geçen şu ifadelerle belirtmek isterim: “Çok şükür namazlarımı kılmaya başlamıştım ve bu ibadet bana dayanma gücü veriyordu.”  “Namaz dinin direğidir” buyuran Resulullah (s.a.v.) Efendimiz’in bu Hadis’i Şerifini sizlere hatırlatmak, zihinlerinizde ve gönüllerinizde bir ünlem işareti oluşturmasını Cenabı Allah’tan niyaz isterim.

Bu kitap sadece bir hanımefendinin yaşam hikâyesinden ibaret değil. Ben de anımsattığı halleri şöyle ifade etmeye çalışayım: Hz. İbrahim misali bir arayış, Hz. Eyüp timsali sabırla bekleyiş, Hz. Ömer(r.a.)’ın Ta-ha Suresi’ni okuyup yüreğine inen Allah aşkına varan yola 40 Hadis ile giren bir yolcu, “Güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler, yine de bu davadan vazgeçmem” diyen Kâinatın Efendisi Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz’in bu naçizane sözlerini Allah’ın izni ve keremiyle hatırlamamda vesile olacak ve gözyaşlarımı tutamayacak kadar da yüreğime dokunan bir eser olduğunu canı gönülden söyleyebilirim.

Kitabı okumanızı tavsiye ederim: İçinde daha nice ibretlik sözler var. Gözlerimi yaşartan sözleri, Türkiye’den gelen yardım elinin kim olduğunu, sonradan aldığı Najla ismini neden seçtiğini, tesettüre bakış açısı ve nasıl girdiği, Hristiyanların kendi dinlerindeki batıl inanışları, uygulamaları (ne yazık ki bunları biz Müslümanlar olarak uygulayan nicelerimiz var), hepsini sorgulayarak bu hakikat yolculuğuna sizlerin de çıkması duamla.

Facebook: @byNajla    Najla Tammy Kepler

Twitter: @najlatrk    #TeksastanHakikate

Email: ntkhakikat@gmail.com

2 Comments

  1. Ayrıca, Amerikada yaşayan yada batıda yaşayıpta arayışta olanlar için Müslüman olmaları ve onlarında kurtuluşa ereceği İngilizce bir kitap yazarsanız çok faydalı olabilir… Sizi çok severek takip ediyoruz… Siz başka insanlarında hidayetine vesile olacak kitap ve eserler vermeye devam etmelisiz… Size DUA EDİYORUZ…

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Kitap İncelemeleri Kategorisinde Son Yazılar