udemy

Udemy Kullanım Rehberi

2

Dünya değişiyor. İnternet hayatın her alanını etkilediği gibi eğitim ve öğretimi de değiştiriyor. Son 10 senede Sanal eğitim sınıfları, diğer ismiyle sanal dershaneler dünya genelinde çok yangınlaştı. Udemy, Khan Academy, MIT Open Courseware, Coursera, Lecturio gibi online eğitim siteleri bunlardan sadece bazıları. Bu sitelerin en büyük özelliği hiç bir gerçek sınıfı olmamasına rağmen dünya üzerinde 100 milyondan fazla kişiye ulaşmaları ve her geçen gün daha da büyümeleri. Bugün bu en büyük online kurs platformlarından biri olan udemy hakkında; ne olduğu, nasıl kullanıldığı gibi bilgiler vermeye çalışacağım.

Öncelikle belirtmek isterim ki bu yazı sponsorlu bir yazı değildir.

Udemy https://www.udemy.com/ içinde farklı kategorilerden ücretli ve ücretsiz toplam 130.000’den fazla kursu içeriyor. En popüler kategorileri dil eğitimi, programla dilleri eğitimi, girişimcilik, tıbbi makale yazma ve hatta müzik aleti kursları dahi var.

Udemy’nin dünya genelinde 10 milyondan fazla kullanıcısı ve 50.000’den fazla içerik üreticisi bulunuyor. Udemy içindeki kursların %90’ını ücretli kurslar oluşturuyor. Bu kursların fiyatlarına bakarsanız 400-450 tl arası olduğunı görürsünüz. Sakın bu fiyata çok demeyin, Udemy her fırsatta %90-95 indirim yapıp kurslarını 27 tl-24 tl-35 tl gibi fiyatlardan satıyor. Sakın 400-450 tl’den kurs almayın, istek sepetinize ekleyin ve bekleyin. En geç 3-5 gün içerisinde büyük indirim olacaktır ve çok uygun fiyatlara kurslara sahip olabileceksiniz.

Udemy’de kaydolduğunuz tüm kurslar size ömür boyu erişim imkanı sunuyor. Hatta çoğu kursa zamanla güncellendikçe yeni materyaller ve dersler ekleniyor ve bunlara da sahip olmuş oluyorsunuz.

Udemy kurslardan sonra bitirme sertifikalarını mailinize gönderiyor. Bu sertifikaları CV’nizi doldururken kullanabilirsiniz.

Bir kursu almadan önce o kursu alan sayısını ve yorumlarada dikkat etmenizi öneririm.  Udemy prensipleri gereği her kursun %10’luk kısmı satın alınmadan ücretsiz izlinebiliyor. Bundan dolayı kursu almadan önce izleyip kurs hakkında fikir edinebilirsiniz.

Son olarak alıp gene de beğenmediyseniz veya yarar görmediyseniz Udemy satış prensipleri gereği 30 gün içinde koşulsuz iade edebilirsiniz. Ama sakın bunu suistimal etmeyi düşünmeyin. Udemy’nin hem suistimali engellemek hem de içerik üreticilerinin haklarını korumak için bir dizi önlemleri var.

Benim şahsi tecrübelerime gelirsek ben yaklaşık altı aydır Udemy yi kullanıyorum. Udemy üzerinden bir çok kurs satın aldım. Bu kursların geneli 24.9 ve 27.9 tl arasındaydı. Bu kursların çoğu yabancı dildi, onların dışında temel  yazılım programları eğitimleri ve kişisel gelişim kurslarıydı. Bu kurslardan şimdiye çok yarar gördüm, bana çok şeyler kattığını hissediyorum. En güzelide kafama ne zaman bir şey takılsa açıp tekrar izleyebiliyorum.

Eğer ki siz de benim gibi dershane veya özel kurs gibi yerlerde hem daha pahalı hem daha kalabalık hem de eğitmenlerin egosunu çekmek istemiyorsanız udemy’i öneririm. En azından ücretsiz kurslarından veya ücretli kurslarının %10 luk kısmını izleyerek fikir elde edebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, yorumlarınızı bekliyorum.

2 Comments

  1. Udemy, dönem dönem girip kurs aldığım fakat hiç izlemediğim platformlardan bir tanesi. Eminim içerisinde çok değerli kurslar vardır ama aldıktan sonra izleme fırsatını hiç bulamıyorum. Bir de bazı kursların laf salatasından öteye gidemeyişi benim canımı sıkıyor…

  2. bazı kurslar temeli veriyor yani ingilizce öğrenmek isteyen birine yes no how are you öğretmek gibi… bu nedenle doğru seçim yapmak gerek. yani en temeli veren size yaramayacaksa bir üst kursa bakmanız lazım. ayrıca gerçekten faydalı ben orayı bir sosyal sorumluluk projesi gibi görüyorum

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

İnternet Kategorisinde Son Yazılar