2 çocuk oyun oynuyor

Bilgisayar Oyunlarında Yaş Sınırı ve Oyun Konusu

/

Bir çocuğun babasının yanında şiddet içeren 18 yaş üzeri bir oyun oynaması ne kadar doğru? Peki, bir ebeveynin çocuğuna yaşına aşan oyunlar alması ve oynamasına izin vermesi ne kadar doğru? Gitsek yüzüne karşı söylesek ne der?

İşte geçenlerde bir gün, bir teknoloji mağazasını dolaşırken şu herkesin oturup oyun oynayabildiği tanıtım bilgisayarlarının birinde oturan ve oyun oynayan bir çocuk gördüm. Bi baktım yanında babası da var. Sonra bir de ne göreyim? Çocuk, normalde 18 yaş ve üzerinin oynaması gereken bir silahlı savaş oyunu babası ile birlikte oynuyordu yahu. Sorumsuzluk olmuyor mu bu? Çocuk dediğim 11-12 yaşlarında.

18 yaş ibaresini oraya süs diye koymamışlar. Bu konuda yetkili insanlar demek ki bu yaş altındaki çocukların o oyunu oynamaması gerektiğine karar vermişler.

Şimdi açık konuşalım, bu tür oyunlar şiddet içeriyor, kanlı sahneler içeriyor, ölüm sahneleri içeriyor, kelime olarak biraz daha ileri gidersek “vahşet” içeriyor. Bu tip görselleri çocukların görmesi, onlarda bu gördüklerini hayata aktarma, tekrar etme gibi davranışlara sebep olabilir. Böyle oyunlarda olan silah gibi şiddet araçlarını normal hayatın bir parçası olarak görmeye başlama, bu hayatta kullanmaya yönelik bir istek duyabilirler.

Örümcek adam oyunu oynayıp veya filmi izleyip de kendini balkondan aşağı atan çocukları biliyoruz maalesef.

Ha acaba bunlar oyun bağımlılığı ile de ilgili mi? Elbette. Okuldan veya işten gelince saatlerce bilgisayar başından kalkmayıp oyun oynayan insanlar (tipler) var çevremizde. Hiçbir işi olmayıp oynayanlar da var, işi oyun oynamak olanlar da var.

Bu işi oynamak olanlar, artık biraz özendirici olmaya giriyor ve çocukları oyunlarda daha iyi olmayı istemeye zorlayıp daha çok oynattırıyor.

Bir de Mavi Balina diye bir oyun gerçeği var. Amaç görevleri yapmak ve böylece ilerideki görevleri görebilmek. Bunda da başta kişisel ve çok özel bilgiler, resimler istenip bu bilgiler sonradan şantaj için kullanılıyor. En sonda da oyuncudan son görev olarak intihar etmesi isteniyor. Yoksa ellerindeki özel bilgileri yayınlayacaklarını söylüyorlar.

Aşağıya da çok sevdiğim bir karikatürü koydum, bakın ve ders alın.

 

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Eleştiri Kategorisinde Son Yazılar