kitap okuyan çocuk

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

Kitap; bir insanın eğitim ile tanıştığı yaştan itibaren olacağı en iyi arkadaştır. Kitap sayesinde bir insan; kendisini geliştirir, hayal dünyasını geliştirir, kelime dağarcığını geliştirir, konuşmasını ve düşünmesini geliştirir. Yetişkin bir insan kitap okumaya devam ettiğinde bile bu maddelerin hepsini geliştirebilir. Bu yüzden küçük bir çocuğun, çocukluğundan itibaren kitaplar ile haşır neşir olması ufkunun, geleceğinin çok daha iyi olmasına neden olur. Bir çocuğun bir nesneyi dikkate alması için ilgi çekici olması gerekmektedir. Kitap okumak istemeyen ya da kitaplara ilgisi olmayan bir çocuğa zorla kitap sevdirmek, kitaplara karşı önyargılı olma durumunu doğuracaktır. Bu yüzden çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için belli başlı öneriler dikkate alınmalıdır.

 • Bir çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için ilk olarak küçük yaşlardan itibaren çocukla ilgilenerek hayal dünyasını keşfetmeniz gerekmekte. Hikâye ve masallar ile çocuğun hayal dünyası hem geliştirilmeli hem keşif edilmeli ve buna göre kitap seçimleri yaparak çocuğun ilgisi kazanılmalı.
 • Kitap okuma alışkanlığı kazandırırken ilk olarak çocuğa; resim içeriği bol kitaplar okutulmalı. Yazının daha az resmin daha fazla olduğu kitaplar çocukların ilgisini çekmekte.
 • Ebeveynler çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsa onlar da kitap dünyasını araştırmalı, en çok okunan ve öğretici kitapları bulmalı, çocuklarına empoze etmeli. Bu sayede güncel kitaplar çocuklara okutulmuş olacaktır.
 • İlk zamanlarda kısa hikayeler ve romanlar çocuklara okutulmalı. Bu sayede az sayfalı kitaplar ile başlanılarak çocuğun çabuk sıkılması engellenmiş olur.
 • Her gün ya da her akşam on beş dakika kadar bile olsa kitap okuma alışkanlığı yapılmalı. On beş dakika boyunca sadece kitap okunarak çocuğun alışkanlık edilmesi sağlanmalı.
 • Kitap fuarları takip edilmeli, çocuklar ile birlikte fuarlara gidilerek hem sosyal anlam da hem de okuma ve yeni kitaplar öğrenmek adı altında çocuklara bilgiler verilmeli.
 • Çocuk odasında küçük bir kitaplık yapılarak çocuğun küçük yaşlardan itibaren kendi düzenini, ilgi çektiği kitapları okuduğu bir alan yaratılmalı.
 • Aile olarak en büyük ayrıcalık kitap okumaya gösterilmeli. Bu sayede çocuk kitap okumanın önemli bir aktivite olduğunu benimseyecektir.
 • Çocuk dergilerine abonelik yaptırılarak kitap olmasa dahi çocuğun okuması için dergiler edinilerek okuma alışkanlıklarının kazanılması hedeflenmeli.
 • Kitap, dergi satan mağazalara giderek çocukların ilgisini çektiği, okuma hevesi olan içerikleri satın alarak hayal dünyalarına destek olunmalı.
 • Son olarak çocuklarınızın anı defteri oluşturmasını sağlayın. Okuma ve yazma birbiri ile endeksli aktivitelerdir. Bu yüzden günlük tutmak okumayı teşvik edebilecek bir durumdur.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Kitap İnceleme Kategorisinde Son Yazılar

Studium ve Punctum

Roland Barthes’in Camera Lucida fotoğraf üzerine düşünceler adlı kitabında anlatmayı başardığı iki kavram vardır. Bunlar: Studium