Geçmişten Günümüze Kadın Olmak

//

Modern Çağ Öncesi Kadınlar

13e8c3a0c8267dc4ca74a4c0f5cffeba

   Doğanın var olduğu günden beri değişmez yasaları vardır: Güçlü olanın güçsüz olanı yemesi gibi. Tarih boyunca erkekler kas gücü ve daha sonrasında ise oluşturdukları kültürel çevre gücü ile kadınları hep baskı altına almıştır. Evlerine veya tarlalarına esir olan kadınlar ise gerek eğitimsizlik gerekse omuzlarına yüklenen ev işleri, çocukların bakımı, tarlada çalışma zorunluluğu yüzünden kendilerinin de bir insan olduğunu unutup yaşamaya çalışmışlardır. Peki bu suçun hepsini erkeklere yığmak ne kadar doğru? Bunun tamamen onlar mı yapmışlardır? Tarihe bakacak olursak insanları kadınlar ve erkekler olarak ikiye ayırmak yerine zenginler ve köleleri olarak ikiye ayırmamız bizim için daha iyi olur. İster yönetici deyin ister kral, padişah, han veya sultan; o coğrafyanın hakimi kim ise her şey onundu ve köylüler yarı tok hatta aç karna ona çalışmak zorundaydılar.

    Sanayi Devrimi ve Kadınlar Üzerinde Etkisi

luxfon.com 22666

    Sanayi devrimi, Avrupa'da 18. yüzyılın sonları 19. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış buhar makinaları ve diğer buluşların üretime katkı sağlamak üzere kullanılmasıdır. Bizim konumuzla ilişkisi ise sanayinin ana çarklarından birini oluşturan iş kolu. O dönemde işçilerin çoğunluğu kadınlar ve çocuklardır. Nüfus artık köylerden kentlere, çalışma alanı ise tarımdan sanayiye kaymıştır. Gelişen sanayi ve ekonomi beraberinde tüketimi getirmiş ve eskiye nazaran alt ve orta sınıf insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamaya başlamıştır. Artık aç karnını doyurmayı düşünmek yerine haklarını düşünmeye başlamışlardır.

    Ağır Koşullar ve Ezilen Kadınlar

   Takvimler 8 Mart 1857 gösterdiğinde 40 bin kadın daha iyi çalışma koşulları, iyi ücret ve eşitlik için greve gitti. Olayların daha fazla büyümesini göze alamayan patronlar ise fabrikadaki işçilerle grevdekileri buluşturmamak için kapılara kilit vurdu. Fabrikada çıkan olaylar sonucu sebebi bilinmeyen bir yangın oluştu ve 129 kadın yangında hayatını kaybetti.

    Kimin Sayesinde 8 Mart Oldu

   Danimarka'nın Kopenhag şehrinde 1910 yılında II. Enternosyal toplandı. Dönemin Almanya Sosyal Demokrat Partisi liderlerinden Clara Zetkin geçmişteki acı olayı hatırlatarak 8 Mart'ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerdi. Kabul edilen öneri dünya geneline ise BM'nin 16 Aralık 1977 tarihinde kabul etmesiyle yayıldı.

    Günümüz

   Orta Çağın üzerinden yüzyıllar geçti ama Orta Çağ kafalı insanlar hala aramızda dolaşmakta. Bunlardan birisi ise Avrupa Parlementosu (AP) üyesi Janusz Korwin-Mikke. Parlementoda yapılan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret eşitsizliği oturumunda yaptığı konuşma insanı adeta şoka sokuyor.

(Altyazı kısmından Türkçeyi seçmeyi unutmayın)

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Eleştiri Kategorisinde Son Yazılar