aretha franklin

Aretha Franklin Kimdir? – Queen of Soul!

1

Aretha Louise Franklin, 25 Mart 1942 Memphis, Tenessee doğumlu dünya çapında bir sanatçıdır. İş hayatı boyunca birçok defa Grammy Ödülü almıştır. Daha geçenlerde vefat eden Dünya çapındaki sanatçı hakkında biraz bilgi sahibi olmak için ürettiği eserleri ve hayatını biraz araştırdım ve yazıyorum.

Babası Reverend Clarence La Vaughan C. L. Franklin, baptist; annesi Barbara Siggers Franklin, ilahi söyleyen birisidir. Aretha 6 yaşına geldiğinde annesi ve babası ayrıldı. Altı yıl sonra annesi kalp krizi geçirerek vefat etti. Aretha 4 çocuk annesi olmuştur ve il çocuğunu daha 14 yaşında iken doğurdu. Ölümü ise 16 Ağustos 2018’de pankreas kanseri yüzünden oldu.

Kendisi piyano çalmada ve şarkı söylemede oldukça yetenekli olan Aretha Franklin o dönemde zaten ilahileriyle ünlü olan babası ile ilahi söylerken fark edildi. Şarkı söyleme işine girmesi New York’ta oldu. Burada keşfedilen yetenek Aretha, Checker Stüdyosu ile anlaştı. İlk albümünü (Songs of Faith) 1956 yılında çıkarmış ve 4 yıl sonra yeni ufuklara yelken açarak Colombia Stüdyosu ile anlaştı. Burada ilk kırk beşlik plağını yayınladı “I Sing the Blues” beklenilen başarıyı sağlamayan bu şarkının ardından “Rockabye your Baby with a Dixie Melodie” adlı albümünü çıkardı ancak bu da listelerde ilk kırka zar zor erişti. Kendisinin bu dönemde Jazzcı olarak adlandırılmasının aksine Girl group (Bu şarkı türü İlahi-Blues-Rock karışımından oluşmaktadır.) denilen bir şarkı türünde de eserler verdi. Hala beklediği başarıyı yakalayamayan sanatçı bu sefer ise Atlantic ile anlaşarak “I Never Loved a Man” eserini yayınladı ve istenilen oldu, bu eseri pop ve R&B sıralamalarında ilk 10’a girmişti. İvmeyi yakalayan Aretha “Respect” eserini yayınlamasıyla patladı ve gitti. Bu eseri ona iki Grammy ödülü kazandırdı ve o dönemideki Feminist akımın önemli isimlerinden biri yaptı.

60’ların sonlarına doğru “Think”, “Chain of Fools”, “A Natural Woman” eserlerinin yayınlanmasıyla yıldız ışığı parlamış ve kendisinden süperstar olarak bahsedilmeye başlandı.

Aretha Franklin 1971 yılında yayınladığı “Young Gifted and Black” ve 1972 yayınladığı “Amazing Grace” eserleri ile yine birer Grammy ödülü kazandı. Yıllar geçtikçe Disko akımı ön plana çıktı ve bu Aretha Franklin’in albüm satışlarının ve populerliğinin önüne geçti. 1979’da kendiside bu akımın etkisinde bir albüm yaptı, “La Diva” ancak bu albüm akımda yerini bulamadı ve başarısız oldu. Bunun üzerine Atlantic ile yollarını ayırdı.

1980’lerde ise “Blues Brothers” adlı bir filmde rol aldı ve böylece Arista Stüdyoları ile anlaşma imzaladı çekilen bayrakları yeniden dagalanmaya başladı. 1981 yılında “Love All the Hurt Away” adlı albümü ile bir tane daha Grammy Ödülü kazanarak yeniden pop listelerinde tırmandı. Hemen ardından 1982 yılında “Jump to it” Albümünü yayınlayarak pop listelerine kaya gibi oturdu. Bu dönemde babasının ölümüyle müziğe kısa bir ara verdi ancak dönüşü büyük oldu. Yayınladığı “Who Zoomin Who” albümü Platin setifikası aldı. (Platin sertifika Amerika içinde bir milyon birim satış yapmış olan albüm veya singlelara veriliyor.) Bunca eserlerin üstüne daha birçok eser ekleyen Aretha Franklin ayrıca Bill Clinton ve Barack Obama’nın göreve gelme gününde şarkı söylemiştir.

1987 Rock and Roll Hall of Fame’e giren ilk kadın sanatçı oldu. 2008’de ise 18. Grammy ödülünü aldı ve en çok ödül alan sanatçılardan biri konumuna geldi. 2010 yılında sağlık sorunları yüzünden tekrar müziğe ara verdi.

Sonuç olarak büyük insanlar büyük gidiyor.

1 Comment

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Portre Kategorisinde Son Yazılar