elfen lied

Bir Garip Anime: Elfen Lied

Konusu

Binlerce yıldır dünyada bulunan insanlar sürekli gelişim halindedir. Animede ise gelişimin olası bir sonucu olarak insan tanımına tam olarak uymayan canlılar var. Bunlara Diclonius deniyor. Dicloniusları insanlardan ayıran birkaç temel özellik var. İlki ve onların toplumdan soyutlanmasına neden olan özellikleri boynuzlarının olması. Anime içinde karakterlerin bu konuda nasıl sıkıntı çektiğini izledikçe görebilirsiniz. İkincisi ise animede adına vektör denilen ve fazladan sahip oldukları kolları. Ama bu kollar tam olarak somut uzuvlar değil. Daha çok görünmez kollar denilebilir. Son özellikleri ise içgüdüleri. Animeye göre insanlığın bir sonraki evrimi olan Dicloniuslar kendi türlerini yeryüzüne yaymak için insanlığı yok etmek arzusunda varlıklardır.

Lucy yetimhanede küçük bir çocukken arkadaşları onunla dalga geçip aşağılıyor. İnsanların onun üzerine bu kadar gelmesi onu diğerlerinden ayırıyor ve büyük bir nefretin içerisine sürüklüyor. Hikayemizse Lucy’nin yıllar sonra tutulduğu laboratuvardan kaçışı ile başlıyor. Kafasına gelen kurşun nedeni ile hem hafıza kaybı yaşar hem de kişilik bölünmesi yaşar. Diğer kişi ise Nyu. Sahil kenarında geziye çıkan iki kuzen Nyu’yu yani Lucy’i bulurlar. Nyu’ya yardım edip evlerine alırlar. Aslında seri katil olan Lucy’nin tam tersine Nyu gayet cana yakın ve saf biri. Lucy’nin kaçmasından sonra merkez onu yakalamak ve insanları ondan kuratarmak için onun gibi Diclonius olan 7 ve 35 numarayı görevlendirirler.

Görüşlerim ve Önerilerim

13 bölümlük bir anime olduğu için benim gibi bir günde bile izleyip bitirebilirsiniz.

Anime bana en çok psikolojik, bilimkurgu, dram ve +18  türlerinde geldi. İnsanlardan farklı olunca ezilen, fiziksel ve psikolojik şiddete uğrayan karakterler beni gerçekten düşündürdü. Kendimizden veya genel olarak toplumdan farklı olan insanları neden dışlıyoruz sorusunu sormama neden oldu.

Animede genel olarak kopan, kanayan uzuvlar yer alırken çıplaklıkta ön plana çıkıyor. Bu yüzden kesinlikle çocukların izlememesi gereken bir anime.

Peki önerir misin diye soracak olanlara cevap verebileceğimi düşünmüyorum. Komedi sıfır ve anime tamamen dram. Çok beğenenleri olduğu gibi hiç beğenmeyenleri de var. Ama 13 bölüm olması izlenilebilirliğini arttırıyor.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar