elden gider

Fatih Sultan Mehmet: Elden Gider

Sultan Fatih deyince, Fatih Sultan Mehmet deyince hepimiz gurur duyarız. Çağ açıp çağ kapatan padişahtır çünkü. Gözümüzün önüne İstanbul’un Fethi başta olmak üzere Fatih Sultan Mehmet Han’ın saltanatı boyunca kazandığı bir çok zafer çıktığı bir çok sefer gelir. Eğer tarihe az biraz ilgili isek belki çok daha fazlası. Peki biliyor muyuz acaba Fatihimizin tıpkı İstanbul’u Fethettiği edip imzansını attığı gibi bir çok beyit fethedip bir çok gazele “Avnî” mahlâsı ile imzasını attığını. Ben de kısa süre önceye kadar bilmiyordum. Bu sebeple şimdi Sultan Fatih’in “Elden Gider” redifli gazelinden bir bahis açma niyetindeyim. 
Elden Gider
Yâr için ayâr ile merdane cenk etsem gerek fatih sultan mehmet
İt gibi murdar rakibi ölmezse yâr elden gider. 
(Aşk işinde üç kahraman bulunur daima: Âşık, mâşuk ve rakip. Yar için yâr olmayanla, rakiple cenk etmek gerek) 
Gırre olma dilberâ hüsn ü cemâle kıl vefâ
Bâki kalmaz kimseye nakş u nigâr elden gider
(Gurur etme ey sevgili! Güzellik ve süs kalıcı değil bir gün elden gider.) 
Görmeden âsârı Nisânın bahâr elden gider 
Güller âhir râm olur amma hezâr elden gider 
(Daha Nisan ayının eserlerini görmeye fırsat olmadan bakmışsın ki bahar bitmiş. Güle yalvarır bülbül gül naz eder. Gün gelip merhamete gelir ama o zamana kadar bülbülün ömrü tükenmiştir, bülbül elden gider) 
Sârbân-ı vakt isen hazmedemeyen eyle zîra vakt olur 
Bir topal merkep belâsıyla katâr elden gider 
(Kervancıbaşı olarak çok dikkatli ol. Hiç önemsemediğin topal merkep yüzünden bir de bakmışsın katarın tamamını kaybetmişsin. Hani demezler mi : “Bir çivi bir nalı kurtarır, nal atı, at süvariyi, süvari orduyu…” Onun gibi hiç bir ayrıntıyı ihmal etme.) 
Avnî. 
Bunu bilince insan düşünüyor. Kimilerine göre gereksiz bir uğraş gibi görülen sanatın edebiyatın ve edebiyat içinde şiirin yerini daha iyi anlamaya başlıyor. Oysa bir lider yalnızca kılıcı ve kazandığı savaşlarla değil aynı zamanda entelektüelliğiyle bir lider olabiliyor. Büyük bir imparatorun padişahı olup şiir yazıyor olmak ileri bir seviyeyi bize gösteriyor. Fatih Sultan Mehmet’i yalnızca İstanbul’un Fethi ile anmak ona büyük bir haksızlık olur. Şiirleri de onun tarihe yazdığı büyük zaferlerdendir.
Kaynakça :
  • Can Veren Pervaneler
  • Hayati İnanç

Düşler ülkesinden bir kaza sonucu sevgisiz insanlarla dolu dünyanıza düstüm. Kim oldugumu sorarsanız "Biraz rüzgarım biraz dalga" şairin dediği gibi. Aslında belki kendimi arıyorum ben de burda. Yaşım konusunda da farklı düşünceler var ama ben hepinizle akranım. Burdan çoğu zaman düşler ülkesine olan özlemini paylaşıyorum sizlerle. Herşeyin yeterince gerçek olduğu bu dünyada biraz da olsa hayallerimize sahip çıkalım ne dersiniz ? Unutmayın insan kardeşlerim: "İnsan Sevgi İle Yaşar "

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Edebiyat Kategorisinde Son Yazılar