Fırın mı Fritöz mü, Hangisi Daha Hızlı ve Pratik?

Pek çok kişi fırın ile hava fritözü yani airfryer arasındaki farkları merak eder. Bu iki mutfak aleti de yemeklerinizi eşit şekilde pişirmek için ısıtılmış hava ya da konveksiyonlu pişirme kullanır. İkisi arasındaki fark boyut, kızartma kapasitesi ve görünüm olarak ortaya çıkar. Fritöz modelleri klasik fırınlara kıyasla daha küçük ve taşınabilir ebatlardadır. Böylece mutfaklarda tezgah üstlerinde bir köşede rahatça kullanılabilir. Benzer durum airfryer çeşitleri için de geçerlidir. Mutfak hayatınızı daha keyifli hale getiren bu ürünler atıştırmalık yiyecekler hazırlamak ya da yemeklerinizi ısıtmak için idealdir.

Hassas ayarlara sahip olan mini fırın modelleri dikdörtgen boyutlarda olup mutfakta az yer kaplar. Kek, börek, pasta, hamur işi gibi tarifleri mini fırınınızla yapabilirsiniz. Daha gelişmiş özelliklerde ve pratik bir ürün arıyorsanız airfryer çeşitleri de sizin için uygun olacaktır. En yeni mutfak aletlerinden biri olan hava fritözleri şık tasarımı ve estetik görünümü ile mutfağınıza ayrı bir hava katacaktır.

Fırın ve Hava Fritözünün Farkları Nelerdir?

Fırın ve hava fritözü arasındaki en önemli farkların başında boyut gelir. Birden fazla yemeği ve fazla porsiyonları tek seferde pişirebilen fırınlar ebat olarak büyüktür. Hava fritözleri ise daha küçük ebatlarda olup az porsiyonlar için uygundur. Airfryer çeşitleri yemeği pişirmek için ısınan havayı içerisinde dolaştırır. Standart fırınlarda ise yemeklerin pişmesi için hareketsiz hava kullanılır.

Tezgah üstü hava fritözleri konveksiyonlu pişirme ve havada kızartma gibi özelliklere sahiptir. İç kısmının küçük olması sayesinde tek porsiyonluk tavuk kızartması, sebze kızartması gibi yemekleri hızlıca hazırlayabilirsiniz. Ancak mutfağınızda sürekli büyük miktarlarda yemekler hazırlıyorsanız hava fritözüne ek olarak geleneksel tipte bir fırına ihtiyacınız olacaktır.

En Hızlı ve Pratik Hava Fritözleri

Yüksek miktardaki ısıyı küçük bir pişirme alanına yayarak daha iyi pişme sağlayan airfryer modelleri yemeklerinizi kısa sürede hazır hale getirir. İç kısmında sepet bulunan hava fritözleri kızartma yapmaz, sıcak havayı yiyeceklerin etrafında dolaştırarak pişirir. Pişme için çok az yağa ihtiyaç duyar ve bu yönüyle sağlıklı yiyecekler hazırlamanızı sağlar.

Seçtiğiniz hava fritözünden maksimum faydayı elde edebilmeniz için seçimlerinizi Arzum airfryer modellerinden yana yapabilirsiniz. Bakır ve gümüş gibi farklı renklere sahip olan bu ürünler 4 litrelik çıkarılabilir kapasiteye sahiptir. Hazırlayacağınız tarife göre ısı ve hız ayarı mevcuttur. İçerisinde sebze, balık, tavuk ve hamur işi dahil birçok malzemeyi pişirebilirsiniz.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Genel Kategorisinde Son Yazılar

Görünür Işık Nedir?

Görünür ışık, elektromanyetik tayfın insan gözü tarafından görülebilen kısmını ifade eder. Yaklaşık olarak bir insanın 380