günlük aspirin

Günlük Aspirin Tedavisi: Avantajları ve Riskleri

1

Günlük aspirin tedavisi hayat kurtarıcı bir seçenek olabilir ama herkes için değil. Bu ilacın günlük tedavisini düşünmeden önce gerçekleri öğrenin.

Günlük aspirin tedavisi kalp krizi riskinizi azaltabilir ancak bu tedavi herkes için değildir.

Kalp krizi veya felç geçirdiyseniz ve ciddi alerjiniz veya kanama öykünüz yoksa doktorunuz günlük bir tane almanızı önerir. İlk kalp krizi geçirme riskiniz yüksekse, doktorunuz riskleri ve faydaları tarttıktan sonra aspirini önerecektir.

Kendi başınıza günlük tedaviye başlamamalısınız. Çoğu erişkinde baş ağrısı, vücut ağrıları veya ateş için ara sıra bir veya iki kez içmek güvenli iken, günlük kullanımı iç kanama da dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.

Aspirin kalp krizini nasıl önleyebilir?

Aspirin, kanın pıhtılaşma faaliyetine müdahale eder. Yara kanarken, trombositler olarak adlandırılan pıhtı hücreleri yara alanında toplanır. Trombositler kanamayı durdurmak için kan damarındaki açıklığı kapatan bir tıkaç oluşturur.

Ancak bu pıhtılaşma, kalbinizi kanla besleyen damarlarda da olabilir. Kan damarlarınız aterosklerozdan (damarlarda yağ birikintilerinin birikmesi) daraltılmış ise damar kapağınızdaki yağ birikmesi patlayabilir.

Ardından, bir kan pıhtısı hızla arteri tıkayabilir. Bu, kalbe giden kan akışını önler ve kalp krizine neden olur. Aspirin tedavisi trombositlerin kümelenme faaliyetini azaltır ve muhtemel kalp krizini önler.

Günlük bir tane almalı mıyız?

Günlük aspirin tedavisinin kalp krizini önlemeye yardımcı olup olamayacağı konusunda doktorunuzla konuşun. Aşağıdaki durumlarda doktorunuz günlük aspirin tedavisini önerebilir:

  • Kalp krizi veya felç geçirdiyseniz
  • Kalp krizi geçirmediniz, ancak bir koroner arter içine yerleştirilmiş bir stentiz var ise, koroner bypass ameliyatı geçirdiniz veya koroner arter hastalığına bağlı göğüs ağrınız varsa
  • Hiç kalp krizi geçirmediniz, ama geçirme riskiniz yüksek ise
  • Diyabetiniz ve en az bir kalp hastalığı risk faktörünüz(sigara veya yüksek tansiyon gibi) var ise ve 50 yaşından büyük erkek ya da 60 yaşından büyük kadınsanız

Geçmişte aspirinin kalp krizi öyküsü olmayan bazı insan grupları için önerilmiş olmasına rağmen, uzmanlar arasında aspirinin yararlarının potansiyel risklerinden fazla olup olmadığı konusunda bir anlaşmazlık vardır.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi kalp krizi, inme veya başka bir kardiyovasküler rahatsızlığı olmayan kişilerde kalp krizlerinin önlenmesi için aspirin tedavisini önermemektedir. Sonuç olarak, günlük bir tane almadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Enterik kaplı aspirin almalı mıyız?

Enterik kaplı aspirin, midenizin içinden geçmek ve ince bağırsağınıza ulaşana kadar dağılmamak için tasarlanmıştır. Özellikle de gastrit veya ülser öyküsü olanlarda bu ilacı günlük alan bazı kişiler için uygun olabilir.

Ancak, bazı araştırmacılar enterik kaplı aspirin almanın gastrointestinal kanama gelişme olasılığını azalttığına dair kanıt olmadığını düşünüyor. Kanama riskinizi azaltmanın yolları konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Kaynak: Mayo Clinic

1 Comment

  1. Aspirin insanlık için önemli bir ilaç. Doktorumuz yazmadan kullanmamalıyız. Hatta hiçbir ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıyız.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Bilim Kategorisinde Son Yazılar