film tavsiyeleri

Film Arayanlara 11 Enfes Film Tavsiyesi

4

Karantina sürecimiz devam ediyor. Hepimiz evlerdeyiz. Bunaldık, sıkıldık ama ne demişler “evde tavana bakarak sıkılmak, yoğun bakım tavanına bakarak üzülmekten daha iyidir.” Ben de sizlere can sıkıntısı çekmeyin diye naçizane beğendiğim filmlerden bir liste daha hazırladım. Daha önce yayınlamış olduğum listelere şuradan ulaşabilirsiniz:

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 11 Enfes Film Tavsiyesi

İzleyecek Film Bulamayanlara 11 Enfes Film Tavsiyesi

Listemiz şu şekilde;

peekay

1. PEEKAY (2014)

IMDB: 8.1

Süre: 153 dakika

Puanım: 9

Dünyaya uzaydan gelen bir yabancının gözünden aslında bizim sıradan bulduğumuz pek çok durumun ne kadar ilginç göründüğünü izliyoruz. Peekay’ın ayrıca Tanrı adına konuşanlara da bir çift lafı var. Ünlü Bollywood aktörü Aamir Khan’ın (kendisi ülkemize de gelmişti) oyunculuğu sayesinde iki buçuk saatin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Film hakkında yazarımız ‘Onur’ tarafından yazılmış inceleme yazısı için tıklayabilirsiniz!

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

truman show2. TRUMAN SHOW (1998)

IMDB: 8.1

Süre: 103 dakika

Puanım: 9

Basit bir filmden daha fazlası, felsefi altyapıya sahip olan bu filmi izlemediyseniz çok şey kaçırdığınızı söylemek zorundayım. Truman, kendisinden habersizce hayatı kameralar altına alınmış ve diziye dönüştürülmüş masum bir adamdır. Bir yandan kendisiyle ve çevresiyle ilgili sorgulamalar yaparken bir yandan da yaşam amacını öğrenmeye çalışacaktır. Ayrıca dijitalleşen dünyada insanların birbirinin özel hayatına duyduğu merakı da gözler önüne seriyor. Zamanının çok ötesinde enfes bir film.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

ruhların kaçışı3. SPIRITED AWAY – RUHLARIN KAÇIŞI (2001)

IMDB: 8.6

Süre: 125 dakika

Puanım: 9

Daha önce de Miyazaki’nin ‘Yürüyen Şato’ filmini önermiştim. Kendisinin Akademi (Oscar) ödüllü harika bir filmi daha var. Ruhların Kaçışı şu ana kadar izlediğim en farklı filmlerden biri. Ayrıca film simgeler ve mitolojik karakterlere de göndermeler içeriyor. Miyazaki özgün film nedir, nasıl yapılır dersi vermiş adeta.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

zincirsiz film4. DJANGO UNCHAINED – ZİNCİRSİZ (2012)

IMDB: 8.4

Süre: 165 dakika

Puanım: 8.5

Ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun western, intikam, ırkçılık temalı komik ögeler de barındıran harika filmi. Django adlı özgür bırakılmış bir kölenin karısını sadist çiftlik sahibinden kurtarma girişimi anlatılıyor. Görsel açıdan da son derece tatmin edici sekanslara sahip bu filmi izlemenizi öneririm.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

agora film5. AGORA (2009)

IMDB: 7.2

Süre: 127 dakika

Puanım: 8.5

İskenderiyeli Hypatia en eski kadın matematikçi ve filozoflardan biridir. Tarihi dram türünde izlenebilecek en kaliteli filmlerden biri olan Agora’da gerçek bir yaşam öyküsü anlatılıyor. Hypatia’nın bilim ve felsefe için verdiği savaş son derece başarılı şekilde yansıtılmış. Din ‘adına’ yapılan zulümlerin, baskıların fikirleri nasıl yok ettiğini görüyoruz.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

bir ayrılık film6. A SEPERATION – BİR AYRILIK (2011)

IMDB: 8.3

Süre: 123 dakika

Puanım: 8.5

İran sinemasının başarılı yönetmeni Asghar Ferhadi’nin Akademi (Oscar) ödüllü bu filminde boşanmak isteyen bir çiftin başından geçen ilginç bir olay anlatılıyor. İran hayatına dair bilgiler de edindiğimiz filmde sanki sahneler bizim yanı başımızda yaşanıyormuş gibi hissediyoruz. Yalnızca sanatsal bir biçimde işlenen konunun çerçevesinde verilen mesajlar için bile izlenir.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

bay hiçkimse film7. MR. NOBODY – BAY HİÇKİMSE (2009)

IMDB: 7.8

Süre: 141 dakika

Puanım: 8

Yine annesi ve babası boşanan bir çocuğun hangisini seçeceği konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu durumun hayatına nasıl sirayet ettiğini görüyoruz.  2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo’yu anlatan film müzikleriyle ve oyunculuklarıyla göz dolduruyor. İzlemenizi tavsiye ederim.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

milyonluk bebek film8. MILLION DOLLAR BABY – MİLYONLUK BEBEK (2004)

IMDB: 8.1

Süre: 132 dakika

Puanım: 8

Dram sevenlere uzun ama yormayan bu filmi tavsiye ederim.  Nostaljik Western filmlerinni vazgeçilmez oyuncusu büyük üstad Clint Eastwood’un hem yönettiği hem de başrolünü oynadığı bu film ayrıca Akademi (Oscar) ödülü de almıştı. Listede 3. kez Akademi (Oscar) almış bir film tavsiye ediyorum.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

hayatın kaynağı film9. THE FOUNTAINHEAD – HAYATIN KAYNAĞI (1949)

IMDB: 7.1

Süre: 114 dakika

Puanım: 8

Ayn Rand’ın aynı isimli kitabından beyazperdeye aktarılan filmde Howard Roark isimli bir mimarın öyküsü üzerinden ‘objektivizm’ felsefesi anlatılmaktadır. Kolektif hareketi ve gelenekselciliği eleştiren, bireysel çabanın takdir edilmesi gerektiğini anlatan bu filmi felsefe severler mutlaka izlemelidir.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

gizli pencere film10. SECRET WINDOW – GİZLİ PENCERE (2004)

IMDB: 6.6

Süre: 96 dakika

Puanım: 7.5

Fantastik karakterleri canlandırmasıyla tanıdığımız usta aktör Johnny Depp bu kez Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan Gizli Pencere isimli tuhaf bir filmde tuhaf bir yazarı oynuyor. Ters köşe yapan ve çok da abartılacak kadar iyi senaryoya sahip olmayan filmi Depp’in oyunculuğu taşımış diyebiliriz. Boş vaktiniz varsa izlenmelidir diyorum.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

 

yapay zeka film11. ARTIFICIAL INTELLIGENCE: A.I. – YAPAY ZEKA (2001)

IMDB: 7.2

Süre: 146 dakika

Puanım: 7.5

Bilim Kurgu filmleri insana farklı pencerelerden geleceğe bakabilme fırsatı tanıyor. Bu filmde de 6. His’ten tanıdığımız çocuk oyuncunun yapay zekalı bir çocuk robotu canlandırdığını görüyoruz. Robot zamanla kendi doğasını ve gerçekliğini sorgulayarak kim olduğunu bulmaya çalışır. Bu arayışta biz de ona eşlik ederiz. Son zamanların en sağlam yapımlarından biri olan Westworld’e ilgi duyanların bu filmi de mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ

Yaşamak; sonsuzdan beri, koskoca bir tekâmül
Sorulacak tüm sorular kim olduğuma dair
Sahi sayılır mı hiçlik, kaça eder tekabül?
Aramaktayım kendimi, ne gezginim ne şair...

4 Comments

  1. Güzel bir liste hazırlamışsınız, elinize sağlık. Ben de özellikle, Peekay, Zincirsiz ve Truman Show’ u çok beğendim. Ben de ısrarla tavsiye ederim.

  2. harika bir film listesi 2020 yılının güncel filmleri değil ama izlenmesi gereken filmler diye merak e denlerin seveceği filmlere benziyor. benim başka bir tavsiyem var 1993 2003 arasında yapılmış ve hit olmuş filmlerin çoğu harikadır:) denedim siz de yapın

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar

Güldür Güldür

  Bugünkü yazımızında, iyi bir başlangıç yapamamasına rağmen çok güzel gelişen ve yükselen eğlence programıa Güldür