Karantina Günlerinde İzlenebilecek 11 Enfes Film Tavsiyesi

3

Pandemi… Bütün dünyayı kasıp kavuran Corona salgını ülkemizi de etkiledi ve hepimiz evlerimize kapandık. Bu kara karantina günlerinde yapılabilecek en güzel etkinliklerden biri de çayını alıp, filmini açıp uyuklamak. Bu yazımızda sizlere, izlenebilecek bazı güzel filmler arasından önerilerde bulunduk. Umarım beğenirsiniz.

lion

1. LİON (2016)

IMDB: 8

Süre: 118 dakika

Puanım: 9

Lion; son zamanlarda izlediğim en kaliteli filmlerden biri. Bu film gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenilerek çekilmiş. Hindistan’da kaybolan ve yıllar sonra ailesini arayan bir çocuğun dramına birinci elden şahitlik ediyoruz. Filmi izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz ve sonunda neler olacağını merak ediyorsunuz. Aile kavramına ve hayata farklı bir bakış sunan bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

contratiempo2. CONTRATIEMPO – GİZLİ TANIK (2016)

IMDB: 8.1

Süre: 106 dakika

Puanım: 9

Ters köşe yapan filmler listelerinde ilk sırada görebileceğimiz suç-gizem-intikam üçgeninde geçen güzel bir İspanyol filmi önermek istiyorum. Karanlık bir atmosfer, klişelerden uzak diyaloglar ve temiz bir oyunculuk. Bir izleyici daha ne ister :). Bir cinayet zanlısının hiçbir davayı kaybetmemiş meşhur avukatına anlattığı olaylar zincirini görüyoruz. Fazla spoiler yemeden izleyin derim.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

hidden figures3. HİDDEN FİGURES – GİZLİ SAYILAR (2016)

IMDB: 7.8

Süre: 127 dakika

Puanım: 8.5

24 Şubatta ünlü matematikçi Katherine Johnson hayatını kaybetti. Kendisi 1961 yılında Amerika’nın uzay yarışında öne geçmesini sağlayan kilit bir rol oynamıştı. Siyahilerin ve kadınların ayrımcılığa uğradığı bir zamanda NASA’nın ilk siyahi kadın matematikçisi olmayı başarmıştı. Bu film onun hikayesini beyazperdeye aktarıyor. Filmde hem o dönem siyahilerin çektiği sıkıntıları hem de Amerika’nın uzay yarışındaki başarısının altında yatan çalışma azmini göreceksiniz.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

room4. ROOM – GİZLİ DÜNYA (2015)

IMDB: 8.1

Süre: 118 dakika

Puanım: 8.5

Bu film, üzerine uzun uzun psikolojik incelemeler yapılmasını hak ediyor. Fazla spoiler vermeden konuyu anlatacak olursak, annesiyle beraber küçük bir kulübede kalan ve dışarı çıkamayan 7 yaşındaki çocuğu izliyoruz. Dışarıda nasıl bir dünya var? Bir çocuğun annesiyle olan ilişkisi, hayata adaptasyonu ve daha pek çok farklı ayrıntıyı gözler önüne seren filmin başrol oyuncusu Brie Larson ayrıca bu filmle 2016 yılında en iyi kadın oyuncu Oscar ödülünü de kazanmıştı.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

gattaca5. GATTACA (1997)

IMDB: 7.8

Süre: 106 dakika

Puanım: 8.5

İsmi DNA’nın 4 bazı olan G-A-T-C harfleriyle yaratılan film aslında geleceği anlatıyor. 1997 yapımı olmasına rağmen henüz biz bu geleceğe ulaşamadık gibi görünüyor 🙂 Filmde genetik mühendisliği o kadar gelişmiştir ki zengin ebeveynler seçme çocuk yaptırmaktadır. Parayı basan istediği göz rengi, istediği güç, istediği zekada çocuğu doğurarak hayata 1-0 önde başlanmasını sağlar. Fakat bir genç vardır ki fakir ama gururludur. 1997 demeyin izleyin derim.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

looper6. LOOPER – TETİKÇİLER (2012)

IMDB: 7.4

Süre: 113 dakika

Puanım: 8

Yine gelecekte geçen öykümüzde bir döngüye şahit oluyoruz. Bu döngüde bir grup tetikçi gelecekten gönderilen ve kim olduğunu bilmedikleri insanları kafasında poşetle öldürmektedir. Bunun karşılığında da yüklü miktar para almaktadırlar. Ta ki bir gün Joe karakterimize yaşlı Joe gönderilene kadar. Zekice yazılmış ve güzel bağlanmış bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

nightcrawler7. NİGHTCRAWLER – GECE VURGUNU (2014)

IMDB: 7.9

Süre: 117 dakika

Puanım: 8

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bu filmi başrol oyuncusu Jake Gyllenhaal adeta sırtında taşımış. Filmde ahlak kavramı olmayan bir haber kameramanının hikayesi anlatılıyor. Özellikle gece işe çıkan adamımız önemli haberleri doğru zamanda yakalayabildiği için bayağı meşhur oluyor ve kariyer basamaklarında tırmandıkça yozlaşmaya devam ediyor. Ben bu filmi ve vermek istediği mesajı beğendim.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

david gale8. LIFE OF DAVID GALE – ÖLÜMLE YAŞAM ARASINDA (2003)

IMDB: 7.6

Süre: 130 dakika

Puanım: 8

İdam cezası. Sanırım günümüzde de her tecavüz ya da çocuk cinayeti vakasının ardından gündeme geliyor. Fakat bu ceza dönüşü olmayan bir yol gibi. Film de idam cezasına farklı bir açıdan yaklaşılmış. İdam karşıtı grubun liderlerinden bir tarih profesörünün gruptaki arkadaşlarından birini tecavüz edip öldürmesiyle yargılanıyor ve idam kararı veriliyor. Neden bunu yaptığını çözmeye çalışan bir gazeteciyle 3 gün yapacağı röportajı izliyoruz. Farklı bir bakış açısı. Üzerine makaleler yazılabilir.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Dizi Tavsiye: 11 Mükemmel Japon Animesi

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

discrict 99. DİSTRİCT 9 – YASAK BÖLGE 9 (2009)

IMDB: 7.9

Süre: 112 dakika

Puanım: 8

Listenin 9. sırasında 2009 çıkışlı Yasak Bölge 9 filmini koyarak bol 9’lu bir işe girmiş olduk 🙂 Günümüzdeki ‘mülteci’ problemine benzer şekilde ‘uzaylı’ yerleşimi problemi söz konusudur ve 20 yıldır bölgede bulunan hatta suça bile karışan uzaylılar için çözüm olarak tahliye edilmeleri uygun görülür. Tahliye memuru olarak görevlendirilen kişi kaza eseri ‘ötekileştirdiği’ uzaylılardan biri olmaya başlar. Tekrar insan olabilmek için her şeyi yapmaya hazır olan karakterin başından geçenleri izliyoruz. Beğeneceğinize eminim.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

hunt10. THE HUNT – ONUR SAVAŞI (2012)

IMDB: 8.3

Süre: 115 dakika

Puanım: 7.5

Orijinal adı Jagten olan bu Danimarka filminin adını çok duymuştum fakat izlemeye fırsat bulamamıştım. İzledim ve açıkçası beklentimin biraz altında olduğunu söylemeliyim. Durgun ilerleyen ama mesajını gayet güzel veren filmi çekilebilir kılan şeyse başrol oyuncusu Mads Mikkelsen olsa gerek. Onur Savaşı taciz iftirasına uğrayan bir adamın zorlaşan hayatını anlatıyor. Hem de çocuk tacizi. Öyle bir durumda kalıyor ki gerçekten onun için üzülmeye başlıyorsunuz. Çamur at izi kalsın atasözünü anlatan bu filmi boş vaktiniz varsa izlemenizi tavsiye ederim.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

triangle11. TRIANGLE – ŞEYTAN ÜÇGENİ (2009)

IMDB: 6.9

Süre: 99 dakika

Puanım: 7.5

Zaman paradoxunun işlendiği filmde arkadaşlarıyla yat yolculuğuna çıkan bir kadının başından geçen talihsiz döngüyü izliyoruz. Yolculuk sırasında fırtına çıkıyor ve kendilerini yakındaki gemiye atıyorlar. Ancak orada beklemedikleri bir sürprizle karşılaşıyorlar. İnce detaylarla örülmüş olay örgüsü ve merak uyandıran sahneleriyle boy gösteren bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

Bir önceki 11 Enfes Film Tavsiyesi içinİzleyecek Film Bulamayanlara 11 Enfes Film Tavsiyesi

Yaşamak; sonsuzdan beri, koskoca bir tekâmül
Sorulacak tüm sorular kim olduğuma dair
Sahi sayılır mı hiçlik, kaça eder tekabül?
Aramaktayım kendimi, ne gezginim ne şair...

3 Comments

  1. karantina döneminde izlenecek diziler önerisid e bende gelsin o halde yeni çıkan blu tvdeki saygı dizisini mutlaka izleyin. ayrıca black sails dizini izlemediyseniz mutlaka netflixte izleyin. başka bir netflix dizisi roma filmleri sevenlere gelsin Barbarians… bunlar sizi mutlu edecektir.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar