istanbul'da görülmesi gereken müzeler

Geçmişin Ayak İzleri: İstanbul’da Görülmesi Gereken Müzeler

İstanbul’da görülmesi gereken müzeler, muhteşem bir tarihe sahip kadim şehrin çok daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Binlerce yıl önceden kalan eserlerin sergilendiği İstanbul Arkeoloji Müzesi, mitolojinin derinlikli bir şekilde hissedildiği Yerebatan Sarnıcı, Avrupa’nın pek çok ülkesinden gelen oyuncakların sergilendiği İstanbul Oyuncak Müzesi; şehrin en özel müzeleri arasında yer alıyor. Eğer İstanbul’a bir gezi düzenliyorsanız ya da zaten İstanbul’da yaşıyor ve şehrin tarihini hissetmek istiyorsanız; size bir sır gibi söyleyeceğimiz müzelere uğrayabilirsiniz. İşte İstanbul’un görülmesi gereken müzelerinin bir listesi!

Yerebatan Sarnıcı

Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 532 senesinde, saray ve bölgede yaşayan insanların su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’da görülmesi gereken müzeler listesinin en önemli parçalarından bir tanesi. Sarnıç, Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra Topkapı Sarayı’nın su ihtiyacını karşılamak için kullanılmış.

Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatorluğu tarafından dünyanın sıfır noktası olarak kabul edilen Milyon Taşı’nın yanında ve Ayasofya’nın güneybatısında yer alıyor. Zemin alanı 9800 m2, genişliği ise 70 m. Sarnıç temel olarak kayalık bir zemine oturmuş ve tuğladan inşa edilmiş bir yapıya sahip.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski yapısı İstanbul Arkeoloji Müzesidir. Aynı zamanda dünyanın en büyük müzeleri arasında kendisine yer bulur. İstanbul’da görülmesi gereken müzeler listesinin bir üyesi olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, çeşitli kültürlere ait eserlere ev sahipliği yapar. Müzenin çeşitli bölümleri bulunmakta olup müze bölümleri şu şekildedir:

  • Arkeoloji Müzesi (ana bina)
  • Eski Şark Eserleri Müzesi
  • Çinili Köşk Müzesi

Aya İrini Müzesi

Azize İrini ya da Aya İrini, İstanbul’un en eski Bizans kilisesi olan ve camiye çevrilmeyen tek kilisedir. Ayasofya’nın yakınında yer alan müze, aynı zamanda Ayasofya ile çağdaştır. İnşaatının 4. yüzyılda başladığı biliniyor. Bugünkü Aya İrini, ilk yapılan Aya İrini değildir. Çünkü ilk yapı 532 yılında yanmıştır. Bunun üzerine I. Justinianus, Aya İrini’yi tekrar yaptırmış olsa da kilise, 564 yılında tekrar yanmış olup restore edilmiş.

Türkiye’deki ilk müze çalışmalarının Aya İrini’de başladığı bilindiğinden, Aya İrini Türk müzeciliği açısından da önemli bir yapıdır. Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli bölgelerinden gönderilen eserler burada toplanmıştır.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul’da görülmesi gereken müzeler listesinde yer alan yapılardan bir diğeri de İstanbul Modern Sanat Müzesidir. 2004 yılında Karaköy’de kurulan İstanbul Modern, Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olduğundan son derece önemlidir. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Eczacıbaşı ailesi öncülüğünde kurulmuştur.

Müze, birçok açıdan değerli görüldüğünden çeşitli ödüllerin sahibi olmuştur. 2009 yılında Bursa’da gerçekleştirilen Avrupa Müzeler Forumu’nda ödül almıştır. Bunun yanı sıra 2010’da Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür. 2011 yılında ise müzenin başkanı Oya Eczacıbaşı, Fransa Cumhuriyeti tarafından Legion d’Honneur nişanını almıştır.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Özellikle çocukların ilgisini çeken, bu nedenle ailecek gezilebilecek müzelerden en özeli İstanbul Oyuncak Müzesidir. Şair Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005 tarihinde kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, Göztepe ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Sunay Akın, 20 yıl boyunca yaklaşık 40 ülkeden oyuncak satın almış olup bu oyuncakların her biri, müzede kendisine yer bulur.

Müzenin dekoru, sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müzenin içerisinde, 1700’lü yıllardan başlanarak günümüze kadar gelen farklı oyuncaklar bulunur. Alman, Fransız oyuncakları; II. Dünya Savaşı döneminden oyuncaklar ve daha fazlası; ziyaretçileri geçmişte muhteşem bir yolculuğa çıkarıyor. Eğer çocuklarınızla gidebileceğiniz eşsiz bir müze arayışındaysanız, İstanbul Oyuncak Müzesini görmeden İstanbul’dan ayrılmayın!

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul’da görülmesi gereken müzeler listesinde, İstanbul Deniz Müzesi de yer alıyor. Türkiye’nin denizcilik alanındaki en önemli müzesi olan İstanbul Deniz Müzesi, aynı zamanda en büyüğüdür. Koleksiyonunda 20.000’e yakın eser bulunan müze, Türkiye’de kurulan ilk askeri müze statüsündedir. Müze, 1897 yılında Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa’nın emirleriyle kurulmuştur. “Müze ve Kütüphane İdaresi” ismiyle kurulan müzenin ismi daha sonra değişmiştir. Müzenin ana sergi alanı 3 katlıdır. Toplamda 1500 m2lik bir alana sahiptir. Binada 4 büyük salon bulunmakta olup 17 oda sergileme alanı olarak kullanılmaktadır.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Nitelikli Kahve, Popüler Kültür ve Müzik

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi, Haliç kıyısında bulunan çok özel bir müzedir. 1994 yılında iş insanı Rahmi Koç’un destekleriyle açılan müze; Türkiye’nin sanayi, iletişim ve endüstri tarihine adanmıştır. Müze kapsamında farklı dönemlerde organizasyonlar yapılmaktadır. Müzede lengerhane, tersane ve dış mekan sergi alanı olmak üzere 3 farklı alan bulunur.

Rahmi Koç Müzesinde pek çok obje sergilenir. Müzede sergilenenlerden bazılarını şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • 1898 Maden Buharlı Otomobil
  • G10 Lokomotif
  • Riva Aquarama
  • Geleneksel Dükkanlar
  • Zeytinyağı Fabrikası

Pera Müzesi

Tepebaşı’nda bulunan Pera Müzesi, İstanbul’da görülmesi gereken müzeler listesinin en dikkat çeken üyelerinden bir tanesidir. Müze 2005 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından yaptırılmıştır. Müze katlarının ilkinde Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu yer alır. Burada, Anadolu topraklarında kullanılmış ağırlık ölçüleri sergilenir. Aynı katın diğer kısmında ise Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu bulunur.

Müze kapsamında bulunan Oryantalist Resim Koleksiyonu, Avrupalı oryantalist ressamların ve Osmanlı sanatçılarının eserlerinden oluşuyor. Müze, Türk kültürünün gelecek kuşaklara iletilmesi noktasında son derece önemli bir durak olarak görülebilir.

Her biri müze, İstanbul’un tarihine ve kültürüne ışık tutma konusunda son derece başarılı. Bu nedenle İstanbul’a yolunuz düştüğünde, müzeleri ziyaret ederek kendinizi geçmişin sınırında bulabilirsiniz. Aynı zamanda muhteşem bir geleceğin kapıları, müzenin eşsiz dekorasyonlarıyla sizlere açılacaktır. İstanbul’da görülmesi gereken müzeler, bütün samimiyetiyle sizleri bekliyor!

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Sanat Kategorisinde Son Yazılar