Dizi Tavsiye: 11 Mükemmel Japon Animesi

Bayağı ve tekrarlayan dizilerden sıkılanlar için adeta hazine değeri taşıyan Japon animeleri genellikle mangaların ekrana uyarlanmış halidir. Bir çok kişi çocuklara hitap eden çizgi filmlerle karıştırsa da içeriği genellikle yetişkinlere yönelik yapımlardır. Bu animelerden en beğendiğim 11 tanesini İMDB puanları ve kendi yorumlarımla beraber sizlerle paylaşmak istiyorum. İyi seyirler 🙂

 

fma brotherhood

1- FMA BROTHERHOOD [Hagane no renkinjutsushi]

İMDB: 9.1

BÖLÜM SAYISI: 69

Animemiz kimya yerine simya biliminin gerçek olduğu bir evrende geçiyor. Ana karakterlerimiz olan iki kardeş küçükken, ölen annelerini geri getirmek için yaptıkları bir deney sonucunda uzuvlarını kaybediyorlar. Onların bedenlerini geri alma macerasını izlerken bir yandan da yaşadıkları ülkedeki derin devlet yapılanmasıyla başlarının derde girmesi ve işlerin iyice sarpa sarması konu alınıyor.

Sitemizde daha önce yazılmış FMA: Brotherhood anime incelemesi için tıklayabilirsiniz!

 

death note 22- DEATH NOTE [Desu nôto]

İMDB: 9

BÖLÜM SAYISI: 37

Bir gün Japonya’nın en başarılı lise öğrencisi gökten düşmüş bir ölüm defteri bulur. Bu deftere ismi yazılan kişi, yazılan direktifler doğrultusunda kaçınılmaz biçimde hayatını kaybetmektedir. Şüpheli ölümleri araştırmak için devlet, Sherlock Holmes’den kalır yanı olmayan kendine has mizaca sahip özel bir dedektifle iş birliği yapar. İki büyük dehanın stratejik hamlelerden oluşan zeka dolu savaşını keyifle izleyeceksiniz.

 

hunter x hunter3- HUNTER X HUNTER 

İMDB: 8.9

BÖLÜM SAYISI: 148

Hikayemiz avcı denilen, dünyayı korumak için zorlu sınavlara tabi tutularak seçilen bir grup özel yetenekli insanın yaşadığı büyülü bir dünyada geçiyor. Ana karakterlerimiz de bu sınava girmek için çıktıkları yolculukta tanışan ve aralarında güçlü dostluk bağları gelişen bir grup arkadaş. Şimdiye kadar izlediğim en unutulmaz anime desem yalan söylemiş olmam. Bu listedeki tek bir animeyi izleyebilirim diyorsanız tercihinizi Hunter x Hunter’den yana kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim 🙂

 

attack on titan4- ATTACK ON TİTAN [Shingeki no kyojin]

İMDB: 8.8

BÖLÜM SAYISI: 69 [devam ediyor]

Devasa surlarla çevrilmiş bir ülkede yaşadığınızı düşünün. Dış dünya, okyanuslar, çöller, kutuplar sizin için yalnızca kitaplardaki fantastik ögelerden ibaret. Ve bir gün surların aniden patlamasıyla yüzlerce dev dört bir yandan akın ederek ülkenize girmeye ve önüne gelen bütün insanları yemeye başlıyor. Bu kaostan sağ çıkmaya çalışan insanların öyküsünü izleyeceksiniz. Bu arada animenin final sezonunun bu yıl çıkması bekleniyor.

 

steins gate5- STEİNS GATE 

İMDB: 8.8

BÖLÜM SAYISI: 26

Çatlak ama yeteneksiz bir fizikçi olan Okabe Rintarou ve arkadaşı Itaru Hashida yanlışlıkla zamanda geriye SMS atmayı sağlayan bir makine icat ederler. Dahi fizikçi Kurisu Makise’nin de olaylara dahil olmasıyla ekibin başı aslında hiç de masum olmayan CERN ile belaya girer. Zamanda yolculuk temasından hoşlanıyor ama mantık hatalarını sevmiyorsanız bu anime tam da size göre!

 

code geass6- CODE GEASS [Kôdo giasu]

İMDB: 8.6

BÖLÜM SAYISI: 54

Ana karakterimiz yine çok zeki bir lise öğrencisi. Hikaye Japonya’nın Britanya tarafından işgal edildiği alternatif bir dünyada geçiyor. Kahramanımız bir gün direniş grubuyla askerler arasındaki çatışmada şans eseri olarak Geass denilen bir güce kavuşuyor. Bu güç sayesinde insanları manipüle etme yeteneğine sahip oluyor ve bu yeteneği ile dünyayı değiştirebileceğini fark ediyor.

 

erased7- ERASED [Boku dake ga inai machi]

İMDB: 8.5

BÖLÜM SAYISI: 13

13 bölümlük mini dizi şeklinde yapılmış bu animede ana karakter bir şekilde çocukluğuna geri dönüyor. Çocukluğunda yaşadığı bir cinayeti engellemeye çalışıyor. Zamanda yolculuk konusu itibariyle Steins Gate’yi andıran ve insanı ilkokul günlerine götüren, iç ısıtıcı sürprizlerle dolu bu animeyi izlemenizi tavsiye ediyorum.

 

dororo8- DORORO 

İMDB: 8.4

BÖLÜM SAYISI: 24

Samuraylar dönemi Japonyasında uzuvları şeytanlar tarafından çalınmış olarak doğan Hyakkimaru, uzuvlarını geri almak için şeytanları bir bir yok etmek zorundadır. Bu amaçla çıktığı yolculukta Dororo isimli bir çocukla tanışır. İkilinin başından geçen korkutucu ama bir o kadar da renkli maceralara tanıklık edeceksiniz.

 

dr stone9- DR. STONE [Dokutaa sutoon]

İMDB: 8.2

BÖLÜM SAYISI: 24 [devam ediyor]

Günlerden bir gün dünyadaki bütün insanlar aniden beliren yeşil bir ışığın etkisiyle taşa dönüşür. Yüzlerce yıl sonra olağanüstü zeki bir genç uyanmayı başarır. Bir yandan sahip olduğu bilimsel bilgi ve zeka ile bu taş dünyada medeniyeti yeniden inşa etmek isterken bir yandan da taşlaşmaya sebep olan yeşil ışığın kaynağını anlamaya çalışmaktadır. Bilimsel devrimin önemini kavramamızı sağlayacak faydalı bilgilerle dolu bu animeyi mümkünse çocuklarla beraber izlemenizi öneririm.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  La Casa De Papel - Dizi İncelemesi

 

assassination classroom10- ASSASSİNATİON CLASSROOM [Ansatsu kyôshitsu]

İMDB: 8

BÖLÜM SAYISI: 48

Zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız düzeyde keyifli, duygusal, komik ve etkileyici bu animeyi sizlere de tavsiye etmek istiyorum. Hikayemiz Ay’ın bir gün ansızın patlamasıyla başlıyor. Hemen ardından özel bir okulun tembeller sınıfı olarak bilinen E sınıfına, Ay’ı kendisinin yok ettiğini iddia eden ahtapot görünümlü, garip ve sesten 20 kat hızlı hareket edebilen bir yaratık gelir. Bu yaratık tam 1 yıl sonra dünyayı yok edeceğini söyler ve bunun yanında ilginç de bir teklifi vardır. Bu sınıfın öğrencilerini kendisini öldürebilmeleri için bizzat eğitecektir.

 

blue exorcist11- BLUE EXORCİST [Ao no ekusoshisuto]

İMDB: 7.5

BÖLÜM SAYISI: 25

Babası şeytan kovucu bir peder olan Rin Okumura işten eve dönerken başına gelen bir olay sonucunda şeytanları görebildiğini fark eder. Meğer bizim Rin İblis’in oğluymuş. Bu sarsıcı gerçeği öğrenmesi babasının şeytanlar tarafından öldürülmesine sebep olur ve Rin babasının intikamını almak için şeytan kovucu olmaya karar verir. Peki bir şeytan nasıl şeytan kovucu olacaktır? Boş zamanınızda izlemenizi tavsiye ederim.

Yaşamak; sonsuzdan beri, koskoca bir tekâmül
Sorulacak tüm sorular kim olduğuma dair
Sahi sayılır mı hiçlik, kaça eder tekabül?
Aramaktayım kendimi, ne gezginim ne şair...

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar