İzleyecek Film Bulamayanlara 11 Enfes Film Tavsiyesi

8

incendies

1. İNCENDİES – İÇİMDEKİ YANGIN (2010)

IMDB: 8.3

Süre: 131 dakika

Puanım: 9

Hani İbrahim Tatlıses, Yıldız Tilbe’ye ‘ağlamamak için kendimi zor tutuyorum’ demişti ya. Muhtemelen bu filmi izlerken siz de aynı hisse kapılacaksınız. Evet dram yüklü ama aynı zamanda akıcı ve sıkmıyor da. Yönetmeni, şu meşhur Arrival filmini de yöneten Denis Villeneuve. Filmde Lübnan iç savaşıyla ilgili bilgiler de yer alıyor. Film 2011 yılında Oscar adayı olmuştu. Ayrıca sürpriz bir sona da sahip. Mendilinizi hazırlayın ve izleyin.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

whiplash2. WHİPLASH (2014)

IMDB: 8.5

Süre: 106 dakika

Puanım: 9

Eğer ‘bana vaktimi boşa harcamayacağım bir film söyle’ denseydi kesinlikle bu filmi önerirdim. Bence bu film tam bir başyapıt. Tamam fazla abartmayalım ama oyunculuk desen var, senaryo desen var, müzik desen var. Zaten filmin konusu müzik. Ama filmin esas anlatmaya çalıştığı; “Başarıyı sağlayan şey nedir? Gerçek başarı için neyi feda ederdin?” Bence bu film üzerine düzinelerce inceleme yazısı yazılır. Ayrıca filmi izlerken aklıma Doç. Dr. Oytun Erbaş’ın şu sözleri geldi: “Başarının mucizesi kan, ter ve gözyaşıdır. Ben ders çalışırken çok ağladım hatta oturmaktan basur oldum ama bugün buradayım” Filmin 3 dalda Oscar ödülü kazandığını da unutmayalım.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

yürüyen şato3. HOWL’S MOVİNG CASTLE – YÜRÜYEN ŞATO (2004)

IMDB: 8.2

Süre: 120 dakika

Puanım: 9

Şimdi böyle bir listeye Miyazaki koymamak gerçekten ayıp olurdu. Bence her filminin izlenmesi ve incelenmesi gereken Hayao Miyazaki’yi mutlaka tanımalısınız. Bu film benim eskiden izlediğim ama hiç unutamadığım mükemmel bir animasyon filmi. Cadı tarafından lanetlenen genç bir kızın yürüyen şatoyla tanışması. Fantastik, dramatik, özgün bir şaheser. İzleyin izlettirin.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

coherence2

4. COHERENCE – PARALEL EVREN (2013)

IMDB: 7.2

SÜRE: 90 dakika

Puanım: 8.5

Konumuz paralel evren ve film tek mekânda geçiyor. Buna rağmen filmi hiç sıkılmadan izledim. Filmde bir akşam yemeğinde buluşan 8 arkadaşın başından geçen enteresan ve hafif ürpertici olaylar zincirini görüyoruz. Film boyunca sanki bulmaca çözüyormuş gibi hissediyorsunuz. Canınız sıkıldıysa ve izleyecek film bulamadıysanız bir ölçek alın derim.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

12 angry men

5. 12 ANGRY MEN – 12 ÖFKELİ ADAM (1957)

IMDB: 8.9

Süre: 96 dakika

Puanım: 8.5

Puanlara takılmayalım lütfen. Zira bu puanı verirken günümüz sinema dünyasına da haksızlık etmek istemedim 😊. 1957 yazdığına bakmayın gerçekten zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceğiniz filmlerden biri. Konusu ve içerdiği diyaloglar hakkında ise yüzlerce makale yazılabilir. Şöyle düşünün birini yargılamak sizin görevinizse ve elinizde de fazla kanıt yoksa ancak vereceğiniz karar o kişinin hayatına mal olabilecekse, daha da kötüsü kararı verebilmek için çok az zamanınız varsa ne yapardınız? Film, aslında adaletin ne kadar da hassas bir terazi olduğunu ve bu teraziyi kuran insan ise hata yapabilme olasılığının ne denli yüksek olduğunu gözler önüne seriyor. Eski deyip geçmeyin, izleyin derim.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

in time6. IN TIME – ZAMANA KARŞI (2014)

IMDB: 6.7

Süre: 106 dakika

Puanım: 8

Zaman parayla satın alınabilecek bir şey olsaydı ve zenginler sonsuza dek genç kalabilseydi ne olurdu? Zamanın kıymetini daha fazla anlamamıza yol açan “Yakarsa dünyayı garipler yakar” mesajını veren bu filmi hala izlemediyseniz şimdi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Çünkü yarın çok geç olabilir 😊

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

stay

7. STAY – GİTME (2005)

IMDB: 6.8

Süre: 159 dakika

Puanım: 8

Bu filmin IMDB puanının neden bu kadar düşük olduğunu anlayamıyorum. Filmi, gördüğüm bütün platformlarda şaşırtan sona sahip filmler listesine koysalar da, bence film boyunca detayları takip edebilen biri için gerçekten mükemmel bir hikayeye ve oyunculuğa sahip. Bilenler bilir, oyuncu kadrosu da sağlam; Ewan McGregor, Naomi Watts, Ryan Gosling. IMDB puanıyla ilgili önyargılarınızı bir kenara bırakıp izlemenizi tavsiye ederim.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

cloverfield yolu8. 10 CLOVERFİELD LANE – CLOVERFİELD YOLU NO:10 (2016)

IMDB: 7.2

Süre: 103 dakika

Puanım: 8

Bu filmi uzun zaman önce izlemiş olmama rağmen hala aklımdan çıkmadığını söylemek zorundayım. Düşünsenize bir sığınakta uyanıyorsunuz ve kaçığın teki size dışarıya sakın çıkma, kimyasal saldırı var, ölürsün diyor. Ne olacak peki, yıllarca orada mı yaşayacaksınız? Ya size yalan söyleniyorsa? Bilmiyorum belki benim tarzım bu ama film boyunca sürekli ikilemde kalıyorsunuz ve bu durum gerçekten güzel işlenmiş. İlk fırsatta izleyin derim.

Bu yazımızı da tavsiye ederiz:  Geçmişe mi Aşığız: Bir Andrey Tarkovski Klasiği

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

who am i9. WHO AM I – BEN KİMİM? (2014)

IMDB: 7.6

Süre: 102 dakika

Puanım: 8

Asosyal hacker bir gencin başından geçenleri anlatan, sürükleyici, güzel bir Alman filmi. Filmin yönetmeni Netflix’in sevilen dizilerinden Dark’ın da yönetmeni olan Baran bo Odar. Film şaşırtıcı sona sahip filmler listelerinde de yerini almış durumda. Çok özgün değil ama yoklukta da gider.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

koku bir katilin hikayesi

10. PERFUME: THE STORY OF A MURDERER – KOKU: BİR KATİLİN HİKAYESİ (2006)

IMDB: 7.5

Süre: 147 dakika

Puanım: 7.5

18. yüzyılda geçen bir hikaye. Her türlü kokuyu algılama yetisine sahip sıradışı bir adam. Konusu ve sahneleriyle bence bir sanat eseri. İzlerken sonunun nereye bağlanacağını gerçekten merak edeceğinize eminim. Fakat uyarayım filmde rahatsız edici sahneler var.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

 

i origins

11. I ORİGİNS – GÖZ (2014)

IMDB: 7.4

Süre: 106 dakika

Puanım: 7.5

Müzikleriyle ve oyunculuğuyla göz dolduran film bir genetik mühendisi ve onun aşkını anlatıyor. Sanırım bu filmi bilim kurgudan ziyade dram kategorisine koymak mümkün. Türkçeye Göz diye çevrilmesinin sebebi de genetik mühendisinin insan gözüyle ruh arasında bir bağlantı olduğunu düşünmesi ve göz üzerine araştırmalar yapması olsa gerek. Filmde reenkarnasyona atıflar olsa da genel anlamda beğendiğimi söyleyebilirim. Az bilinen ama izlenebilecek türde filmlerden biri. Ama yalan söylemeyeyim, birinci sırada da tavsiye etmem.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ!

Yaşamak; sonsuzdan beri, koskoca bir tekâmül
Sorulacak tüm sorular kim olduğuma dair
Sahi sayılır mı hiçlik, kaça eder tekabül?
Aramaktayım kendimi, ne gezginim ne şair...

8 Comments

  1. Öncelikle çok güzel bir liste olmuş ben de bir kaç
    film ekliyeyim de burada güzel bir film öneri atmosferi oluşturalım . Joker, Parazit, Ford vs Ferrari, 12 Monkeys, Prestij, Yarının Sınırında. Yağmur Adam

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar