Fullmetal Alchemist Brotherhood

3

Aslında aynı evrende geçen iki anime var. Ben 64 bölüm olan ikinci animeyi "Fullmetal Alchemist (FMA) : Brotherhood"u izledim. İzlediğim anime mangayla aynı konu üzerinden gittiği için genelde her ikisini izleyenler Brotherhood'u beğeniyor.

KONUSU

   Konusuna gelecek olursak anime Amestris adlı ülkede geçiyor. Zaman olarak anime 1900'lü yılları işliyor. Mekanlar ve zaman bizle benzerlik göstersede animeyi çekici yapan ana unsuru simya. Animedeki simya şimdiye kadar bizim kitaplarda okuduğumuz, bildiğimiz simyadan biraz farklı. Farklılığı ise simyayı kullanarak maddeleri istenilen her şeye dönüştürmek. Adeta bir tür sihir.

   Ana karakterlerimiz Edward ve Alphonse Elric adlı iki kardeş. Her şey bu iki kardeşin ölen annelerini canlandırmak istemesiyle başlıyor. 3 temel yasaktan biri olan insan dönüştürmeyi başaramadıkları gibi simyanın bire bir takas kuralınca Alphonse'nun bedeni Edward'ında sol bacağı alınıyor. Kardeşini yanında göremeyen Edward sağ kolunu feda ederek kardeşinin ruhunu metal zırha mühürlüyor. İki kardeş bu olaydan sonra büyük boşluğa düşüyor fakat devletin resmi simyacısı olması için Edward'a teklif geliyor. Sınırsız kaynak erişimi ve ülkeyi dolaşma şansından dolayı teklifi kabul ediyorlar. Zaten anime boyunca iki kardeş sürekli bir gezi ve araştırma içindeler. Bu uğraşlarının nedeni ise ellerinden alınan bedenlerini tekrar kazanmak. Her ne kadar bedenlerini elde etmeye çalışsalarda yüzyıllardır planlanan korkunç bir plan ile karşı karşıya kalırlar ve animemiz bu macerayla sürüklenip devam eder.

Görüşlerim ve Önerilerim

   Açıkçası ben çok beğendim. İçinde trajedi var, hafiften aşk var 🙂 , fedakarlık var, komedi var yani daha eklersem varda var. Fantastik, macera türlerinde film severler için iyi bir başlangıç animesi olabilir.

   Kardeşlerin birbirine olan bağlılığı ve kişiliklerinin zamanla gelişmesi oldukça hoş. Örneğin kendi amaçları uğruna diğer insanların hayatlarını hiçe saymıyorlar. Bunun tam aksine kendilerini olan bir çok olaydan sorumlu tutup bir şeyler yaparak yardım etmeye çalışıyorlar.

   Ana konusu dışında birçok yan konusu var. Sırf bu animeden birkaç tane daha sağlam anime konusu çıkar. Yani kısacası dolu dolu bir anime. İzlemenizi kesinlikle öneririm. Pişman olmayacaksınız.

3 Comments

    • Yorumunuz için teşekkür ederim. Sitede hakkında yazdığımız diğer animelerde oldukça güzel, izlemenizi öneririm.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar