şahsiyet
şahsiyet dizisi puhutv

Şahsiyet Dizi İncelemesi

/
1

Öncelikle belirtmeliyim ki henüz Şahsiyet dizisini izlemeyenler için yazı boyunca spoiler vermemeye çalıştım; bazı yerlerde ufak tefek spoilerler olduysa kusurum affola.

Hayatını adalete adamak şahsi bir mesele değil, Şahsiyet meselesidir.

Şahsiyet için kısaca klasik Türk dizisinin normlarını yıkan ve efsane olmaya aday(ki bence efsane) bir dizi diyebiliriz. Şahsiyet dizisinin senaryosunu Hakan Günday’ın yazıp, yönetmenliğini Onur Saylak’ın yaptığı; kadrosunda Haluk Bilginer, Cansu Dere, Müjde Ar, Necip Memilli, Şebnem Bozuklu gibi birçok ünlü ismin olduğu, sansürsüz 12 bölümlük bir internet dizisi.

Şahsiyet’e şöyle bir bakacak olursak, gerçekten bu sefer olmuş diyebiliriz. Açıkcası gerek senaryo gerek ses, görüntü kalitesi, oyunculuklar vs yabancı polisiye dizilerinden eksik kalan hiçbir yanı yok. Hatta ingilizce dublaj yapıp sağ üst köşeye Netflix logosunu koysak sırıtmaz. Şahsiyet Hakan Günday ve Onur Saylak ikilisinin Daha filminden sonra ikinci işleri. Her karakterde her olayda Hakan Günday kitaplarındaki psikolojik analizleri ve betimlemeleri görüyoruz. Adeta her repliği Hakan Günday kokuyor. Şahsiyet senaryo açısından kusursuz değil ama çok akıcı. Daha ilk dakikasından Onur Saylak’ın yönetmenliğini, çekim kalitesini hissediyorsunuz. Görüntü olarak Türk dizilerinde alışkın olmadığımız bir profesyonellik var. Dizideki renkler, tonlar, esyalar ve özellikle Agah bey’in çorapları, kıyafet seçimleri muazzam. Açıkcası milyon dolarlık televizyon dizilerinin Şahsiyet’i görüp senaryoyu, castı bir kenara bırakıp; neden bizim görüntülerimiz bu kadar canlı değil, sahnelerimiz neden bu kadar göz alıcı değil diye sorgulamalı.

Masum, Börü, Fi, Ezel gibi yapımlarla belli bir seviyeye gelen dizi müzikleri Şahsiyet ile “tap” noktaya ulaşmış diyebiliriz. Şahsiyet’in daha introsunu izlerken buram buram kalite kokusunu hissediyorsunuz. Açıkcası introsunu geçmediğim nadir yapımlardan birisi Şahsiyet. Unutmadan sanat yönetmeninede ayrı bir parantez açmak lazım. Sanat yönetmeni dizi boyunca varlığını fazlasıyla hissettiriyor. Misal bir sahnede faili meçhul cinayetler hakkında konuşurken Uğur Mumcu’nun, Sabahattin Ali‘nin arkada planda fotoğraflarının olması gözümüzden kaçmıyor.

Bunlar diziyi iyi olmanın ötesine taşıyıp, yıllarca unutulmayacak sanatsal bir iş haline getirmiş.

Tüm oyuncu kadrosunun  birbirine bu kadar uyumlu olduğu az dizi vardır. Her ne kadar dizinin lokomotifi Haluk Bilginer olsa da diğer oyuncular da sırıtmamış ve üst düzey bir iş ortaya çıkartmışlar. Sadece belki Cansu Dere biraz daha yaşayarak oynayabilirdi ama diğer oyuncuların üst düzeylikleri bunu tolere edebiliyor.

Haluk Bilginer gerçekten de üst seviye oynamış ve kalitesini belli etmiş.

Müjde Ar’ın İffet’in intikamını aldığı sahne güzel düşünülmüştü.

Şahsiyet’te hiç konuşmadan gözleriyle bize çok şey anlatan Süveyda gerçek ismiyle Rabia Soytürk gerçekten gelecekte adını çok duyacağımızı birine benziyor.

Şahsiyet olağan hikaye akışıyla beraber toplumumuzun tüm gerçekliğini tokat gibi yüzümüze vuruyor. Mesela Cansu Dere’nin oynadığı Nevra karakterinin iş arkadaşları tarafından cinsiyetçi saldırılara maruz kalması, mesleğini bırakma noktasına gelmesi; o dönemde yaşadığı psikolojik sıkıntılar adeta çalışan bir Türk kadını portresini yansıtıyor. Şahsiyet bunun dışında toplum hafızasının yokluğunu, kendi steril ortamlarımızdan; cam fanuslarımızdan çıkıp da göremediğimiz bir dolu pisliğin nasıl suya sabuna dokunmadan yıllarca sürdürülebileceğini gösteriyor. O küçük kasaba özelinde Türkiye gerçekleriyle yüzleştiriyor.

Bir milli maç olur, her sey unutulur.

Unutma

Şahsiyet gerçekten de her açıdan alışık olmadığımız mükemmellikte bir dizi. Ufak tefek hataları eksiklikleri var ama inanın, izlerken insanın görmezden gelesi geliyor. Ben açıkcası böyle bir şahsiyette emeği Puhu TV’ye oyuncusundan senaristine yönetmeninden boom taşıyanına kadar emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Demek ki bizden de güzel diziler çıkabiliyormuş.

Umarım Şahsiyet dizisi bir milat olur ve 2-3 saat uzunluğunda, dayatmalı senaryosu olan ve reyting için 40 takla atan zorlama diziler tarihe karışır. Şahsiyet gibi kaliteli yapımlar yaygınlaşır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim sosyal medyada paylaşıp destek olursanız memnun olurum. Ayrıca sizin de Şahsiyet dizisiyle ilgili bir düşünceniz varsa yorum kısmından yazabilirsiniz.

Çok yaşa köpek öldüren!

1 Comment

  1. Oldukça güzel bir inceleme olmuş. Açıkçası yazıyı okuyunca diziyi fazlaca merak ettim. Türk dizilerine her zaman bir önyargım vardır ve bu önyargının beni yanılttığını hiç görmedim. Umarım bu sefer yanılırım.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar