Örümcek Adam Evden Uzakta – Film İncelemesi

3

Filmin orijinal adı Spider-Man: Far From Home. Yine birçok ünlü ismi görüyoruz bu filmde. Tabi önceki Yenilmezler (Avengers) filmlerinde olan birçok kahraman bu filmde yok. Ama Örümcek Adam karakterini canlandıran Tom Holland iyi bir oyunculuk çıkarmış. Marvel de her zamanki gibi güzel bir film yapmış. İçinde elbet hatalar olabilir ama ne demiş atalarımız; hatasız film olmaz.

rümcek adam resim3
Örümcek Adam ve Dr. Mysterio

Örümcek Adam Evden Uzakta isimli filmimizin konusuna gelirsek, bizim çocuk Peter Parker her zamanki gibi boş işler, tatil derdinde. Arada aşk-meşk işleriyle biraz kafası karışmış buluyoruz kendisini. Sonra yine tabi kötüler buluyor. Bu filmde Hydro-Man olarak da bilinen Dr. Mysterio ile de karşılaşıyoruz. Zaten fragmanda da gördük kendisini.

Filmde bence aşk-meşk işleri biraz fazla abartılmış. Filmde illa gençler var diye bu kadar yapılması biraz tadını kaçırmış. Yani bu sonuçta bir teen filmi değil, Marvel filmi. Teen filmini Disney yapsın kardeşim.

Filmin bir yerinde kız diyor ki “aynen böyle, internetten okuduğun her şeye inanmaya devam et”. Ama orada çocuk sadece yazılan şeyi yazanın adını da vererek söylüyordu, ortada bir inanma durumu yok ki. Yani bence bu filmdeki hatalardan birisi. Bu arada evet doğru, internetten okuduğumuz her şeye inanmamamız gerekir.

Filmi izlerken bazı yerlerde dikkatli izlemeniz gerek çünkü gerçeklik çok değişken olabiliyor; aynı Thanos’un Yenilmezler filmlerinde yaptığı gibi.

Hollanda’da da herkesin çok nazik olmasına da baya güldüm. Acaba burada Örümcek Adam karakterini canlandıran Tom Holland’ın soyismine gönderme yapılıyor olabilir mi?

rümcek adam resim2
Spider-Man: Far From Home

Avengers: Endgame’i izlemediyseniz tabi önce onu izleyin, sonra gelip Örümcek Adam Evden Uzakta filmini izleyin. Çünkü izlemediyseniz dikkat bu cümleler sizin için spoiler olabilir. Filmi izlerken dedim ki; belki Demir Adam ileride karşımıza tekrar çıkar. Çünkü filmde baya gönderme yapılıyor ve anılıyor. Ne bileyim, belki yapay zeka davranışlarından, konuşmalarından ve hareketlerinden yararlanarak onun bir benzerini yapabilir. Ve bu ileride karşımıza bir “yapay zeka akıl hocası” şeklinde veya Tony Stark’ın hologramı şeklinde çıkabilir. Demedi demeyin.

Filmde kötü halk Kree’lere de bir vurgu yapılıyor ama hadi hayırlısı. Ama bunu filmin sonuna doğru anlıyoruz, bu vurgu yapan ismin Kree’ler ile ne işi var diye.

Yapay zekanın kötü ellere düşünce nasıl zarar verebileceğini de bu filmden öğrenmiş oluyoruz. “İnsanlar inanmaya meyillidir. Bu günlerde her şeye inanıyorlar.” Buyrun bu da filmden sevdiğim bir söz. Ayrıca oyunculardan biri de bir Türk’müş. İsim listesine bakarken fark ettim. Filmde Dimitri’yi oynayan kişi: Numan Acar.

Filmde ayrıca Tony Revolori tarafından canlandırılan Flash Thompson’ın da anne-babasında bir iş var ama çözemedim. Spoiler vermemek için tam söylemiyorum ama anne-babası ile ilişkisinde bir sorun olabilir ve bu sonraki filmde konuya dahil olabilir.

Filmde paralel evrenlere-çoklu evrenlere de vurgu yapılıyordu. Bunu Endgame’de de görmüştük. Örümcek Adam’ın daha önceki filmlerinden birinde bir katlı otoparkta karşılaştığı suç örgütünden silah almaya çalışan adam da bu paralel evrenlerden birinde başka bir örümcek adamın amcası diye hatırlıyorum. Ayrıca örümcek adamın son zamanlarda çıkan bir animasyon filminde de bu konu işlendi sanıyorum. (İlgilenenler için Earth 616 – Earth 833. Anladığım kadarıyla filmi diğer dünyalardan karakterlerle çorba etmişler. Çok da iyi, çok da güzel olmuş.)

rümcek adam ginger
ginger’lar

Bir de son zamanlarda Marvel’in kırmızı saçlı-beyaz tenli (ginger* diye tabir edilen) insanlar yerine siyah tenli-siyah saçlı insanlar oynatmasını bu filmde de görüyoruz. Normalde Örümcek Adam’ın sevgilisi Mary Jane (filmde MJ diyorlar) bildiğiniz gibi kızıl bir karakterdi. Resme bakarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.

İzlerseniz iyi seyirler dilerim.

*Ginger kelimesi aynı zamanda Türkçede zencefil demek.

Kitap okumayı seven ve bu devirde herkesin kendine göre haklı olduğuna inanan bir şahısım. Çağ deviren fikirler üretmeye tekrar başlamamız gerektiğine inanırım. Ne demiş atalarımız: Önce eğitim!

3 Comments

  1. Gayet normal. Sonuçta çizgi/hayali bir karakter. Ama biz gerçek dünyada yaşıyoruz. Yorumunuz için teşekkürler.

  2. 2002 yapımlı Örümcek Adam filmi benim favorim. Bu seriden sonra çıkan hiçbir filmi beğenemedim. Ama bir de buna şans vermek istiyorum. Teşekkürler.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.

Film Kategorisinde Son Yazılar